Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü

Dünya sağlık günü nedir? Sağlıklı bir yaşam için temel kurallar nelerdir? 7 Nisan dünya sağlık günü hepimiz için kutlu olsun!

Özellikle son aylarda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını bizlere sağlığımızdan daha önemli başka hiçbir şey olmadığını yeniden hatırlattı. Hastalığın yayılmaması için hepimizin seferber oluşu, Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları ve hepsinden en önemlisi de tüm sağlık çalışanlarının büyük özverileri ile bu yıl dünya sağlık günü çok daha yüklü anlamlara sahip olmuş oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1948 yılından bu yana kutlanan dünya sağlık günü toplumun dikkatini sağlıklı yaşama çekmek adına birçok çalışma ve etkinliği kapsıyor.

Dünya sağlık günü nedir?

İlk olarak dünya sağlık günü nedir sorusunun yanıtına göz atalım. Sağlık alanında birbirinden farklı uluslararası çalışmaların yöneticisi ve koordinatörü olarak görev yapan, BM’den sağlık idarelerine birçok farklı grup ve örgütle işbirliği içerisinde çalışan, gerek hükümetlere sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda yardımcı olan gerekse epidemik hastalıkların ortadan kalkması için türlü çalışmalar geliştiren Dünya Sağlık Örgütü dünya sağlık günü dediğimiz bu özel günün yaratıcısı.

Aslında 7-13 Nisan haftası, DSÖ tarafından belirlenmiş şekilde dünya sağlık haftası olarak kutlanır ve 7 Nisan dünya sağlık günü de bu haftanın önemli bir parçasıdır. Dünya genelinde birçok dünya sağlık günü etkinlikleri düzenlenmesini sağlayan, kamuoyunu sağlıklı yaşama davet eden ve sağlık konusunda herkeste farkındalık oluşturmayı hedefleyen bu özel günde sağlığımız beden, ruh ve sosyal açıdan ele alınır ve önemi vurgulanır. Hayat boyu sağlıklı kalabilmek adına hem gençlik hem yaşlılık dönemi için yenilikler ve tüyolar paylaşılır.

Dünya sağlık günü ne zaman?

Öncelikle dünya sağlık günü ne zaman sorusunu yanıtlamadan evvel dünya sağlık günü nasıl bir hikaye ile doğmuş, ona göz atalım. 1946 yılının Temmuz ayında New York’ta Uluslararası Sağlık Konferansı düzenlenmiş. Birleşmiş Milletler’den 51 ülkenin temsilcilerinin yanı sıra birçok örgüt ve vakfın da bir arada bulunduğu bu konferansta tüm temsilciler tarafından Dünya Sağlık Örgütü anayasası oluşturulmuş ve imzalanmış. O esnada DSÖ görevlerini iki sene boyunca yürütmek üzere bir Ara Komisyon kurulmuş ve ara komisyonun çalışmalarını tamamlamasının ardından 26 üye ülkenin onayı ile 7 Nisan 1948’de DSÖ anayasası yürürlüğe girmiş. Bu vesileyle 7 Nisan her yıl dünya sağlık günü olarak kutlanmaya başlamış.

Sağlıklı yaşamın temel kuralları

Peki sağlıklı bir yaşam için hangi temel kuralları benimsemeli? İşte birkaç öneri:

– Dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Öğünleri atlamadan, sağlıklı içeriklerde gıdalar ile diyetimiz kontrol altında tutulmalı.

– Hareket hayatımızın önemli bir parçası olmalı. Özellikle sağlık için spor hareketleri hayatımızın rutininde yer almalı.

– Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalı.

– Yeterli uyku uyumayı ve dinlenmeyi ihmal etmemeli. Yorgunluktan olabildiğince uzak kalmalı.

– Stresle başa çıkmalı ve mümkünse düzenli olarak meditasyon yapmalı.

– Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı ve baştan aşağı kontrolleri takip etmeli.

– Doğru nefes almalı ve doğru nefes vermeli. Mümkünse oksijeni bol ortamlarda daha uzun vakit geçirmeli.

– Bol su tüketmeli ve bedenin dehidre olmasına izin vermemeli. Günde 6 ila 8 bardak su ideal olacaktır.