Diyet Ürünler Tuzak Mı Yoksa Fırsat Mı?

Diyet Ürünler Tuzak Mı Yoksa Fırsat Mı?

main

tugrul
Forma girmek için tüketilen diyet ve light ürünler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Güne mısır gevreğiyle başlıyor, öğlen ve akşam yemeklerinde sofrayı diyet ürünlerle donatıyor, yine de istediğiniz forma bir türlü kavuşamıyor musunuz?

O zaman sağlıklı olduğunu düşündüğünüz ürünlerle yeterli ve dengeli beslenmiyor olabilirsiniz. Diyet yapıyor olsanız dahi, asgari ölçüde sizi besleyecek gıdaları tercih etmeli, yalnızca anlık doygunluk hissi veren ürünlerden uzak durmalısınız.

Diyet ve light ürünler , doğru tercihler yapıldığı takdirde süreci hızlandırmaya elbette yardımcı olacaktır. Ancak dış mihrakların doğru yönlendirmeleri olduğu gibi, kurduğu tuzakları da mevcut.

shutterstock_440379376

Ürün seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İşte diyet ve light başlığında satılan ürünleri tercih ederken dikkat etmeniz gereken birinci kural! Kalori kısıtlamasının karbonhidrat, yağ ve protein gibi hangi makro değerlerin minimize edilerek sağlandığına dikkat edin. Kalorinin nereden geldiğinin önemli olduğu bu seçimde; karbonhidrat bakımından fakirleştirilmiş, sağlıklı yağ ve kalite protein kaynaklarıyla zenginleştirilmiş ürünleri tercih edin. Aksi yönde yapacağınız ürün tercihleriyle; atıştırmalık olarak tükettiğiniz karbonhidrat içeren ürünler sizi anlık olarak doyuracaktır.

Esansiyel yağlar ve proteinler diye bir kavramın mevcut olduğunu, ancak karbonhidratlar için aynı önermenin olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Özellikle süt ve süt ürünlerine yönelik tercihlerinizde ürünün ambalajından ziyade içeriğine bakın.

Sentetik vitaminleri danışarak kullanın

Son dönemlerde yapılan pek çok araştırma, sentetik vitaminlerin vücut tarafından metabolize edilemediği ve uzman tarafından test sonucuyla eksikliği gözlemlenmemiş ise kullanılmaması gerektiği yönünde. Bu doğrultuda sentetik vitaminlerle zenginleştirildiği iddia edilen birtakım içecek ve yiyecek ürünlerini kullanmadan önce muhakkak hekiminize danışın.

shutterstock_195064121

Aspartam içeren tatlandırıcılardan uzak durun

Aspartam içeren tatlandırıcılar , kalorisiz olmaları nedeniyle ilk etapta cezbedebilir ancak kimyasal olmasıyla uzun vadede (henüz tam olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte) başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Gazlı içecek, çikolata ve sakız tercihlerinizde de dikkatli olmanızda fayda var.

Glutensiz gıdaları tüketirken bu detayları atlamayın

Glutensiz başlığı altında satılan buğday ürünü içermeyen gıdalar, glutenin verdiği şişkinlik ve sindirim problemlerini ilk etapta giderir. Fakat buğday ürünleri yerine kullanılan diğer tahıl kaynakları, kan şekeriniz üzerinde dalgalanmaya sebep olup sizi beslemekten öte yalnızca doyurabilir. Örneğin buğday unu yerine pirinç unu kullanılıp, gluten bakımından arındırılmış ancak kalori ve şeker yönünden zenginleştirilmiş ürünleri tercih etmeyin.

ff

Kuruyemiş seçimine dikkat

Sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğu mottosuyla kuruyemiş başlığında satılan ancak yüksek ısıl işleme tabii tutularak kimyası bozulan ürünleri tercih etmeyin. Kuruyemişlerin lezzetini arttırmak üzere yapılan bu müdahalenin, beraberinde yüksek kaloriyi getirdiğini unutmayın.

Sağlıklı diyet ve light ürünleri nasıl bulabiliriz?

Gelelim ipuçlarına…
– Mısır gevrekleri yerine yulaf ürünlerini tüketin.
– Süt ve süt ürünleri tercihlerinizde, düşük laktoz oranı ve düşük karbonhidrat içeriğinden dolayı keçi mamüllerini seçin.
– Tatlandırıcı yerine düşük glisemik indeksli keçiboynuzu ve hurma içeren ürünleri tercih edin.
– Gluten alımını sınırlandırmak için buğday unu yerine karabuğday unu gibi yine yüksek lif ve düşük glisemik indeksli gıdaları içeren ürünleri tercih edin.
– Kuruyemiş seçerken kavrulmamış olanlara yönelerek, ekstra kalori tüketiminden kendinizi koruyun.