Direnç Lastiği İle Yapılabilecek 4 Kalça Egzersizi

Direnç Lastiği İle Yapılabilecek 4 Kalça Egzersizi

Kalça kaslarınızı katbekat çalıştıracak direnç lastikleri ile yapabileceğiniz en etkili egzersizleri keşfedin!

Kalçadaki gluteus maksimus, gluteus medius ve gluteus minimus kaslarını çalıştırmak için ideal bir egzersiz ekipmanı olan direnç lastikleri ya da diğer adıyla direnç bantları normal şartlarda yaptığınız kalça egzersizini çok daha etkili bir hale dönüştürecektir. Ayak bileği ya da bacaklarınızın farklı yerlerine takıp gererek son derece etkili egzersizler yapabileceğiniz direnç lastiği ile yapılabilecek 4 kalça egzersizi bu yazımızda!

1. Ayak bileklerinden Jumping Jack

Fotoğraf: Self.com

Bu egzersiz için direnç bandı ayak bileklerinizin hizasında takılı olsun. Dörtte bir squat pozunu alın. Ayaklarınız kalça hizasına kadar açık olsun. Ellerinizi de göğsünüzün önünde, kollarınızı dirsekten kıracak şekilde tutun. Ayaklarınızı yana doğru açarak zıplayın ve yine zıplayarak ilk kalça hizası pozisyonuna getirin. Bunu hızlıca 20 tekrar şeklinde uygulayın. Unutmayın, burada maksat yukarıya doğru çok zıplamayı hedeflemek değil, bacaklarınızın ve kalçanızın hareketlerine odaklanmaktır.

2. Geriye doğru tekme

Fotoğraf: Self.com

Direnç lastiği yine ayak bileklerinize takılı şekilde kalsın. Elleriniz göğsünüzün önünde olsun. Bütün ağırlığınızı sol bacağınıza verin ve sağ bacağınız geride olsun, sağ ayağınızda sadece parmaklarınız yere temas etsin. Bu şekilde bir duruş ile direnç bandını germiş olacaksınız. Karnınızı sıkın ve dizlerinizi hiç kırmamaya özen gösterin. Sağ bacağınızı bu şekilde geriye doğru itin ve bu germe hareketini 20 kez yaptıktan sonra bacak değiştirin.

3. Yana bacak açarak squat

Fotoğraf: Self.com

Direnç lastiğini dizlerinizin üzerine takın. Ayaklarınız kalça hizasında açık olsun. Ellerinizi göğsünüzün önünde birleştirin. Squat pozisyonunu alın; yani dizlerinizi kırarak kalçanız da geriye doğru duracak şekilde dik bir şekilde çömelin. Bu squat çömelişinin ardından ayağa dikilirken sağ bacağınızı da dümdüz olacak şekilde (dizden kırmayarak) yana doğru açın. Bir sonraki çömelişin ardından ayağa dikilirken de aynı yana açmayı sol bacağınızla yapın. Bir sağ, bir sol olmak üzere 20 tekrar şeklinde bu hareketi uygulayın.

4. Kalça egzersizi: Aç kapa

Fotoğraf: Self.com

Bu kez egzersiz bandı yine dizlerinizin üzerinde hizalansın. Matın üzerinde yan yatın ve ellerinizle başınızın altından destek sağlayın. Dizlerinizi zemine temas ettirin, ayaklarınızı ise birbirine bitişik şekilde, kalça yüksekliğinde (olmuyorsa ona yakın bir yüksekliğe) kaldırın. Üst dizinizi tavana doğru kaldırırken ayaklarınızı bir arada tutmaya devam edin. Ardından dizinizi yavaşça aşağı indirin. Bu şekilde 20 tekrar yapın ve ardından aynı hareketi diğer tarafa dönerek uygulayın.