Direnç Bantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Direnç Bantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6992
main

Pilates bantları ya da bir diğer bilinen adıyla direnç bantları evde kolayca uygulayabileceğiniz egzersizler için ideal bir ekipman. Kısa sürede güçlenmenizi ve vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlayacak direnç bandı egzersizlerinin bir diğer faydası da kasların boyunu uzatması.

Peki direnç bandı ile vücut geliştirme nasıl yapılır? Evde kendi kendinize yapabileceğiniz pilates bandı egzersizleri nelerdir? Yaza sayılı günler kala, vücudun üst bölgesini çalıştırmak isteyenler için önerilerimiz bu yazımızda!

Direnç bantları nasıl seçilmeli?

Öncelikle egzersiz bandı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim. Farklı renkleri farklı direnç özelliklerini simgeleyen bu lastik bantlar arasından size en uygununun bulmak için renk konusu hakkında bilginiz olması gerekir. Ten rengi ve sarı bantlar genellikle rehabilitasyon amacıyla kullanılır. Kırmızı ve yeşil bantlar genelde kadınlar için koruyucu egzersiz programları için tercih edilir. Erkekler için ise yeşil ve mavi renklerdeki bantlar uygundur. En üst seviyedekiler ise siyah bantları kullanmalıdır.

Kol için biseps egzersizleri


Daha kaslı kollara sahip olmak için dirsek ile omuz arasındaki ön kısımda bulunan kas grubunu çalıştıracak pilates bandı hareketleri yapabilirsiniz. Ayakta dik bir şekilde dururken, direnç bandını ortalayarak sol ayağınızın altına alın ve ellerinizle bandın iki yanından tutun. Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde nefes vererek kollarınızı 90 derecelik açıyla bükün. Bu hareketi uygularken dirseklerinizi hareket ettirmemeye özen gösterin. Hareketi 15 kez tekrarlayın. Aynı şekilde sağ ayağınızın altına alarak 15 kez daha tekrarlayın.

Omuzları yana açma egzersizleri


Bir diğer direnç bandı egzersizi de omuzları genişletmek için… ‘Lateral raise’, yani omuzları yana açma egzersizi omuz başları, yan omuz ve trapez kaslarını çalıştıracaktır. Yine ayakta dururken direnç bandının ortasına sol ayağınızla basın ve ellerinizle bandın iki yanından tutun. Nefes verirken kollarınızı yandan omuz hizasına kadar açarak kaldırın. Hareketi 15 kez tekrarlayın ve mola verdikten sonra diğer ayağınızla bir 15 tekrar daha yapın.

Bunu da okuyun: Evde Yapabileceğiniz 6 Kolay Pilates Egzersizi
Pilates, kasları esnetmek ve vücudu doğal formuna kavuşturmak için en ideal egzersizlerin başında geliyor.

Kanat kasları egzersizleri


Latissimus dorsi yani kanat kaslarını geliştirmek için yapabileceğiniz direnç bandı hareketi için öncelikle bacaklarınızı öne uzatarak oturun. Sırtınız dik, karın kaslarınızı kasılı olsun. Direnç bandını iki ayağınızın tabanından geçirip ellerinizle tutun. Nefes vererek, dirseklerinizi büküp vücudunuzun yanına doğru çekin. Hareketi her yapışınızda kürek kemiklerinizi aşağı doğru bastırın. Hareketi 25 kez tekrarlayın.