Diğerlerine Benzemeyen Yılbaşı Yemekleri

Diğerlerine Benzemeyen Yılbaşı Yemekleri

206

Yeni yıla kamp yaparak girenler için birbirinden lezzetli ve hazırlaması eğlenceli yemek tarifleri burada!

Yıldızların altında, bir göl kenarında, dağ havasında, karlar içerisinde, dışarıda ateş başında yılbaşı geçirmek isteyenler için en iyi alternatif kampçılık. Kışa dayanıklı çadır ve kamp ekipmanları ile yapacağınız kış kampı veya bungalov, orman evleri gibi farklı konaklama alanlarında konaklayarak keyifle yaşayacağınız bir yılbaşı için ortak keyif alanı belli. Dışarıda kurulacak güzel bir yılbaşı sofrası kamp ortamında veya açık havada ateşte keyifli bir yemeği beraberinde getirir. Bu yılbaşını eşsiz hale getirmek için outdoor yılbaşı menümüzde neler varmış bakalım:

Ana yemek: Buharla marinalanmış tenekede tavuk veya hindi

Yılbaşının geleneksel yemeği hindi veya muadili tavuk, evlerin fırınlarından çıkıp açık hava mutfağına geliyor. Açık havada odun ateşi ile kurulan bir düzenekle pişirilen bu yemek için malzemeler:

-Sapsız metal bardak veya kutu bira
-Peynir tenekesi boyutlarında bir ucu açık teneke
-Hindi veya tavuk
-Bir baş sarmısak
-Zeytinyağı
-Tuz ve karabiber, isteğe bağlı baharat

Odun ile ateşi hazırlayın. Köz yaptıktan sonra ortayı tenekenizin boyutu kadar açın. Kutu birayı yarısına kadar boşaltın, içerisine soyulmuş sarımsakları, zeytinyağından bir tatlı kaşığı kadarını boşaltın. Tavuğu/hindiyi bütün halde güzelce temizledikten sonra tuz ve karabiber ile ovun. Hazırladığınız bira kutusunun üzerine tavuğu/hindiyi popo kısmından oturtun ve tenekeyle, tavuğun/hindinin üzerini tamamen kapatacak şekilde tavuğu kapatın. Közleri tenekenin dört bir yanına çekin ve ateşi tenekeyi ortalayacak şekilde devam ettirin. Ateşin şiddetine göre yemeğiniz 30 dakika ila 1 saat arasında hazır olacaktır. Ateşte közlenmiş tatlı kırmızı biber, barbekü sosu ve maydanoz ile yılbaşı süsü vererek servis edebilirsiniz.

-Alkol kullanmayanlar için kutu bira yerine sarmısak ve zeytinyağı ile yarıya kadar doldurulmuş sapsız metal bardak kullanılabilir.

Ana yemek: Odun ateşinde pişmiş isli kaburga

Ateşte pişecek keyifli bir diğer ana menü kaburga ile yapılan enfes bir yemektir.

Malzemeler:
-Alüminyum folyo veya ateşe dayanıklı kamp tenceresi
-Kuzu kaburga (kişi başına 350-400 gr)
-Hardal tohumu
-Sarımsak
-Bal
-Tuz ve karabiber
-Öğütülmemiş kırmızı top biber
-Taze biberiye dalı
-Lavaş
-Metal şiş veya ızgara

Kuzu kaburgayı bütün halde bal, hardal tohumu, ezilmiş sarmısak, tuz ve karabiber ile en az 4 saat marinada bekletin. Alüminyum folyo içerisine güzelce saracağınız kaburayı odun ateşinden çektiğiniz köz içerisine alın. Kül ve köz içerisinde yaklaşık 20-30 dk pişen eti çıkartıktan sonra 5 dk dinlendirin. Izgaraya kıstırdığınız veya şişe taktığınız kaburgayı odun ateşinin üzerinde gezdirip isleyerek ısıtın ve lavaş üzerinde kırmızı top biber ve biberiye dalları ve yaprakları ile yaptığınız yılbaşı süsü ile servis edin.

Ara sıcak: Ateşte pişmiş tereyağında peynirli mantar

Malzemeler:
-İstiridye mantarı veya şampinyon
-Tereyağı
-Tulum veya kaşar peyniri
-Tuz ve karabiber
Kapalı kamp tenceresi veya güveç

Yıkamadan tuzladığınız mantarları bir kaba alıp güzelce tuz ve biber ile ovun. Biraz sıvı yağ da ekleyebilirsiniz. Daha sonra mantarları kamp tenceresine bir kat mantar, bir kat tereyağ olacak şekilde dizin. Kapağı kapatıp tencereyi odun ateşinden aldığınız közün üzerine alın. Ateşin şiddetine göre yaklaşık 20 – 40 dk içerisinde tencereyi ateşten alıp, pişen mantarlar yeterince suyunu çekmiş mi kontrol edin. Suyunu çektikten sonra rendelediğiniz peynirle karıştırdığınız mantarı, peynir eriyecek kadar daha ateşe tuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

Garnitür: Odun ateşinde Noel Baba patates

Bir kamp ateşi klasiği olan közde patatesi biraz süsleme ile yılbaşı kamp sofrasında konsept yemek olarak kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler:

-Kumpir boyutu patates
-Mayonez
-Zeytin
-Rendelenmiş kaşar peyniri
-Tuz ve karabiber
-Tereyağ
-Büyük boy kırmızı kapri biber veya kırmızı çarliston biber

Patatesleri uzun tarafını ortalayacak şekilde ortadan ikiye kesiyoruz. İki yarım küre patatesleri kestiğimiz kısmı yüzeye gelecek şekilde koyup, birer kafa olarak düşündüğümüz patateslerin gözlerinin olduğu yerde zeytin büyüklüğünde delikler ve tepesinde de koni şekline bir oyuk açıyoruz. Bu şekilde alüminyum folyoya sardığımız patatesleri akkor halini geçmiş göz ve sıcak külün içerisine gömüyoruz. Folyodan çıkardığımız sıcak patatesleri düz bir tabağa kestiğimiz tarafın üzerine gelecek şekilde alıyoruz. Göz için kestiğimiz çukurları zeytinle gözlerini, tepesindeki konik kısma peynirleri ve sakallarının geldiği kısmı mayonez ile süsleyerek sakallarını yaptığımız noel babanın yüzünü tamamlıyoruz. Kafanın tepesindeki eriyen peynirin üzerine de kırmızı çarliston veya kapri biberden kestiğimiz kırmızı konik şapkayı oturtarak noel babamızı tamamlıyoruz. Sofranıza mutlu yıllar!

Tatlı: Kırmızı çikolata ile marshmallow

Kampınız için tatlı niyetine ve sıcacık bir içecek olarak veya tatlı olarak kırmızı çikolata ve beyaz marshmallow ile kutlama yapabilirsiniz.

Malzemeler:
-Kırmızı renkli çikolata veya ruby çikolatası
-Süt
-Beyaz renkli marshmallow
-Kamp tenceresi
Termos veya sıcak tutan içecek kapları

Çikolatanızı sıcak içecek olarak içmek isterseniz, ateşte ısıttığımız süt ile erittiğimiz kırmızı çikolata içerisine direkt olarak veya ateşte hafif kızartarak attığımız marshmallow’lar ile keyifli bir içecek yapabiliriz. Bu birlikteliği tatlıya dönüştürmek içinse, marshmallow’u ateşte iyice eriterek çikolata üzerinde servis edebilirsiniz.

Yılbaşı sofranızı güzelleştirmek için

-Kamp yerinden topladığınız çam yaprakları, kozalaklar veya etraftan topladığınız farklı bitkiler ile süsleyebilirsiniz.

-Saydam bardak içerisine koyduğunuz mumlar veya led mumlar ile güzel bir ışıklandırma yapabilirsiniz.

-Pille veya güneş enerjisi ile çalışan renkli ışıklar ile doğadaki ağaçları veya sofranızı süsleyebilirsiniz.

-Battaniyeler ve matlar ile ateş başında yıldızları izleyebilirsiniz.

-Dışarıda kullanacağınız bataryalı, şarj edilebilir bir taşınabilir hoparlör, yılbaşında harika bir ambians yaratmanızda oldukça işe yarayacaktır.