Daha Verimli Bir Açık Hava Yürüyüşü İçin 10 Tüyo

Daha Verimli Bir Açık Hava Yürüyüşü İçin 10 Tüyo

658

Ne giydiğinizden nasıl beslendiğinize, ne sıklıkta su içtiğinizden nasıl bir ayakkabı seçtiğinize; yürüyüşünüzden çok daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız bu detaylar çok önemli!

Havaların yürüyüş için ideal olduğu şu günlerde en etkili sonuçları alabilmek ve hem konforlu hem de keyifli vakitler geçirmek için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Bu tüyoları önceden bilip ona göre hazırlık yaptığınızda çok daha verimli bir açık hava yürüyüşü macerası yaşayabilirsiniz.

1. Önceden planlama yapın

Doğa yürüyüşü yaparken önceden planlı olmanız tahmin edebileceğinizden çok daha kritik bir konudur. Böylece yürüyüş öncesi gerekli önlemleri almış, hazırlıklarınızı yapmış olursunuz ve çok daha başarılı bir şekilde sonuca ulaşmış olursunuz. Bu önlemler arasında hava koşullarına göre hazırlık, olası tehlikeli durumlara karşı temkin, havaya göre giyim gibi detaylar sayılabilir.

2. Katmanlar halinde giyinin

Hava soğukken açık havada yürüyüş yaptığınızda üşümek hem sağlığınızı hem modunuzu etkileyebilir. Aşırı sıcaklarda yürüyüş yapmak da oldukça rahatsız edicidir. Her iki durumda da nasıl giyindiğiniz epey önem taşır. En ideali katmanlar halinde giyinmektir. Böylece teri, nemi emdirmiş olacaksınız.

3. Ayaklara önlem

Ayağınızda oluşacak minicik bir yaralanma bile yürüyüşünüzün tüm verimini etkileyecektir. Dolayısıyla alabileceğiniz önlemleri almak sizin için her türlü iyi olacaktır. Ayaklarınıza çeşitli bölgelerine koruyucular yapıştırmanız bunun en ideal yoludur. Böylece su toplaması, ayakkabı vurması gibi durumların önüne geçebilmiş olur ve çok daha konforlu bir doğa yürüyüşü yapmış olursunuz.

4. Atıştırmalıkları unutmayın

Eğer bir iki saatlik bir açık hava yürüyüşü yapmayı planlıyorsanız hafif birşeyler atıştırmayı unutmayın. Eğer biraz daha uzun bir yürüyüş planınız varsa yanınızda bazı atıştırmalıkları taşımanızda fayda vardır. Ekstra yiyecek sizi her türlü güvende, sağlıklı ve enerjik hissettirecektir.

5. Pamuklu giymeyin

Açık havada yapacağınız yürüyüşün verimini en çok etkileyen şeylerden biri giyiminizdir. Yukarıda katmanlar halinde giyinmekten bahsettik ama bir diğer dikkat edilmesi gereken detay da pamuklu giymemektir. Pamuklu giysiler ve çoraplar çok emicidir ve dolayısıyla yürüyüşünüz boyunca kuru kalmanızı engelleyecektir.

6. Aralarda dinlenmeyi atlamayın

Özellikle uzun doğa yürüyüşlerinde vücudunuzun yorulduğunu veya aç ve susuz şekilde saatin nasıl bu kadar geç olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka aralarda sık sık mola verin. Vücudunuzu dinlendirin ve hem yiyecek hem içeceklerle enerji kazanın.

7. Susuz kalmayın

Herhangi bir spor, egzersiz, hareket halinde hepimizin en çok dikkat etmesi gereken şey vücudumuzu susuz bırakmamak olacaktır. Açık havada yürüyüş yaparken de aynı şekilde! Susamamış olsanız bile her 10 ila 20 dakikada bir su içmeyi unutmayın.

8. Güneş korumasız olmaz

Güneş korumasını sadece yaz aylarına özel bir durum olarak düşünmeyin. Açık havada yapacağınzı her türlü aktivitede, mevsimlerden ister yaz ister kış olsun, mutlaka güneş koruması uygulayın.

9. Günün erken saatlerinde başlayın

Daha etkili bir açık hava yürüyüşü için havanın sıcaklığı ve günün hangi saatlerinde olduğunuz son derece önemlidir. Sabah erkenden başlamak ise her şekilde avantajdır. Böylece hem aşırı sıcaklar olmadan yürüyüşünüzü yapıyor olacaksınız hem bu saatlerde bedeniniz çok daha enerjik olacaktır hem de çok daha güzel manzaralara ve renklere şahit olacaksınız.

10. Ayakkabının kalitesi önemli

Son olarak açık havada yürüyüşünüzün tüm kalitesini etkileyecek bir diğer önemli detay olan ayakkabıda sıra. Nem emen teknolojiye sahip çoraplar ve ayaklarınızın ideal rahatlığı yakalayabileceği yürüyüş ayakkabıları olmazsa olmazlardan. Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçmenin 5 Yolu yazımıza göz atabilirsiniz.