Daha İyi Bir Koşu İçin Ayakkabı Bağlama ve Kullanma İpuçları

Daha İyi Bir Koşu İçin Ayakkabı Bağlama ve Kullanma İpuçları

728

Bu önerilerle koşunuzu çok daha konforlu hale getirin!

Koşu sporu, yalnızca vücudumuz için değil, sağlıklı bir zihin ve ruh dünyası için de oldukça besleyici bir spordur. Havalar güzelleştikçe dışarıda vakit geçirmek için de keyifli bir aktivite olan bu sporu nerede yaparsanız yapın, daha verimli ve konforlu bir koşu için bazı esaslar oldukça işinize yarayacaktır. Daha iyi bir koşu için ilk şart ayaklarınızın sağlığı, dolayısıyla koşu ayakkabılarınızın durumudur. Daha konforlu koşular için koşu ayakkabılarınızı verimli hale getirmek mümkün. Bakalım koşunuzun verimli ve konforlu geçmesi için önerilerimiz neler?

1. Ayakkabılarınızın ayağınıza uyum sağladığını mutlaka kontrol edin

Koşu ayakkabısı alacaksanız veya çoktan aldıysanız mutlaka o ayakkabıların ayağınıza uyum sağlayıp sağlamadığınız kontrol edin. Bizim tavsiyemiz, çoktan yatırım yapmış olsanız dahi ayak sağlığınızın koşu ayakkabısına harcadığınız maddi yükümden önemli olduğunu düşünerek hareket etmeniz. Yani aldığınız ayakkabı ayağınıza uymuyorsa kullanmayın ve ayağınıza uygun yeni bir ayakkabı satın alın. Peki koşu ayakkabınızın ayağınıza uyup uymadığını nasıl anlarsınız?

– Ayakkabıyı giyip bağcığını sıkıca bağlayın.

– İki parmağınızla ayakkabıya paralel şekilde bağcıklara bastırın.

– Bağcıkların ikisi birden parmaklarınıza kadar geliyorsa ve bu sıkılıkta ayağınızı hem içeride hareket edemeyecek kadar sıkı hem de dolaşımı engellemeyecek kadar rahat hissediyorsanız,

– Ayakkabıyı sıkıca yere bastırıp ileri geri yaptığınızda ayaklarınız ayakkabı içerisinde sürtünüp kaymıyorsa ayakkabınız ayağınıza tam oturuyordur.

2. Topukların sağlığı ve kaymaması için alınabilecek önlem

Koşuya başladıktan bir süre sonra topuklarınızın ayakkabı içerisinde hareketi ayak sürtünmesini artırır, vücudun basıncını ve dengeyi etkiler ve uzun süre gerçekleştiğinde topuğunuzda yanma, acı, ufak şişkinlikler yaratabilir. Bu bakımdan bazı sporcular koşularında topuk kilidi kullanırlar. Topuk kilidi, sağ ve sol köşelerde bulunan ekstra delikleri bağcıklayarak yapılan kilittir. Ayakkabının bilek çevresinde sıkılık oluşturarak ayakkabı içerisinde topukları sabitlemeyi sağlayan bu yöntem uzun koşularda ve uzun süreli kullanımda pek önerilmez.

3. Yüksek basamaklı ayak üstü için aralı bağlama çözümü

Ayağınızın üst kısmının yüksekliği eğimli ve fazlaysa o zaman bu bağlama yöntemi ayakkabılarınızın ayaklarınıza uyum sağlamasını sağlayacaktır:

– Bağcıklarınızı en alttan bağlamaya başlayın, alttan üste en az iki sıra çaprazlayarak gelin,

– Ayağınızın yükseldiği kısımda –genelde orta kısımdır- bağcıkları yuvalardan içten dışa çıkartarak çaprazlamadan , bağcıklara paralel şekilde bir üstteki deliklere dıştan içe geçirin,

– Sonra yine klasik bağlama yöntemine çaprazlayarak devam edin.

Böylelikle ayağın yükselişine ayakkabıyı uydurmuş olursunuz.

4. Geniş ön bölümlü ayaklar için bağlama çözümü

Ayaklarınızın ön bölümü geniş, parmak kısımları kemikli ve iriyse, ayakkabınızın ön kısmını geniş tutacak bağlama yöntemleri uygulayabilirsiniz. Böylelikle ayağınız ön kısmını rahatça basar.

– Bağcıkları bağlamaya ayakkabının en altından başlayın,

– Dıştan içe doğru ilk delikleri geçirin,

– Alttan üste bir delik paralel olarak ilerleyin,

– Sonra klasik çaprazlama ile ilerleyip bağlamayı tamamlayın.

5. Çok geniş ve taraklı ayaklar için bağlama çözümü

Ayaklarınız çok geniş ve kemikliyse ayakkabının ayağınızı mümkün oldukça az sarmasını sağlayacak bağlama biçimlerini uygulayabilirsiniz. Klasik bağlamayı, çaprazlama yöntemle aralarda birer delik boşluk bırakacak şekilde uygulayarak ayağınızın daha az sıkılmasını sağlayabilirsiniz.

– En alttan başlayarak bağcıkları çaprazlayarak deliklere geçirin,

– Klasik çapraz bağlama şeklini kullanarak delikleri geçerken birer delik atlayarak yukarı doğru çıkın.

6. Parmak uçları ve tırnakların üzerindeki basıncı azaltmak için bağlama çözümü

Koşu esnasında ayak parmaklarınızın üzerine binen baskıyı azaltmak, varsa acı, tırnak kararması gibi olumsuzlukları ortadan kaldıran bağlama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

– Bağcığın bir ucunu dışarıdan içeriye alt delikten geçirip, karşı sıradaki en üst deliğe doğru alttan direk olarak çıkartın,

– Böylece bağcığın yarısı altta kalacak şekilde çapraz en alt delikten en üst deliğe uzanır.

– Diğer ucu içten dışa çaprazdan çapraza deliklerden geçirerek üste kadar çıkartın,

– En üst deliklerden çıkan bağcıkların iki ucunu bağlarken dıştan içe bükerek ve kıvırarak düğüm atın.

Koşu sporu ile ilgili tüm ekipmanlara GittiGidiyor’dan ulaşabilirsiniz. İyi koşular dileriz!