Daha İyi Bir Bisikletçi Olmak İçin 5 Kural

Daha İyi Bir Bisikletçi Olmak İçin 5 Kural

main

Havalar ısındı, açık havada yapılan spor ve aktiviteler gündeme gelmeye başladı. Baharın gelişinin en sevindirici yanlarından biri de hiç şüphesiz bisikletlere atlayıp yollara dökülmek! Peki aylardır binmediğiniz bisikletinizde iyi bir performans sergilemek ve daha iyi bir bisikletçi olmak için dikkat etmeniz gerekenleri biliyor muydunuz? İşte karşınızda 5 kural!

1. Esnek ve güçlü olun


İster düz bir yolda pedal çevirirken, ister yokuş çıkarken vücudunuzun duruşuna dikkat edin. Özellikle zorlu yollarda, hatta inişlerde belinizi, dizlerinizi ve dirseklerinizi hafifçe bükmeye özen gösterin. Vücudunuzun patika ya da zorlu yollardaki darbelerden daha az etkilenmesini sağlayacak bu esnek duruş ile çok daha sağlam bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

2. Dengenizi sağlayın


Dik eğimler ya da engebeli yollar gibi zorlu sürüşlerde vücudunuzun dengesi oldukça önemlidir. Özellikle bisikletle yokuş tırmanırken ağırlığınızı öne verin. Bisikleti dengede tutmak için iniş esnasında ağırlığınızı geriye doğru bırakın. Bu şekilde bisikletinizi daha sağlıklı bir şekilde kullanarak sarf ettiğiniz eforu da dengelemiş olacaksınız.

3. İki freni de kullanın


Bisiklet frenlerini doğru şekilde kullanmanız da daha iyi bir bisikletçi olmanız için gerekli olan kurallardan biridir. Ön freni tek başına kullanmamaya dikkat edin. Her zaman iki freni birden kullanmaya özen gösterin. Her iki freni aynı anda hafif bir şekilde sıkmanızın, tek bir freni sert bir şekilde sıkmanızdan çok daha etkili olacağını unutmayın!

Bunu da okuyun: Bir Bisiklet Sürücüsünün İhtiyaç Listesi
Bisiklet yolculuklarınızda yanınızda mutlaka bulunması gereken araç-gereçleri sıraladık.

4. Doğru bisiklet modelini seçin


İyi bir bisikletçi olmanın en önemli kurallardan biri kendiniz ve ihtiyaçlarınız için en doğru bisiklet modelini kullanıyor olmanızdır. Eğer etrafınızdaki çeşitlilikten dolayı karar vermekte zorlanıyorsanız 6 Adımda Doğru Bisiklet Nasıl Seçilir? yazımızı tıklayarak ipuçlarını okuyun.

5. Gözünüz ileride olsun


Bisiklete binerken her zaman alışkanlık haline getirmeniz gereken şey, gözlerinizin etrafa olan hakimiyetidir. Nereye gitmek istiyorsanız, oraya bakın ve oraya doğru ilerleyin. Gözünüz etrafı da mutlaka gözlemliyor olsun ve yol kenarlarından çıkabilecek hayvan veya araba gibi durumlara karşı tedbirli olun. Sadece gözlerinizin değil, bisikletin üzerindeki tüm bedeninizin hedeflediğiniz istikamete doğru durmasına özen gösterin.