Crossfit’e Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

Crossfit’e Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

1440

CrossFit’e başlamak isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor? Bu spordan neler beklemelisiniz? Bu haftaki yazımızda tüm bu sorulara değindik!

CrossFit’e ilk başladığınızda muhtemelen kafanız karışacaktır, ama dert etmeyin. Başlamak için herhangi bir atletik yeteneğe gerçekten ihtiyacınız yok. Tüm egzersizler ölçeklenebilir olduğundan herkes CrossFit’i deneyebilir. Antrenmanlar uzun sürmez, ancak çok yoğundur. Üstelik egzersizler her gün farklı olduğu için de asla sıkılmazsınız. İşte sizi nasıl bir sürecin beklediğine dair temel bilgiler!

1. Başlamak için fit ya da atletik olmanız gerekmez

CrossFit için salona gittiğinizde etrafta dolaşan kaslı insanlar görmek başlangıçta moral bozucu olabilir. Ancak bu sizi yıldırmasın. CrossFit’e başlamak için daha önce spor yapan biri olmanıza bile gerek yok. Başka kişilerle rekabete de gerek yok. Daha iyi bir fikir, kendinizle rekabet etmek ve becerilerinizi bu şekilde geliştirmek olabilir.

2. Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz

İlk başladığınızda ağırlıkları kaldırmakta tereddüt yaşayabilirsiniz. Ancak alışma evresinden sonra ağırlıklar konusunda cesur olmanız tavsiye edilir. Esasında hepimiz genelde denediğimizden daha güçlüyüzdür. Uzun yıllardır CrossFit yapanların içinde senelerdir çalışmasına rağmen halen kendini şaşırttığını söyleyen çokça insan var. Bu nedenle potansiyelinizi zorlamaya hazır olun!

3. Başlangıçta kafanız karışılabilir, yılmayın

CrossFit spor salonları sizin şu ana kadar karşılaştığınız düzenlerden farklıdır. Antrenman stillerini ya da lingo’yu bilmiyorsanız başlangıçta biraz bunalmanız muhtemeldir. Utanmayın sonuçta herkes bu noktadan başladı ve öğrenirken işleri berbat ettiğini düşünen de çok oldu. Yılmamak sizi ilerletecek.

4. Zihinsel dayanıklılık kazanacaksınız

CrossFit genelde sadece yoğun bir antrenman olarak düşünülür ancak bundan daha da fazlasını yapar. Kısa bir zaman diliminde fark edeceksiniz ki, antrenman sırasında sahip olduğunuz zihniyeti gündelik yaşamınızda da kullanmaya başlamışsınız. Özellikle yaşantınızın zor ve stresli anlarıyla başa çıkmanızda size çok yardımcı olacak bir zihinsel dayanıklılık elde etmeye başladığınızı göreceksiniz. Unutmayın zihin ve beden birdir, bedensel dayanıklılığınız arttıkça doğal olarak zihinsel dayanıklılığınız da arttar.

5. Harika arkadaşlar edineceksiniz

Yoğun egzersizler ve oyunlar bağları da güçlendirir. Sizi destek veren, sıkı çalışmanıza yardım eden harika arkadaşlar edinmek CrossFit yapan kişilerin sıkça başına gelen bir şeydir. Yeni bir şehre yeni taşındıysanız ve çok fazla insan tanımıyorsanız bir CrossFit spor salonuna katılmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

6. Asla sıkılmazsınız

Günün her antrenmanı ve haftanın her günü farklıdır. Belirli bir program takip etmenize rağmen bir gün içinde dört farklı CrossFit sporunu denediyseniz, tamamen farklı dört antrenman yapmış olursunuz. Egzersizler tamamen ölçeklendirilebilir ve modüler hale getirilebilir. Aynı tam antrenmanı yaptığınız zamanlarda bile, ne kadar ağırlık kullandığınıza veya alıştırmalarda kaç değişiklik yaptığınıza bağlı olarak kendiniz için daha zor veya kolay hale getirebilirsiniz.

7. Harika bir antrenman sunar

CrossFit egzersizleri ile ilgili en iyi şey ise sadece bir saat sürmesidir. Baktığınızda teknik olarak uzun bile değil ancak egzersizler çok yüksek yoğunlukta olduğundan, koşu bandında koşarak ya da egzersiz topu üzerinde çalışılarak yapılan bir saatlik bir egzersizden daha fazlasına eşittir.

Bunu da okuyun: Hem Güçlenmek Hem Kilo Vermek İçin: Crossfit
Crossfit ile tüm sene bir yandan kilo verirken bir yandan güçlenmenin mutluluğunu yaşayın!

8. Çok çalışacaksınız ama mücadeleye değer

Başlangıçta etraftakileri izleyip “Bunu nasıl yapıyorlar?” diye düşünürken kendinizi bulmanız çok olası. Onların yaptıklarını yapabilir hale gelmek için de zamana ihtiyacınız olacak. Ancak devam ettiğiniz sürece siz de o noktaya geleceksiniz. Yol boyunca en çok da kendi bedensel ve zihinsel potansiyelinizle ilgili bir dolu şey öğreneceksiniz.