Çok Amaçlı Çakı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çok Amaçlı Çakı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

2298
main

Sadece kamp maceralarında değil, doğa yürüyüşleri ya da outdoor aktiviteler gibi birbirinden farklı zamanlarda yanınızda olması gereken en pratik ürünlerden biri de çok amaçlı çakı modelleridir. Peki birbirinden farklı özelliklere sahip bu çok amaçlı çakılar arasından seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir? Yanıtlar bu yazımızda!

Kendinize bu tip çakı alırken önem vermeniz gereken konulardan biri ürünün kalitesidir. Kolayca bozulmayacak, dayanıklı bir modele öncelik vermenizde fayda var. Dolayısıyla ürünün fiyatından ziyade marka ve teknolojisine bakmanızı öneririz. Deforme olmayacak çakılar sizi yarı yolda bırakmayacak ve birçok farklı alanda işinize yarayacaktır.


Doğadaki en yakın dostunuz bu İsviçre çakısı olacak. Birbirinden farklı fonksiyonlara sahip İsviçre çakıları arasından hangisini alacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken ilk detay onu hangi amaçla kullanacağınızdır. Evde, ofiste, yürüyüşlerde ya da uzun kamplarda; hayatınızın birçok farklı alanında kullanabileceğiniz çakınızı en çok ne zamanlarda kullanacağınızı düşünün.

İçinde farklı özelliklerde bıçaklar, makas, kalem, tırnak törpüsü, açacak, tirbüşon, flaşdisk, kürdan, kaşık gibi birbirinden farklı seçenekler barındıran fonksiyonlu çakı modelleri konusunda seçim yaparken kamp ihtiyaçlarınızı için olabildiğince çok fonksiyona sahip olanları seçmenizde fayda var. Kamp esnasında tek bir ürün ile birçok ihtiyacınızı giderebileceğinizi düşünürsek, minimum 10 özellikli ürünleri tercih etmenizi öneririz. Özellikle çatal gibi kamp mutfağında size lazım olacak detayları da çakınızda taşımanın pratikliğini yaşamanızı öneririz. Günlük ihtiyaçlarınız için ise bıçak, makas ve açacak gibi daha sade özelliklere sahip hafif çakı modellerinden seçim yapabilirsiniz.

GittiGidiyor’da da onlarca farklı modelini bulabileceğiniz fonksiyonlu çakılar arasında dünyaca ünlü Victorinox ve Wender markaları da yer alıyor. 1884 yılında İsviçre Alp’lerinde İsviçre Ordusu için kullanışlı ve sağlam bıçak üretmek üzere yola çıkan Victorinox, şimdilerde en fazla seçeneği bulunduran markaların başında geliyor. Wender ise 1893 yılında İsviçre’nin Delémont şehrinde kurulmuş ve yine ordu için çakı modelleri geliştirmiş bir marka.