Çocuklar İçin Krampon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuklar İçin Krampon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Minik ayaklar için futbol ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz birçok detay var. İşte onlardan en önemlileri!

Futbol tutkunu küçük dostlarımızın okul sezonu geldi çattı! Artık beden derslerinde veya futbol antrenmanlarında kullanacakları yeni bir spor ayakkabıya ihtiyaçları var. Çocuğun hem spora hem de okula olan motivasyonunu artırmak açısından krampon seçimi düşündüğünüzden de önemli olabilir.

Çocuklar için krampon almak üzere harekete geçtiniz ancak nasıl seçeceğinize karar veremediniz mi? O zaman gelin, çocuğunuzun ayağına en uygun krampon nasıl seçilir bir bakalım…

Çim saha mı, halı saha mı, sokak futbolu mu?

Halı sahada oynayan çocuklar için kauçuk tabanlı halı saha ayakkabıları tercih edin. Yine beton yüzeyde, sokakta top oynayanlar için halı saha ayakkabıları daha uygundur. Hafif olan bu ayakkabılar, çocuğun rahatça kullanabileceği niteliktedir. Okulda veya etrafta suni çim varsa ve çocuğunuz bu zeminde futbol oynayacaksa o zaman yarı profesyonel suni çim ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Bunlardan daha ağır olan modeller çivili çim kramponlarıdır. Toprak zemin için kullanılan bu ayakkabılar, futbolu daha ciddi düşünen, futbol kariyerine başlayan çocuklar için tavsiye edilebilir.

Üst yüzey materyali

Çocuklara alacağınız kramponlar için kullanılan malzemenin üst yüzeyinin esnek ancak yeterince sağlam, hava alan ve belli oranda su geçirmezliği olan materyalden yapılmış olmasına dikkat edin.

Antrenörü veya öğretmenine danışın

Çocuğunuzun nasıl futbol oynadığını analiz edemeyebilirsiniz ancak varsa antrenör veya öğretmene, çocuğunuzun futbol oynarken nasıl hareket ettiğini ve ayaklarını nasıl kullandığını sorabilirsiniz. Buna göre hızlı hareket eden ve kıvrak hareketler yapan çocuğunuza kısa bilekli, esnek ayakkabı alırken, sakatlıklardan korumak ve bilekleri garantiye almak için bilek korumalıklı krampon tercih edebilirsiniz.

Ayak numarasını nasıl ayarlarım?

Çoğu ailenin yaptığı gibi hızla ayakları büyüyen çocuğunuza uzun süre giysin diye büyük numaralar alma stratejisini spor ayakkabılarında pek tavsiye etmiyoruz. Futbol kramponlarında ayak topuğa iyice oturduğunda ayak ucu ile ayakkabı arasında yaklaşık 1 cm lik mesafe kalması önerilir. Mutlaka futbol çorabı ile deneme yapın.

Profesyonel ayakkabılarda çivilere dikkat

Çivili kramponlarda sabit çivili olduğu gibi çıkarıp takılabilir çivili olanlar da mevcut. Bu tarz krampon tercihinizde çıkartılabilir krampon tercih edin ve yedek çivileri mutlaka satın alın.

Renk ve model seçimi

Unutmayın ki futbol seven çocuğunuz futbolu, futbol yıldızlarını ve ayaklarını sizden çok daha yakından takip ediyor. Öncelikle en sevdiği futbol yıldızını saptayın. Onun giydiği ayakkabıyı giymek isteyecektir. Ancak genelde bu modellerin en yenileri en pahalı ayakkabılardır. Belki de yine aynı yıldız oyuncunun eski modeli biraz daha bütçenize uygundur.

Oyuncu odaklı gitmeseniz tuttuğu takımın arma veya renklerinin olduğu modelleri tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçenek de çocuğunuzun futbol formasına uygun renklerdir. Veya kısadan hisse çocuğunuza direkt göstererek hangi renk ve modelleri seçtiğini öğrenebilirsiniz…