Çocuk Gelişiminde Outdoor Sporların Rolü

Çocuk Gelişiminde Outdoor Sporların Rolü

1385
main

Gitgide modernleşen şehir hayatında kendimizi kapalı mekânlara mahkum ettiğimiz gibi çocukları da gelişen teknolojiyle beraber ister istemez hareket etmekten uzaklaştırıyoruz. Oysa dışarıda oynayabilecekleri oyunlar, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine büyük katkıda bulunuyor. “Peki, tabletler, bilgisayar oyunları varken çocukları dışarıda spor yapmaya nasıl teşvik ederiz?” diyorsanız, sizin için seçtiğimiz eğlenceli ve öğretici ipuçlarına bir göz atın.

Başarısızlığa İzin Verin

Öncelikle çocukların okullarda uzun süre oturmak zorunda kaldıklarını ve birçok kurala uymaları gerektiğini unutmayın. Bu yüzden oyun saatlerinin kuralsız, spontane ve enerji dolu olmasına izin verin. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı, denemek, hata yapmak ve başarmaktan geçer. Çocuğunuzun bir merdivenle ağaca tırmanmasına, bisiklette dengede durmaya çalışırken düşmesine, yüzerken biraz su yutmasına izin verin.

Sosyalleşen Çocuklar

Dışarıda enerji harcayan çocuklar beyinlerini deşarj eder ve yeni şeyler öğrenmeye daha açık olurlar. Bu sebeple dışarda oyun oynayan çocuklar okulda her zaman daha başarılı olurlar. Aynı zamanda açık havada oyun oynamak ve parklara gitmek, çocukların sosyal becerilerini de geliştirir. Yeni arkadaşlar edinmenin, takım ruhunu ya da grup aktivitelerini öğrenmenin en güzel yolu dışarıya çıkmaktır. Tüm bunlarla birlikte dışarıda sosyalleşen çocukların diğer çocuklara kıyasla dil ve iletişim becerilerinin ne kadar geliştiğine de inanamayacaksınız.

Doğayı Deneyimlemek

Doğa sporları yapan çocukların beş duyusu birden zenginleşir. Ağaç yapraklarına dokunmak, kuş seslerini dinlemek, dalından elleriyle kopardığı bir meyveyi tatmak, hayvan gübrelerinin ya da yeni yağmur yağmış toprağın nasıl koktuğunu öğrenmek ve yepyeni manzaralarla karşılaşmak bir çocuğun asla unutamayacağı deneyimler arasındadır. Aynı zamanda doğayla iç içe olan çocuklar, onu korumayı da öğrenirler.

Hazırlıkları Tamamlayın

Öncelikle onları dışarı çıkaracak ve heyecanlandıracak bir sebep bulun. Dağda yetişen enteresan bir bitki gibi. Oraya gidip o bitkiyi bulduğunuzda çocuğunuza o bitkinin nasıl bir bitki olduğunu, nerelerde yetiştiğini, özelliklerini öğretin. Gideceğiniz yerin, yapacağınız aktivitenin koşullarına uygun giyinin ve çocuğunuza da aktivitelere uygun kıyafetler alın. Aktivite yaptığı günlerde çocuklarınızı ufak sürprizlerle şımartmayı da unutmayın. Mola verdiğiniz bir noktada dondurma yemek gibi mesela. Mutlaka aktiviteye başlamadan önce bir hedef koyun ve o hedef için egzersiz yapın. Egzersiz yapmak aktiviteyi daha heyecanlı ve çekici kılar.

İlgi Çekici Aktiviteler Bulun

Hazine avı, geocaching, trekking, doğa turları, bisiklet turları, balık tutmak hem çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunur hem de ailenizin aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağlar. Telefonunuzu ve bilgisayarlarınızı bir süreliğine kapatın ve doğanın tadını çıkarın! Emin olun, bu aktiviteler size de çocuğunuza olduğu kadar iyi gelecek. Ayrıca unutmayın, dışarıda oynayan çocuklar düzenli yemek yemeye ve uyumaya daha yatkın oluyorlar.

İlgili Yazılar