Çocuğunuz İçin Doğru Spor Dalını Seçmenin Yolları

Çocuğunuz İçin Doğru Spor Dalını Seçmenin Yolları

Bireysel mi takım mı? Çocuğunuzun ilgi alanlarını nasıl keşfedebilirsiniz? Onun vücut tipi için en uygun spor dalı hangisi? Bu yazımız size yardımcı olacak!

Çocukların spor konusunda aktif olması birçok ebeveynin önem verdiği bir konudur, çünkü onların birçok farklı anlamda gelişimi açısından spor önemli bir aktivitedir. Ancak bu seçimi yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Çocuğunuz için doğru spor dalını seçmenin yollarını bu yazımızda bulabilir ve yönlendirmenizi artık çok daha kolay yapabilirsiniz.

Bol çeşit deneyimlemesini sağlayın

Bir çocuğun belli bir spora olan ilgisi onun o spor esnasında eğlenip eğlenmeyeceğinin en iyi belirtisidir. Dolayısıyla çocuğunuzu birçok farklı spor deneyimine maruz bırakmanız ve hangilerine coşku beslediğine dair iyice gözlemlemeniz, ilgi duyduğu konular üzerine sohbet etmeniz favorilerini çözmeniz anlamında faydalı olacaktır.

Bireysel mi takım mı?

Çocuğunuz için doğru spor dalını seçerken size en iyi yol gösterecek detaylardan birisi de karakteri ve yapısı gereği bireysel mi yoksa takım halinde spor yapmaya eğilimli olup olmadığını keşfetmek olacaktır. Kimisi futbol, basketbol, voleybol gibi arkadaşlarıyla takım ruhu yaşamayı severken kimisi tenis, bisiklet, yüzme ya da jimnastik gibi daha bireysel vakit geçirmekten hoşlanır. Çocuğunuzu bu anlamda iyi gözlemleyin ve tercihinizi yaparken mutlaka bu durumu dikkate alın.

Vücut tipine göre seçim

Çocuğunuzun vücut tipi de yapacağı spor açısından önemli bir belirleyicidir. Örneğin çocuğunuz daha kısa ve tıknaz bir yapıya sahipse basketboldan ziyade futbol onun için daha doğru olacaktır. Bu konuda en iyisi bir spor eğitmeni ya da beden öğretmeni ile irtibata geçip vücut tipine en uygun spor dallarının neler olduğunu konulmak olacaktır.

Farklı zamanlarda farklı spor deneyimleri

Eğer profesyonel bir hedefiniz yoksa çeşitlilikten faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzun farklı sezonlarda farklı spor dallarıyla ilgilenmesi ona farklı zevkler yaşatacak ve deneyimler onu birçok anlamda zenginleştirecektir. Örneğin ilkbaharda tenis, sonbaharda futbol, yazın yüzme kışın ise kayakla ilgileniyor olmasının ona hiçbir zararı dokunmayacaktır.

Birebir deneyimin önemi

Çocuğunuzu spora yönlendirirken yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de onunla bu deneyimi birebir yaşamak olacaktır. Bir babanın oğluyla bahçede futbol oynaması ya da bir annenin kızıyla birlikte bisiklete binmesi onların temel becerileri çok daha iyi öğrenmelerine yardımcı olacak ve bu spordan çok daha keyif almasını sağlayacaktır.

Fiziksel sınırlamalara dikkat

Çocuğunuza spor seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de fiziksel sınırlamalarına göre seçim yapmak olacaktır. Öncesinde onu baştan aşağı muayene ettirebilir ve spor planlarınızı bu muayene sonuçları üzerinden doktorunuzla tartışabilirsiniz. Eğer fiziksel durumları bazı sakatlanmalara yol açmaya meyilli ise veya çocuğunuzun kas ve kemik gelişimi bazı sporlar için henüz hazır değilse seçiminizi de ona göre kısıtlamanız gerekecektir.