Çiftler İçin 6 Yogaya Başlangıç Pozu

Çiftler İçin 6 Yogaya Başlangıç Pozu

1847

Çift yogası eğlenceli, rahatlatıcı olmasının yanında hem sağlığınız hem de partnerinizle ilişkinizde farkındalığınızı geliştirmeniz için harika fırsatlar barındırıyor.

İlişkilerde dengenin bozulması kurulmasından daha kolay olabilir. Özellikle yoğun bir iş yaşamınız varsa pek çok insan gibi siz de kendinizi her iş dönüşü aynı şeyi yaparken bulabilirsiniz. Akşam yemeğini yedikten sonra sevgilinizle film izlemek için kanepeye uzanmak gibi… Elbette, bu rahatlatıcı, ama aynı zamanda monoton olabilir. Rutininize çift yogası ekleyerek aranızdaki kıvılcımı alevlendirmek, sağlıklı ve eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

Çift yogasının bazı pozları biraz zorlayıcı olabilir, ancak yeni başlayanlar için de uygun pozlar mevcuttur. Özellikle bu yazımızda daha çok başlangıç pozlarından bahsedeceğiz. Bu yoga pozlarını yaparken her zaman vücudunuzu ve partnerinizin vücudunu dinlemeyi unutmayın, noktasal acı veren hiçbir şey yapmayın ve tabii ki gülümseyin!

1. Birlikte nefes

İlk yoga pozu uyumlanma ve rahatlama için harika bir başlangıç pozu. Sırtlarınız birbirine dayanırken, bağdaş kurarak oturun. Ellerinizi uyluk bölgesinde ya da diz üzerinde dinlendirin. Nefes alış verişlerinizi fark etmeye başlayın ve nefesi tüm vücudunuzda izleyin. Özellikle göğüs kafesinin arkasının eşinizle temas eden bölgenin nasıl hissettirdiğine bakın. Bir dakika kadar bu şekilde durduktan sonra partneriniz nefes alırken sizin verdiğiniz bir döngüye geçin. Bu şekilde üç ila beş dakika çalışın. Bu, eşinizle bağlantı kurmanın kolay bir yoludur, kalbin açılmasına yardımcı olur.

2. Ortak twist

Aynı şekilde sırt sırta verip bağdaş kurarak oturmaya devam edin. Derin bir nefes alın, nefesinizi verirken yana doğru belden dönerek sağ elinizi partnerinizin sol dizinin içine ve sol elinizi sağ dizinizin / uyluğunuzun dışına getirin. Partneriniz hareketi yansıtmalıdır. Üç ila beş nefes bu pozisyonda kaldıktan sonra nefes verişle hareketin aksini tekrarlayın. Twist pozları vücudu temizlemeye ve detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

3. Tapınak pozu

Ayakta karşı karşıya durarak başlayın. Nefes alın, elleri yukarı gönderin nefes verişle yavaşça öne doğru eğilin. Eğilme hareketi belden olmalı ve eğilirken partnerinizle avucunuzdan dirseğinize kadar olan bölge karşılıklı olarak oturmalıdır. Eğilme esnasında birbirinize eşit ağırlık verin, göğüs ve göbek bölgesi yere paralel olsun. Beş ila yedi nefes bu pozisyonda durun, ardından yavaşça birbirinize doğru yürüyün, gövdeyi dik duruma getirin ve kolları serbest bırakın.

4. İkiz ağaç pozu

Aynı yöne bakacak şekilde yan yana durun. Partnerinizle avuç içlerinizi kollarınızla “T” şeklinde birleşecek şekilde bir araya getirin, boşta olan kolunuzu yukarı gönderin. Karşılıkla denge noktanızı kavradıktan ellerinizi birleştirmediğiniz tarafınızdaki ayağınızı dizden bükerek iç uyluğunuza koyun. Böylece dengeyi, partnerinizi de gözeterek kurduğunuz temel bir denge pozu olan ağaç pozuna geçiyorsunuz. Denge pozları karşılıklı olarak odaklanmayı destekler.

5. Çift aşağı bakan köpek

Arka arkaya aynı hizada olarak ters “V” şeklinde, geleneksel aşağıya bakan köpek pozisyonunda durun. Bu pozisyondayken partnerlerden biri yavaşça elleri ve ayaklarını hareket ettirerek partnerinin sırtında minik adımlarla yükselir. Sabit ve rahat bir yükseklik konumuna varana kadar ayaklarınızı yürütün. Tepe noktasında beş ila yedi nefes kadar durun. Harekete girdiğiniz gibi yavaşça çıkın ve pozun aksini tekrar edin. Poz esnasında partnerinizi onurlandırdığınızdan emin olarak, geçişler boyunca beden algısını dinleyerek birbirinizle iletişim kurun. Bu pozun omurganızı esnetirken iletişim ve yakınlığı yükselttiğini fark edeceksiniz.

6. Oturarak esneme

Karşılıklı olarak yere oturup bacaklarınızı geniş bir “V” olacak şekilde uzatın. Düz ve yukarı dönük ayaklar karşılıklı olarak birbirine yapışsın. Kolları birbirinize doğru uzatın, ön avuç için ön kolunu tutun. Omurganın içinden nefes alın ve öne doğru kalçadan uzayın. Bu esnada partneriniz de omurga ve kolları düz tutarak sabit durur. Uzama esnasında kendinizi rahatlatmaya ve esnetmeye bırakın. Beş ila yedi nefes pozda kalın ardından elleri bırakıp yavaşça pozdan tek tek omurları dikleştirerek çıkın. Hareketin aksini partnerinizle tekrar edin. Bu hareket sinir sistemine ve özellikle bacak bölgesine çok iyi gelmektedir.