Çadır Tatilinizde Kusursuz Bir Uyku İçin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

Çadır Tatilinizde Kusursuz Bir Uyku İçin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

1757

Bu uyarıları dikkate alarak kamplarınızı dünyanın en rahat tatiline dönüştürün!

Kamp yapmak, doğanın içerisinde olmak çok güzel bir duygu olsa da konfor açısından herşey her zaman dilediğiniz gibi gitmeyebilir. Özellikle uzun çadır kamplarında en büyük zorluklardan bir tanesi de çadırda rahat bir uyku çekmektir. Uyku kaliteniz, vücut fonksiyonlarınızdan enerjinize pek çok şeyi etkileyecek, tatilinizin tamamına yansıyacaktır. Bu yüzden kamp seyahatlerinin en önemli organizasyonu çadırda iyi bir uyku çekebilmek üzerine yapılan planlamayı içerir. Gelin çadır kamplarında kusursuz bir uyku nasıl çekilir, birlikte bakalım.

1. Çadır yerinizi belirlerken tüm koşulları gözden geçirin

İlk kural vardığınız zaman, çadırı kurmadan çadır alanındaki en doğru yeri bulmaktır. Bunun için de yalnızca yerin kendisine değil tüm dış koşullara dikkat etmeniz gerekir.

Kamp alanına vardığınızda kontrolünüzü bu listeye göre yapın:

– Güneş Yönü: Güneş sabah nereden doğuyor ve nereye batıyor? Varsa pencerenizden sabah güneşi almak istemeyebilirsiniz.

– Rüzgar Yönü: Kuzey rüzgarı genelde serin, güney rüzgarı ılıktır. Yazın kuzey rüzgarını almak isteyebilir, kışın istemeyebilirsiniz. Bölgenin kendine has rüzgarlarına da dikkat etmeniz gerekebilir.

– Engebe durumu: Çadır yeri engebeli bir arazi mi, eğim var mı, en az eğimli yer neresi gibi şartlar önemlidir.

– Zeminin Yapısı: Taşlık zemin yerine kum zeminde, ağaç kökleri yerine toprakta, ıslak zemin yerine kuru zeminde çadır kurmak avantajlı olacaktır.

– Sığınak Alan: Bazı kamplarda, örneğin sıcak deniz kıyısı kamplarında uzun süre gölge olan alanları, dağ kamplarında rüzgarı kesen kayaların arkalarını tercih edebilirsiniz. Her zaman sığınak alanı tercih edeceksiniz diye bir kaide yoktur, özellikle de üzerinize bir şeyler düşme olasılıklarına dikkat edin.

2. Çadır yapısını en doğru ve sağlam şekilde kurun

Çadır seçimini henüz yapmadıysanız ve rahatlık sizin için ön plandaysa her zaman, çadırı kaç kişi kullanacaksanız ona göre +1 kişilik çadır satın alın. Onun dışında kendiliğinden açılan ve gerilen çadırlar elle gerilenlere göre bu bakımdan avantaj sağlar, ancak kapanmaları zordur. Unutulmaması gereken şey, önce sopaları tamamen germek, sonra çadır çivilerini bağlamak ve çadır çivilerini bağlarken bunu karşılıklı olarak yapmaktır. Çadır çivilerini çakamadığınız zeminlerde, çadır iplerini çevredeki objelere mutlaka sıkıca bağlayın. Bu sayede çadırınızın yamulup, çadır duvarlarının kaymasını engellemiş olursunuz. Gergin olmayan bir çadır, rüzgarda gece kolunuza bacağınıza çarpacak, bir tarafa doğru kayacak, sizin uykunuzu engelleyecektir. O yüzden en başından doğru önlemi alın. Ekstra sıkıştırmalar, köşelere taş koymak gibi çözümler her zaman avantaj sağlar.

3. Çadır içerisinde eşyaların dağılımı ve konuşlanması

Çadır içerisinde eşyaları nasıl kullandığınız da iyi bir uyku için oldukça önemlidir. Kampa gelirken klasik bir bavul yerine kılıflı outdoor sırt çantası kullanmanız, bu bakımdan daha avantajlıdır. Çantanızın su geçirmez kılıfını takıp, dışarı koyabilirsiniz. Ağırlığı olmayan eşyaları çadır askılıklarına asıp alandan kazanabilirsiniz. Çadırınızda eşya yığınları yerine çantada düzenli olan eşyaları tercih edin. Çanta ve torbaları köşelere yerleştirin. Uyku düzeniniz de bu konuda size fikir verecektir, örneğin cenin poziyonunda uyuyorsanız eşyalarınızı dikey olarak kenara yaslayabilir, düz yatıyorsanız yatar olarak yanınıza uzatabilirsiniz.

4. Çadır yatağı seçimi ve kullanımı

Çadırda keyifli bir uykunun bir diğer aracı da şişme kamp yataklarıdır. Bu yataklar taşınırken az yer kaplarken, şiştiği vakit konfor sağlar. Bu yataklar sıcak kamplarda uyku tulumu ve mat gereksiniminizi ortadan kaldırmaya yetebilir. Yalnız şişme yatak alırken yapılan en yaygın hata, ucuz malzeme ile yapılan ucuz yatakları tercih etmektir. Emin olun uzun vadede zararlı çıkarsınız. O yüzden kaliteli bir malzeme ile yapılan garantisi olan yatakları tercih edin. Kesinlikle deniz yatağı kullanmayın. Kaymamak için sürtünmeli kumaş ile kaplı olanları tercih edin. Kalınlık en az dört parmak olmalı ve şişirme, inme mekanizması da kolaylık sağlamalıdır.

5. Mat seçimi ve kullanımı

Mat demek bir kamp için yalnızca yatak değil, farklı koşullarda zemin demektir. Eğer uzun yürüyüşlü, araçsız kamplara gidiyorsanız, mat alırken katlanabilir ve küçülebilir olması , hafifliği oldukça önemlidir. Rulo yapılabilir, standart ölçüde matlar yaklaşık 170 – 180 boylarında, 5 mm kalınlığındadır. Kauçuk gibi doğal materyallerden olanlar pahalı olsa da daha sağlıklıdır. Piyasada farklı amaçlar için matlar satılmaktadır. Özellikle kamp matınızın yüzeyinin iki tarafının da kaygan olmamasına, pürüzlü kaymaz yüzey olmamasına çok dikkat edin. Yoksa hem mat çadır üzerinde kayacaktır hem de uyku tulumunuz mat üzerinde…

6. Uyku tulumu seçimi

Uyku tulumu ile uyumak yatakta uyumaya benzemez. Öncelikle kundaklanmış bebek gibi dört bir yanınıza sarılmıştır. Bu hissiyatı sevemeyenler için uyku tulumu iki taraftan da açılan fermuarlı bir model olmalıdır. Yazın sıcağında kışlık bir uyku tulumu ile bırakın rahat bir uykuyu, hiç uyuyamayabilirsiniz. Kamp sıcaklığınız 0 dereceden az ise 3 mevsim, daha da soğuksa kışlık olan tulumları tercih ederken, 20 derecenin üstü havalarda en ince uyku tulumlarını tercih etmelisiniz. Uyku tulumunun iç astarın malzemesi de oldukça önemlidir, keza sentetik ve nefes almayan bir kumaş da gece uyurken vücudunuza yapışıp, kabuslar içinde uyanmanıza neden olabilir.

Bunu da okuyun: Kamp Alanınızı En İyi Şekilde Seçmenin 10 Aşaması
Kamp alanınızı doğru seçerek haftasonunlarınızı ve küçük tatillerinizi unutamayacağınız seyahatlere dönüştürün!

7. Havlu gibi materyallerle mat ve uyku tulumlarının çevresine destek yapın

Eski göçebe Türk kavimleri, hayvanlarının eğerlerinden kendi kıyafetlerine kadar üzerlerinde taşıdıkları her şeyi yurt çadırlarında kullanıyorlardı. Siz de kıyafet ve kampta kullandığınız havlu gibi tekstil malzemelerini çadırın içini daha rahat etmek üzere kullanabilirsiniz. Kıyafetlerden ve havlulardan matın çevresine destekler yapın. Matın altına kat atabilir, olası eğimleri yükseltebilirsiniz. Yattığınız yerin çevresine sıkıca örterek yatak alanını genişletebilirsiniz.

8. Yastığınızı yumuşak kıyafetlerinizden yapın

Yastık olayı en az mat kadar önemli ancak kampa yanınızda yastık getirmeniz zor bir seçenek. Şişme yastık kullanmak, boyunluk ile uyumak da bir seçenek. Ancak böyle bir malzemeniz yoksa veya şişme yastıkla da rahat edemiyorsanız, çözümü yine kıyafetlerinizde bulabilirsiniz. Temiz ve en azından kuru bir tişörtünüzün içine pamuklu veya yünlü kıyafetlerinizi katlayarak değil rulo yaparak giydirin ve kalınlığını kendinize göre ayarlayın. Eğer kıyafetler birden fazlaysa iç içe rulolayın, iyi bir uyku için rahat bir yastığınız olacaktır.