Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Yapacağınız birkaç egzersiz sayesinde boy uzatma tekniklerini evde kolayca uygulayabilmiş olacaksınız. İşte bilmeniz gerekenler!

Boy uzunluğu doğuştan genetik aktarımla gelen bir özelliktir. Ancak son yıllarda epi genetik -doğum sonrası faktörler- üzerindeki araştırmalar, boy gibi bazı tamamen genetik temelli olduğuna inandığımız özelliklerin düşündüğümüzden daha fazla yaşamımız ile ilgili olduğunu gösteriyor. Bu da demektir ki nasıl yaşadığımız boy uzunluğumuzu etkiliyor. Pek çoğumuz boyuyla ilgili endişeler taşıyor, kendinden oldukça uzun bir partner ile yaşamanı zorluğunu çekiyor veya yalnızca daha uzun olmak istiyor olabilir. Merak etmeyin çareler tükenmedi. Boyunuz masallarda olduğu gibi bir gecede 10 cm uzamayacaksa bile boyunuzun ölçüsünü alın. Çünkü bu yazımızda boy uzatma için ne yapmalı ve ne gibi boy uzatma egzersizleri uygulamalı konularına değineceğiz.

Boy Uzatmayı Etkileyen Faktörler

Boy uzatma konusunda bizi doğrudan etkileyen başlıca faktörler arasında özellikle çocukluk, erken gençlik dönemlerinden başlamak üzere, uyku rejimi, beslenme, hareket etme sıklığı, spor ve fiziksel egzersizlerle uğraşlarımız, oturuş, duruş ve yürüyüşümüz geliyor. Yaşlanma, boy uzatmayı olumsuz olarak etkilerken, bu konuda herhangi bir egzersiz, spor yapmayan, kötü beslenen insanların %5’e kadar boy uzunluğu kaybı yaşayabileceğini gösteriyor. Özellikle otuzlu yaşlardan sonra spor yapılmasa dahi yürüyüş, duruş ve oturuşumuz büyük önem taşıyor.

Bir diğer faktör, fiziki çalışmaların nasıl yapıldığı, ofiste çalışırken rutin duruşların ne şekilde gerçekleştiği ile ilgili. Boyu uzatmak bir yana yaşlandıkça boyumuz kısalsın istemiyorsak tüm bu faktörlere sürekli olarak dikkat göstermek oldukça önem taşıyor. Araştırmalar gösteriyor ki özellikle boy uzatma hareketleri üzerinde çalışmasak dahi, esneklik kazandıran sporlar, yoga, pilates, jimnastik türü egzersizler boy uzatma üzerinde oldukça olumlu etkiye sahip.

Boy Uzatmak İçin Yapabileceğiniz Egzersizler

Boy uzatma yöntemleri arasında en doğal ve sağlıklı yöntem spor ve egzersiz yapmaktır. Yüzme, basketbol, voleybol, jimnastik gibi sporlar çocukluktan itibaren yapıldığında boy uzunluğuna ciddi etki ederler. Gençler ve orta yaşlılar için daha uzun süreli, belirli egzersizler olumlu sonuçlar vermektedir. Boy uzatma egzersizleri arasında öne çıkanlar şu şekildedir:

Fotoğraf: yinyogatherapytraining.com/2019/01/08/pose-of-the-week-bananasana

Muz Pozu

Yin yoga pozlarında özellikle sıklıkla uygulanan bu pozda, yerde sırt üstü uzanarak ellerin kavuşturulup, kafa üzerinden sol veya sağ yana doğru esnetilirken, uzanılan tarafa ters yöndeki ayak, uzanan tarafın bacağının üzerine atılarak, bacaklar kollar ile aynı yöne doğru uzatılır. Vücudun yarısı iyice esnetilerek uzun süre (en az 3 dakika) pozda kalınır. Sonra diğer tarafla tekrar edilir.

Barda Esneme

Barfiks barı veya asılabileceğini herhangi bir bar üzerinde elleri kenetleyecek şekilde vücut ağırlığını aşağıya doğru bırakabilirsiniz. Kısa sürelerle başlayıp zaman geçtikçe süreleri arttırabilirsiniz.

Mum Duruşu

Ayaklar bir arada bacaklar yukarı doğru bakacak şekilde, omuz ve üst sırt üzerinde yapılan poza mum duruşu da denir. Mum duruşunda boyna özellikle dikkat etmek gerekir.

Zıplama

Antik çağlardan beri kabileler ve etnik grupların sıklıkla seremonilerde kullandığı boy uzatan bu hareket, özellikle bacak uzunluğu ve vücudu uzun tutmak için önemlidir. Taban, bacak kemik ve omurga yapısı için esnek zeminde veya doğru ayakkabıyla, yumuşatıcı bir düşüş tekniği ile uygulanmalıdır.

İp Atlama

Küçük çocukların oyunlarından, boks ve jimnastik sporuna kadar pek çok yerde uygulanan egzersiz, özel atlama ipi veya elastik bir ip ile uygulanır. Yine zıplama gibi zemin ve düşme tekniği önemlidir.

Kedi Yürüyüşü

Günlük hayatta sürekli farkındalık ile yapılabilecek boy uzatma teknikleri arasında spordan çok, rutin olan bir alışkanlık da kedi yürüyüşüdür. Evde başınızın üzerine bir kitap koyarak, düşürmeden yürümeye çalışarak deneyebilirsiniz. Genelde ayaklar birbirinin önüne düşecek şekilde, çizgisel bir hatta adım atılır. Bu sayede omurga dik, bacaklar ise uzun kalır.

Uzun Boylu Gözükmek İçin Farklı Metodlar

Boy uzatma yolları arasında daha hızlı ve gözle görünür bir seçenek de taban ve ayakkabı seçimidir. Boy uzatma tabanlık kullanarak 5 cm gibi ölçülerle boyunuzu uzatabilirsiniz. Gizli tabanlıçoraplar da yine boy uzatma için tercih edilen aksesuardır. Boy uzatma için ayakkabıya ek olarak gizli ayakkabıtabanı kullanacaksanız, ayakkabınızı da ayağınız için yeterli alan olacak şekilde hesaplamanızı öneririz.