Bisikletle Yokuş Tırmanabilmek İçin 5 Tavsiye

Bisikletle Yokuş Tırmanabilmek İçin 5 Tavsiye

Gücünüze güç katacak bu 5 zihinsel ve bedensel tavsiye ile bisikletle yokuş çıkmak artık sizin için korkutucu bir şey olmayacak!

Bisikletinizle düz yolda gitmek için elbette ki bilmeniz gereken bazı teknikler var. Daha İyi Bir Bisikletçi Olmak İçin 5 Kural yazımız size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat bisikletle yokuş tırmanmak söz konusu olduğunda çok daha fazla motivasyona ve hem zihinsel hem bedensel kuvvete ihtiyacınız olacaktır. Bugünkü yazımız da bu konu üzerine! İşte karşınızda bisikletle yokuş tırmanabilmek için 5 tavsiye…

Beslenme yakıtınızı alın

Eğer uzun bir tırmanışa çıkacaksanız ve yemeğinizi yemenizin üzerinden epey süre geçmişse, yola çıkmadan önce kendinize yakıt vermeyi unutmayın. Örneğin bir muz ya da enerji barı hem zihninize hem de kaslarınıza güzel bir enerji desteği sağlayacaktır.

Hafif düşünün, sessiz sürün

Uzmanların görüşüne göre pozitif düşünmek zihninizi hafifletir ve beden de hafiflemeye etkisi yaratır. Dolayısıyla yokuşa yaklaşmak üzereyken sizi hafifleten hangi düşüncelerse (kuşlar, bulutlar, kelebekler, vb) onları düşünün. Ardından yüzünüzden başlayarak ayaklarınıza kadar tüm bedeninizi gevşetin, hafiflediğinizi hissedin. Sessiz olmanız da sizi ve duruşunuzu hafifletiyor olacaktır. Aynı zamanda dolu ve derin nefesler alıp vermek zihninizi susturmak ve bacaklarınıza taze kan akışı sağlamak için etkili olacaktır. Akciğerlerinize maksimum hava akışı sağlamak için de sırtınızı dik ve göğsünüzü açık tutuyor olun.

Bacaklarınıza yardımcı olun

Bisikletle yokuş tırmanırken dirseklerinizi yanlarınızın hizasına alın. Gövdenizi bisikletin önüne doğru eğin. Her piston inişinde gövdenizi kısaca geriye çekin. Bu, üst bedeninizdeki gücün bacaklarınıza aktarılmasına yardımcı olacak ve ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Başladığınızdan hızlı bitirin

Kendinizi bir yokuş canavarı gibi hayal edin! Şaka bir yana, mücadeleci bir ruh yaratmanız başarınız için etkili olacaktır. Zirveye yaklaştığınızda kendinizi rahatlatmak yerine, hızınızı yükseltmenizi öneririz. Adeta zirveye saldırır gibi! Başladığınızdan çok daha hızlı bitirmeniz, yokuşu çok daha ideal şekilde çıkmanızı sağlayacaktır.

Totemler ve amaçlar uğruna

Normal bir sürüşte salına salına gidiyor olmak yerine sizi çok daha fazla motive edecek şeyler bulmanız, özellikle de bunu görseller ile desteklemeniz son derece önemlidir. Çünkü çok daha büyük bir güce ihtiyacınız olacaktır. Örneğin kanserle savaş, vb sosyal sorumluluk projeleri için bisiklet yarışı ya da koşu maratonlarına katılanlar, öncesinde o hastalara baktıklarında çok daha büyük bir motivasyon kazanıyorlar. Bacaklarınız ve ciğerleriniz bu görsel motivasyonlarla çok daha odaklı ve güçlü oluyor.