Bisikletle Uzun Yol Yapacaklara 6 Tavsiye

Bisikletle Uzun Yol Yapacaklara 6 Tavsiye

878

Bisikletle uzun bir yolculuğa bu listeyle hazırlanın, yollarda keyifle seyahat edin!

Spor ve ulaşımı bir arada sağlayan, dünyanın en çevreci, en keyifli bir yandan da en yorucu ulaşım aracıdır bisiklet. Siz de bir süredir bisikleti hayat tarzınıza dönüştürdüyseniz ve aklınızın ucuna arada sırada uzun bir bisiklet seyahatine çıkmak geliyorsa, boşuna bu yazıya yolunuz düşmedi… Merak etmenin, uzun bir bisiklet yolculuğu, bisiklet ile seyahat etme düşüncesi başta korkutucu gelse de, iyi bir hazırlık aşamasıyla çok keyifli bir seyahate dönüşüyor. Bakalım, bisikletle uzun yolculuklar için gereken hazırlığın ipuçları nelermiş.

1. Kendinizi uzun yolculuğa hazırlayın

Uzun bisiklet seyahatiniz için sabırsız olabilirsiniz. Ancak bu öyle bir şey ki, öncesinde daha kısa yolculuklara çıkmanız bir anda size uzun uzun yolculuklarda büyük avantajlar kazandıracak. Daha kısa mesafede, bir günlük, iki günlük yolculuklar ile, toplu bisiklet etkinlikleriyle başlayın, idmanınızı yapın. Fiziksel hazırlığı evinize taşımak istiyorsanız, ev tipi bir kondisyon bisikleti sürekli kondisyonlu kalmanızı sağlar.

2. Psikolojinizi hazırlayın

Bu konuyu hayatında bisikletle 5 km’den fazla yol yapmamış insanlarla değil bisikletli seyyahlarla konuşun. Bisikletle dünyayı gezenlerin ve seyyahların hikayelerini okuyun, bloglarını takip edin. İnsanlar, vahşi hayvanlar, zorlu hava koşulları her zaman olacaktır ancak her yerin kendi tehlikesi vardır ve çoğu bisikletçiye göre şehirde karşılaştıkları zorluk, uzun yollardan, doğadan daha çetin olmuştur, bunu unutmayın.

3. Doğru bisikleti seçimi

Pek tabii tüm eşyalarınız ne kadar hafifse, yolculuk o kadar iyidir. Yalnız aynı şey bisiklet kadronuz için geçerli değil. Hafifliği ön plana aldığınızda eşyayı taşıyabilecek kadar sağlam bir kadronun biraz ağır olması, yolda kırılan hafif bir kadrosu olmasından iyidir. Bu yüzden karbon fiber kadrolardan uzak durun, çelik şaseli kadroları tercih edin.

Uzun yolda başınıza gelmesi muhtemelen sorunlarda tamir ve teknik zorlukları daha fazla olacağı için havalı veya hidrolik amortisörleri tercih etmeyin. Bisiklet maşası ise mümkünse çelik alaşımlı olsun ki olası kırılmalara karşı dayanıklı olun.

Dağ bisikleti, zor koşullu yollar için daha avantajlı iken, daha düz rotalar, asfalt ağırlıklı yollar için adventure tipi yol bisikleti veya uzun cross road tipi yol bisikletlerini tercih edebilirsiniz.

Gidonları ve lastikleri tahmin ettiğinizden de büyük seçin. Lastikler uzun yolculuk için ne kadar büyükse o kadar iyidir. En az 650 b jantlar iş görecektir. Bisiklet seleniz oldukça önemli. Silikon takviyeli, yumuşak, esnek sele, uzun yolculuklarda hayati önem taşıyabilir.

Bunu da okuyun: Bisiklete Binmeniz İçin 12 Geçerli Neden
Çevirdiğiniz her pedalın sağlığınızdan psikolojinize, çevre kirliliğinden teknoloji molasına, tasarruftan lokalleşmeye; birbirinden çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

4. Bisikletin donanımını hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

İlk işiniz yeterli büyüklük ve genişlikte bir çanta bagajı seçmek. Bisiklet eşya çantası olan heybe çanta da mümkün olduğunca büyük, dengeli ve bisiklete uygun seçilmeli.

Seyir halinde sırt çantası taşıyacaksanız mutlaka minimum ağırlık koyun ve bisiklet çantalarınızdan arda kalanı sırt çantasına taşırmak gibi sık yapılan bir hataya düşmeyin. Mesafeler tükendikçe sırtınıdaki 1 kg’lık yükü 10 kg gibi hissedeceksiniz. Gidon çantanız da mutlaka olsun, az yük alsa da kapasitenizi oldukça arttıracaktır.

Bisiklete monte edilebilen donanımlar olan pusula, kilometre sayacı ve GPS tracker yol için gereken ekipmanlardır. Bisiklette mutlaka dinamoya bağlı bir bisiklet ışığı olsun, sizin yanınızda da pille çalışan kafa lambası…

5. Çanta hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

Bir tişörtün lafı mı olur demeyin, mesafe uzadıkça fazladan aldığınız yüklerin her miligramını hissedeceksiniz. O yüzden ne kadar hafif ve minimal, o kadar iyi. Öncelikle arka bagaj heybenizin litresi çıkacağınız yolculukla belirlenir. Yaklaşık 1 aylık bir yolculukta en az 40 – 45 litrelik bir heybe tavsiye olunur. Kıyafet açısından termal ve nefes alabilir bisiklet kıyafetlerinin yedeklerinden taşıyın. Uyku tulumu ve çadırınız, mevsimi de düşünerek, en az yer kaplayan şekliyle düşünülmeli. Basit kamp yemek takımı da her zaman işe yarayacaktır. Bisiklet tamiri için gereken ekipmanların olduğu ufak çaplı bir mobil atölye içerisinde yedek lastikler (iç,dış), pompa, yama, fren ve vites teli, yedek jant teli, kurbağacık anahtar, basit alyan takımı, yedek zincir baklası, uygun tornavida çeşitleri mutlaka yerini almalı. İlk yardım çantası ve içerisinde buz tabletleri, ağrı kesici, antibiyotik ve bağırsak ilaçları olan sağlık kitinizi de tamamlayın. Çantanızı paketlerken heybenin iki tarafının mümkün oldukça hassas bir şekilde dengelenmesine oldukça dikkat edin.

6. Yeme- içme planı

Bisiklet matarası dışında, mutlaka yedek bir su kabınız olsun. Termos alacaksanız hafif olmasına çok dikkat edin. Kahvaltıda yemek üzere tohum türevi ve lifli yiyecekler, sürüş anında yemek ve enerji almak üzere çiğ yemişler, çerezler, kuru meyvelerden torbalar hazırlayın ve bunları yanınızdan eksik etmeyin. En iyisi sürekli ve sık beslenerek pedal çevirmektir. Enerji barları, hazır protein besinleri de ne kadar son tavsiyemiz olsa da oldukça işe yarayacaktır. Keyif için olan şeyleri en sona bırakın ve kesinlikle sırt çantasına almaya kalkmayın.

Son olarak yollara çıkmak için tüm ekipmanınızı toplayın ve şöyle en az bir gün sürecek bir prova yolculuğuna çıkın. Emin olun çok öğretici oluyor ve sonradan yolda uğraşmak durumunda olduğunuz pek çok şeyi önceden görüyorsunuz.

Uzun, güzel yollar, özgür seyahatler dileklerimizle!