Bisiklete Binmeniz İçin 12 Geçerli Neden

Bisiklete Binmeniz İçin 12 Geçerli Neden

1430

Çevirdiğiniz her pedalın sağlığınızdan psikolojinize, çevre kirliliğinden teknoloji molasına, tasarruftan lokalleşmeye; birbirinden çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Bahar aylarına girmekle beraber dışarıda yapılan sporlar gündemimize gelmeye başladı. En keyifli ve faydalı açık hava sporlarından biri olan bisiklet ile ilgili birbiriden güzel bilgileri bu yazımızda topladık. İşte karşınızda bisiklete binmeniz için 12 geçerli neden!

1. Kalp sağlığınız için iyidir

Uzmanlar, haftada sadece 30-35 kilometrelik bir bisiklet sürüşünün kalp rahatsızlığına yakalanma riskini %50 oranında azalttığını söylüyor. İngiltere’de bisikletle işe gidip gelenler ile yapılan beş yıllık bir araştırmanın sonucunda, bisiklet egzersizinin kanser ya da kalp rahatsızlığı gibi sağlık risklerini yarıya indirgediği ortaya çıktı.

2. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir

Bisiklete binmek aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve böylece soğuk algınlığı ya da enfeksiyon gibi durumları çok daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

3. Tasarruf sağlar

Bisiklet, geleceğe yatırım açısından da oldukça mantıklı bir sürüş aracıdır. En azından yakınlardaki işlerinizi bisikletle hallediyor olmanız, otobüs bileti, taksi ücreti ve benzin gibi birçok harcamadan uzak durmanızı sağlayacaktır.

4. Otomobilinizin ömrünü uzatır

Bisiklete bindiğinizde otomobilinizi çok daha az kullanıyor, dolayısıyla ömrünü de uzatıyor olacaksınız. Ayrıca hem tamir masrafı daha az olacak hem de satarken değerini daha az düşürmüş olacaksınız.

5. D vitamini almanızı sağlar

Bisiklet sizi ister istemez dışarı çıkaran bir spor. Dolayısıyla özellikle de gündüz saatlerinde bisiklete binmenin faydaları arasında bol bol güneşe maruz kalma ve vücudunuzun D vitamini ihtiyacını karşılama da sayılabilir.

6. Enerjinizi yükseltir

Koşan insanların enerjilerinin ne kadar yüksek olduğu bilinir. Ama güzel haber; bu enerji yüksekliğini deneyimleyenler sadece koşanlar değildir, bisiklete binmek de sizin enerjinizi yükseltecektir. Aynı koşudaki gibi bisiklet sporu yaptığınızda da beyniniz faydalı kimysallar salgılıyor olacak ve kendinizi hem çok iyi hissedecek hem de sürekli ve sürekli olarak bunu yapmak isteyeceksiniz!

7. Yaşadığınız yeri çok daha iyi tanırsınız

Bisikleti şehirde, yakın alanlardaki işlerinizi halletmek ve sosyalleşmek için kullandığınızda, lokal yaşamanın keyfine varabileceksiniz. Mahallenizi çok daha iyi keşfedecek ve çok daha fazla insanla tanışacaksınız.

Bunu da okuyun: Bir Bisikletçinin Sahip Olması Gereken 6 Aksesuar
Havalar ısınmaya, bisikletler ortaya çıkmaya başladı. Açık havada yapılabilecek en keyifli sportif aktivitelerden biri olan bisiklet için şimdi hazırlık yapmanın tam zamanı!

 

8. Kilo vermenizi sağlar

Pedal çevirmek bir saatte 600 kalori yakmaya yardımcı olur, dolayısıyla kilo kontrolünü sağlayarak aşırı kilo almayı önler ve kasların gelişimine de yardımcı olur. Dolayısıyla bisiklet kilo vermek isteyenler için de uygulanabilecek sporlar arasındadır.

9. Sosyal medyaya ara vermenize yarar

Bisiklete bindiğinizde cep telefonunuzu çok daha az ve çok daha iyi şeyler için kullanıyor olacaksınız. Yani sosyal medya hesaplarınızda saatler geçirmek yerine bisiklet ve sağlık özellikli aplikasyonlar ya da müzik için telefonunuzu kullanıyor olacaksınız.

10. Daha güzel nefes alırsınız

Şehirde trafikte bisikletle kalmaktan bahsetmesek de, şehirde park, deniz kenarı, orman gibi alanlarda bisiklet sürmenin faydaları arasında elbette ki sağlıklı bir nefes gelir. Oksijenin tadını en güzel çıkarabileceğiniz spor dallarından biri bisikletçiliktir!

11. Çevreye daha az zarar verirsiniz

Tabii ki bisikletin en güzel yanlarından biri de dünyaya verdiğimiz zararın azalmasıdır. Aslında çevirdiğiniz her pedal çevreye bir iyilik demektir. Motorlu taşıtlardan çıkan gazlar, yüksek desibel kaynaklı ses kirliliği, küresel ısınma derken; bisikletin çevreye duyarlarını net bir şekilde görebiliriz.

12. Gençleştirir

Hem ruhen hem hem bedenen gençlik sağlayan bisiklet sporu , aktivitenin karakteri gereği içinizdeki mutlu ve enerjik çocuğun çıkmasını sağladığı gibi salgıladığınız hormonlar ve sağlığa faydaları ile kendinizi çok daha genç ve iyi hissetmenize yardımcı olur.