Bisiklet Sporu İle Daha Fazla Yağ Yakmanın Yolları

Bisiklet Sporu İle Daha Fazla Yağ Yakmanın Yolları

10253

Bisiklet sporu ile beslenmenizi ve egzersiz yoğunluğunuzu nasıl planladığınıza bağlı olarak, yağ yakımını teşvik edip sonuç olarak performansınızı artırmanız gayet mümkün. İşte bunu başarmanız için size bazı ipuçları!

Bisikletçiler olarak, yağ ile aşk-nefret ilişkimiz var. Yağı yağ olarak seviyoruz ve daha iyi yağ yakıcıları bilmek istiyoruz. Çünkü bu bize daha yüksek bir hızda daha uzun bir sürüş performansı için güç veriyor. Ancak fazla yağ ters tepebilir ve performansınızı negatif yönde etkileyebilir. Esasında bisiklete binerek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür ancak beslenmenize de dikkat etmeniz gerektiğini hemen arkasından belirtelim. Peki neler yapmalısınız? İşte bu haftaki yazımızda.

Kahvaltıdan önce sürüş keyfi

Sabah uyandıktan kısa bir süre sonra aç karnına yola çıkmak vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olmak için denenmiş ve iyi bir yoldur. Tüm gece yemek yemediğiniz için kan şekeri ve karaciğer glikojen depoları düşüktür, böylece vücudunuzun yakıt için yağa temas etmesi gerekir.

Araştırmalar doğru güç ve süreyi sağlamanız koşuluyla performansınıza zarar vermeden bunu yapabileceğinizi gösterir. Bu konuda yapılmış bir çalışmada dört hafta boyunca haftada 5 gün kahvaltıdan önce bisiklete binen erkeklerin (bu yöntemin etkisi kadınlarda erkekler kadar güçlü değil) yağ yakımının yüzde 40 oranında arttığını belirtmektedir.

Bu yöntemi etkili şekilde kullanmak için yanınıza çok az sağlıklı atıştırmalık ve 1.5 lt su alarak minimum 2 saatlik bir sürüş yapın.

Limitlerinizi zorlayın

Yüksek tempolu tüm sporlarda vücut enerji oluşturmak için öncelikle yağdan ziyade karbonhidratları yakar. Bununla birlikte düzenli yapılan yüksek yoğunlukta bisiklet sürüşü bir noktadan sonra yağ yakımınızı da sağlayacaktır. Ayrıca kas büyümesi, insan büyüme hormonu gibi yağ yakan hormonların seviyelerini artırır ve iştahınızı bastırır.

Bu teknik bilgileri etkin bir şekilde kullanmak için haftada iki gün 30 dakikalık yüksek hızda kısa mesafe sürüşlerini deneyin. Bu ritmi ısınma, 30 saniyelik maksimum çaba, yavaş sürüş döngüsü ile 30 dakikaya tamamlayın. Bu şekilde metabolik hızınızı ve vücudunuzda depolanmış yağ asitleri parçalayan enzimleri artırabileceksiniz.

Bu teknikten daha fazla faydalanmak için aç karnına yola çıkmanız da uygun olacaktır.

Bunu da okuyun: Bisiklete Binmeniz İçin 12 Geçerli Neden
Çevirdiğiniz her pedalın sağlığınızdan psikolojinize, çevre kirliliğinden teknoloji molasına, tasarruftan lokalleşmeye; birbirinden çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Kendi yağ yakma sisteminizi oluşturun

Bisiklet sporuyla uğraşan profesyonellerin en zayıfları bile ağırlık çalışmaları yaparlar. Bu güç antremanları kasları geliştirirken yağ yakmanıza da yardımcı olan anabolik hormonları uyarır. Bu nedenle haftada iki kez ağırlık çalışması yapmak iyi bir fikirdir. Her bisikletçi ağırlık çalışmasına iki ana egzersiz olan squat ve deadlift’i de eklemelidir.

Squat: Ayaklarınız kalça ile omuz genişliğinde açık ve ayak parmaklarınız hafifçe dışarıda olacak şekilde durun. Ağırlıkları omuzlarınızda veya yanlarınızda tutun. Popo ve kalçalarınızı bir sandalyede oturuyormuşsunuz gibi bastırın ve ağırlığınızı topuklarınızda tutarken mümkün olduğunca aşağı indirin. Sonra başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün ve hareketi tekrarlayın.

Deadlift: Uyluklarınızın önünde bir halter çubuğu tutun, bacaklarınızı boyunuzla orantılı olacak şekilde açın, sırtınızı düz tutun ve göğsünüz açık olsun. Ağırlığı vücudunuza yakın tutun ve dizlerinizi hafif bükerek eğilin ve ağırlıkla birlikte kalkın. Bu çalışmayı da performansınıza göre tekrar edin.