Bir Kampçının Arabasında Bulunması Gereken 11 Şey

Bir Kampçının Arabasında Bulunması Gereken 11 Şey

Doğa aşığı kamp severlerin doğada kendi konfor alanlarını yaratmasını sağlayacak gereçler bu yazımızda!

Kamp tutkunuysanız veya arabanızla kendinizi yollara vurup, gecelemeden de olsa doğada uzun uzun vakit geçirmeyi, doğa yürüyüşlerine çıkmayı, pikniklere gitmeyi seviyorsanız bu yazımız tam size göre. Yeni başlayan bir kampçının ancak yıllar içinde deneyimlerle edindiği bilgileri bir araya getirdik ve sizin için derledik: Kamp ve doğa ortamında sürekli ihtiyacınız olabilecek 11 şey!

1. Çok fonksiyonlu çakı setleri

Tek bir alet ile pek çok şey yapabilme opsiyonu sunarak kamp alanında pek çok işinize birden yarayabilecek bir ekipman, çok fonksiyonlu çakı setleridir. Bu setlerin farklı türleri bulunur. Siz doğada nasıl bir kullanım istiyorsanız ona göre çakı setleri mevcuttur. Bıçak mutlaka olmalıdır, onun dışında yemek için kullanılanlarında çatal, kaşık, tirbuşon gibi eklentiler, yapı örmek için kullanılanında pense, testere, vida gibi eklentiler, av çakılarında kesme biçme eklentileri gibi aradığınız işleve göre farklı özellikleri bulunabilir.

2. Kamp mutfak seti

Yanınıza kamp ve pikniklerde yemek pişirmek için normal kap kacak alabilirsiniz, fakat kamp mutfak setleri aynı şey değildir. Öncelikle iç içe geçebilen, katlanabilen, sapları ergonomik formlarda olan setler oldukça az yer kaplar. Hafif ancak doğrudan ateşe, köze, taşa, dış koşullara dayanıklı malzemeden üretilirler. Farklı ebatlarda, kapanabilir, kilitlenebilir özellikle, kamp ateşi koşullarında düşse dahi akıtmama özelliği olan tencere ve pişirme setleri bulunmaktadır. Mutlaka bulundurun deriz.

3. Lastik çizmeler

Yalnızca yağmurlu havada veya çamurda değil, deniz kıyısında, dere kıyısında, su kenarında ve balık tutma gibi işlerde de kullanabileceğiniz, dayanıklı lastik çizmeleriniz eksik olmasın. İşe yaramaz demeyin, özellikle dağ kamplarına götürün.

4. Kamp ocağı

Kamp deyince aklımıza ilk gelen şeylerden bir tanesi kamp ateşi olsa bile güney bölgelerde veya dağ zirvelerinde uzun kamplara gidenler bilirler, ülkemizde ateş yakacak kadar odun bulamadığınız yerler oldukça fazladır. Onun dışında yangın tehlikesi, zorlu hava şartları gibi durumlarda da yine kamp ateşine bir alternatif gerekir. Bu durumda kamp ocağı yemek pişirme konusunda olduğu kadar ısınmada dahi imdada yetişebilir. Kamp ocakları genelde tüp kartuşlar ve onlara bağlanan katlanabilir tezgahlardan oluşur.

5. Balta ve testere

Odun kesme işlerini, ağaç oymaları seviyorsanız, kısa boylu bir balta hem arabada çok yer kaplamayacak hem de işinizi görecektir. Bu sayede ateş yakmak için koca odunları sağdan soldan taşımaktan kurtulursunuz. Biraz daha ileri gidip odunlarla basit tezgahlar, oturma yerleri gibi gereçler yapmak isterseniz de baltanın kardeşi testereye ihtiyacınız olabilir. Bu iki ekipmanla yapabilecekleriniz hayal gücüne kalmış. En az biri arabada olursa rahat edersiniz.

6. İp

Çamaşır ve bulaşıklarınızı asmak, kurutmak, yemeklerinizi kemirgenlerden korumak, çadırlarınızı sabitlemek, kendinize yağmur veya güneşten koruma bölgesi yapmak ve daha aklınıza gelmeyen pek çok fonksiyon için yanınızda en az bir makara ip taşımayı unutmayın.

7. Kamp masa ve sandalyeleri

Katlanabilir, çok yer kaplamayan kamp masa ve sandalyeleri ile her türlü koşulda kendi rahatınızı bulmanız mümkün. Kamp masa ve sandalyeleri pek çok kampçının arabasında hiç eksik olmayanlardan.

8. Branda

Yer örtüsü veya çatı örtüsü olarak kullanabileceğimiz sağlam malzeme ile yapılmış suya ve rüzgara dayanıklı örtülerdir. Bunlarla özellikle dışarıda geçireceğiniz zamanı oldukça kaliteli hale getirebilirisiniz.

9. Fener veya ışıldak

Üzerinde feneri, radyosu, usb şarj ünitesi gibi pek çok özelliği olan bataryalı, uzun ömürlü bir ışıldak, kamp akşamlarında pek çok teknolojik konforu aynı anda size sunabilir.

10. Bıçak

Av, balıkçılık, toplayıcılık merakı olanlar için bıçak olmazsa olmaz bir gereçtir. Yemek yapmayı, bir şeyler kesip biçmeyi düşünenler için de yine en temel ekipmanlardan bir tanesi.

11. Kampçının arabasında bulunması gereken: Su bidonu

Kamp yaptığınız alan su kenarına uzaksa veya yürüme mesafesinden biraz daha uzun mesafede su kaynağı mevcutsa, su alıp, kullanmak için oldukça uygun bir ekipman. Bidonlar benzininizin bitmesi gibi bazı acil durumlarda su taşımaktan daha fazlasını da yapabiliyor.

İyi kamplar dileriz!