Bir Antrenman Modelinin Olmazsa Olmazları

Bir Antrenman Modelinin Olmazsa Olmazları

2209
main

tugrul
Öncelikle antrenman modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ‘sürdürülebilirlik’ olmalı. Tercih ettiğiniz ya da yatkın olduğunuz branş her ne olursa olsun; onu sevmeniz şart. Görev bilinciyle yapmakta olduğunuz antrenmanlar bir noktadan sonra sıkıcı gelebilir ve sizi bahaneler üretmeye sevk edebilir.

Branşınızı seçin

Tıpkı bir ürün ya da hizmet satın alırken fiyat/performans oranını göz önünde bulundurduğunuz gibi, spora dair seçimlerinizde de sevgi/etki oranını değerlendirmenizde fayda var. Kendi adınıza katma değer üretebilmeniz için hem etkili hem de sevebileceğiniz bir branşı seçip, uzun soluklu bir antrenman planlaması yapmanız gerekir.

shutterstock_362066375

Diyelim ki pilates , fitness , crossfit ve benzeri dallara dair yukarıdaki oran doğrultusunda bir branş seçtiniz. Bu branşın fizyolojiniz üzerindeki etkinliğini bir uzman eşliğinde sahada da bizzat uygulayarak deneyimlemeniz gerekir. Çünkü uzman gözüyle yapılan değerlendirme farklı ihtiyaçlarınızın öncelik taşıdığı tespit edilebilir.

Örneğin kilo fazlanız varsa, masa başı çalışıyorsanız ve postürünüzde de ileride telafisi mümkün olmayacak rahatsızlıkların yaşanabileceğine dair sinyaller mevcutsa; ilk önceliğiniz bir an önce kilo vermek için sert egzersizler yapmak değil, bu problemlerinizi düzeltecek egzersizlere yönelmek olacaktır.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat

kizz

Beslenme alışkanlıklarınız da egzersiz ve branş seçimlerinde kuvvetli bir parametre. Örnegin aerobik yani kardiyo egzersizleri bakımından zengin bir antrenman planında daha fazla karbonhidrat tüketmeye ihtiyaç duyarsınız. Ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri bakımından zengin bir antrenman planında ise karbonhidrat duyarlılığınız daha düşük olur. Bunun karşılığında kaslarda oluşturduğunuz olumlu tahribatın toparlanması için protein ve sağlıklı yağ tüketmeye ihtiyaç duyarsınız.

Dolayısıyla kendinizi kendinize doğru tanıtmanız ve beslenme tercihlerinizde ne yönde hareket edebileceğinizi, seçim yapmadan önce belirlemeniz gerekir. Bu noktada da bir uzmandan yardım almak süreci hızlandıracaktır.

İlk etapta gelenekselci olun

Yenilikçi yaklaşımları takip etmekle birlikte, ilk etapta gelenekselci olmak hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Her geçen gün yapılan akademik çalışmalarla farklı egzersiz metodları keşfediliyor. Henüz 3-5 senelik geçmişi olan ve çok etkili olduğu iddia edilen birtakım yöntemler, iddiasından çok uzak kazanımlar elde etmenize sebep olabilir. Dolayısıyla günde 3-5 dakika uygulayarak sizi forma sokacağını iddia eden yöntemlerden uzak durun. Unutmayın; ter akmadan, biraz ‘tatlı’ acı çekmeden sonuç alınmaz.

shutterstock_337042967

Haydi Başlıyoruz

Eğer spora dair bir özgeçmişiniz yoksa, sakatlanmalardan korunmak adına aynı anda birden fazla kas ve eklem grubunuzu çalıştıracak bileşik egzersizlerden ilk etapta uzak durun.

Bu minvalde antrenman programınızı oluştururken, eklem hareket kabiliyetinizi arttırmaya yönelin. Yani kaslar arası olası güç ve denge eşitsizliklerini, omurga sağlığınızı da riske atmadan gidermeye bakın. Bunu da izole fitness ekipmanlarını, yani salonlarda görmüş olduğunuz makinaları programınıza katarak yapabilirsiniz. Bu ekipmanların bir kısmını temin ederek evde, işte ve parkta da egzersiz yapabilirsiniz.

Bu süreçlerden alnınızın akıyla çıktığınıza göre; artık size kimi zaman arkadaşlık, kimi zaman ‘eş’lik edecek spor hayatınıza başlayabilir; bitmek bilmeyen antrenmanlarla bir ömür mutlu mesut yaşayabilirsiniz!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar