Bilmeniz Gereken 4 Yeni Fit Beslenme Trendi

Bilmeniz Gereken 4 Yeni Fit Beslenme Trendi

3631

 

Fermante içeceklerden yeni nesil krakerlere, sağlıklı yemek servislerinden sezgisel beslenmeye; 2020’nin en popüler beslenme trendleriyle tanışın!

Yeni yıla yeni umutlarla girerken sağlıklı bir beden, canlı bir zihin ve huzurlu bir ruh hali dileklerimizi gerçeğe dönüştürmenin yollarından bir tanesi olan beslenmenin yeniliklerine göz atıyoruz. Sporcuysanız, beslenme konusundaki yenilikler ve gelişmeler konusunu yakından takip ediyorsanız ve yeni beslenme trendlerini merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Bakalım yeni yılda bilmeniz gereken en yeni fit beslenme trendleri neler…

1. Sezgizel beslenme

Batıda giderek daha da artan fleksiteryan diyetine oldukça benzeyen, vücudu dinleyerek, sezgisel olarak beslenme alışkanlığına gönderme yapan beslenme şeklidir. Bu tarz beslenme kısıtlayıcı, zorlayıcı ve baskıcı diyetlerin yerine, anti-diyetik bir beslenme tercihi olarak daha sürdürülebilir görülmektedir. Bedenimize güvenmeyi, ona alan açmayı ve onun dilinden anlayıp, ona ne istiyorsak verebileceğimiz savı üzerinden şekillenir. Bu beslenme şekli, diyetlere yeni başlayanlara ve beslenme tarzını ilk kez değiştirenlere göre değildir. Uzmanlara ve sezgisel beslenmecilere göre insan bedeni neye ihtiyacı olduğunu bilir ancak zihin hatrı sayılır bir süredir modern zaman besinleri (sentetik besinler, sentetik içerikler, ekstratlar, aroma vericiler, glukoz şurupları vb.) tarafından manipüle edilmiş olduğundan, vücudun gerçekten ne istediğini anlayabilmek için bir süre farklı diyetlerin denenmesi, vücudun ve zihnin bu konuda temizlenmesi gerekir. Sezgisel beslenme önündeki bir diğer engel ise psikolojik durumlar ve beslenme ilişkisidir. Bu bakımdan sezgisel beslenme her bakımdan geleceğin beslenme trendi haline gelecektir.

2. Fermante, bekletme içecekler

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde sayıları giderek artan küçük ve butik üreticiler tarafından ele alınan, yeni nesil kahve dükkanlarından, gurme şarküterilere, pek çok beslenme portalına giren eski-yeni içecek dünyası iyiden iyiye yükselen trendler arasında başı çekmektedir. Organik ürünler arasında Kombucha mantarı ile yapılan infused içecekler, doğal baharat, meyve ve kökler ile renklendirilen çaylar, kolajen yükseltilmiş ve ph değeri dengelenmiş sular, doğal fermante edilmiş turşular, değeri tekrar anlaşılan kadim beslenme alışkanlıklarının günümüze uyarlanmış halleri olarak karşımıza yeniden çıkıyorlar. Smoothie ve blend içecekler fit mutfağın rutinlerin arasına girerken, fermante içecekler giderek çeşitlenecek ve trend artacak. Bunu küresel içecek markalarının son dönemlerde kombucha üzerindeki çalışmalarından da açıkça görebiliyoruz.

3. Krakerler

Pek çok gurme ve butik yiyecek üreticisinin, sağlıklı yiyecek sunan kafe ve restoranların yeni gözdelerinden krakerler farklı tohumlar ve protein – lif kaynağı içerikleriyle gözde fit yiyecekler olmaya devam ediyor. Keten ve chia tohumundan pancar posasına kadar pek çok içeriğin bir araya geldiği krakerler giderek çeşitleniyor. Evde dahi slow-juicer, meyve ve sebze sıkacağından çıkaracağınız posayı, tohumlar ile birleştirerek yapabileceğiniz, fırında hafif çıtırlık verebileceğiniz bu kıtır atıştırmalıkların birkaç tanesinden günlük yararlı beslenmenin ciddi bir bölümünü alabilmeniz mümkün.

4. Sağlıklı yemek servisleri

Dünyanın dört bir yanında giderek yaygınlaşan sağlıklı yemek servisi (catering) sayesinde diyestisyenler ve aşçıların bir araya gelerek oluşturduğu yeni firmalar, sağlıklı mutfağa yeni çözümler sunuyor. Bu hizmetler sayesinde bu hafta ne yiyebilirim derdi olmadan, sizin için hazırlanan yemek programına göre ister evinize ister ofisinize sağlıklı yemek servisi yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, yoğun çalışan, mutfakta zaman harcamaktan hoşlanmayanlar için sağlık yanı gözetilen pratik yemek çözümleri sunması açısından tercih ediliyor. Bazı firmalar hazırlanmış yemeği sunarken, bazıları haftalık veya aylık menü, besin içerikleri ve malzemeleri kapınıza ulaştırıyor, pişirmesi veya hazırlaması ise kendi zamanlamanıza göre size kalıyor. Bu tip sağlıklı yemek servislerinin yakın gelecekte daha da trend hale gelmesi ve bu tarz hizmet veren firmaların artmasını bekliyoruz.