Bahara Hazırlık: Fazla Yağlardan Kurtulmanın 6 Yolu

Bahara Hazırlık: Fazla Yağlardan Kurtulmanın 6 Yolu

17142

Her gün yapacağınız birkaç egzersiz, yürüyüş esnasında dikkat edeceğiniz birkaç detay ve beslenmenizde yapacağınız bazı değişiklikler ile fazla yağlarınızdan kurtulmanız mümkün!

Sağlıklı bir bedenin en önemli detaylarından biri de yağ oranınızın norma seviyede olmasıdır. Dengesiz yaşamlar, sağlıksız beslenmeler, hareketsiz günler derken maalesef vücutlarımızdaki yağ oranı git gide artar ve özellikle de bel ve karın bölgelerinde rahatsız edici şekle varabilir. Bu yazımızda bahara temiz bir hazırlık yapalım dedik ve fazla yağlardan kurtulmanın 6 yolunu sizler için bir araya getirdik.

1. Squat ve zıplama

Fazla yağlardan kurtulmak için yapabileceğiniz egzersizlerden biri squat ve ardından zıplama hareketidir. Bacaklarınızı yanlara açın ve ayak parmaklarınız ileriye bakacak şekilde dik durun. Kalçanızı sanki otururmuş gibi geriye doğru itererek dışarı çıkarın ve dizleriniz 90 derecelik bir açı yapacak şekilde çömelin. Squat hareketinde çömeldiğinizde kalça ve üst bacak kaslarınızı iyice sıkın ve ardından kollarınızdan da destek alarak, yukarı doğru zıplama hareketi yapın. Bu egzersizi her gün 12 kez tekrarlayın.

2. Düzenli yürüyüş

En iyi yağ yakma egzersizleri arasında yürüyüş de vardır. Ama önemli olan, yürüyüşünüzü yaparken duruşunuzun ve hareketlerinizin yağ yakmaya yönelik etkili olmasıdır. Yürürken mutlaka dik duruyor olun ve karnınızı içeriye doğru çekin. Attığınız her adımda kolunuz geriye doğru gidiyor olsun ve dirsekleriniz 90 derecelik açı yapsın.

3. Plank ve zıplama

Sırada yağ yakmak için egzersizler arasında en etkililerden biri var. Plank pozisyonunu almak için öncelikle şınav çeker gibi dümdüz durun. Kollarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde açın ve elleriniz omuzlarınızın tam altında duruyor olsun. Bacaklarınızı olabildiğince gergin tutarak ayak parmaklarınızın ucuna kalkın. Bu sırada karın kaslarınızı hissediyor olacaksınız. Bu şekilde plank pozisyonunu doğru bir şekilde aldıktan sonra sıra zıplamada! Dizlerinizi bükerek ve öne doğru, dizlerinizi göğsünüze çeker gibi zıplayın. Bu egzersizi her gün 12 kez tekrarlayın.

Bunu da okuyun: İp Atlayarak Kalori Yakmanın 6 Yöntemi
Bol kalori yakmak için bir atlama ipi yeterli! Sadece çocukluğunuzdaki gibi düz atlama ile değil, bu yazımızdaki 6 farklı hareketi deneyerek vücudunuzu hızlıca forma sokabilirsiniz.

4. Mekik

Mekik çekmek de karın bölgesindeki yağları yakmanın yolları arasındadır. Doğru bir şekilde mekik çekmek için sırt üstü yere yattığınızda başınızın yerde olmasına özen gösterin. Ardından karnınızı içeri çekin ve beliniz iyice yere temas edecek şekilde hareketinize başlayın. Boynunuzu yormayacak, boyun vücutla aynı pozisyonda olacak şekilde vücudunuzu yukarı doğru kaldırarak mekik hareketini yapmaya başlayın.

5. Önüm arkam sağım solum sobe

Bu yazımızdan da anlayacağınız üzere zıplama hareketleri etkili bir şekilde yağ yakma konusunda başrolde! O yüzden bu kez de bol zıplamalı bir egzersiz önerimiz var. Ellerinizi havaya kaldırarak yukarı doğru zıplayın ve dizlerinizi bükerek yere inecek şekilde bir zıplama hareketi yapın. Bunu önce ileriye, sonra geriye, ardından sağa ve sola doğru akıcı bir şekilde yapın. Egzersizi her gün 12 tekrar ile uygulayın.

6. Doğru beslenme

Son olarak yağlardan kurtulmak için beslenmenizde dikkat edeceğiniz detaylar var. Bir kilo yakmak için ayda her gün 500 kalori kaybedilmesi gerektiğini unutmayın ve beslenmenizden abur cuburları ve kızartmaları çıkarıp bol lifli, bol sebze ve meyveli, tam tahıl ağırlıklı bir beslenmeye geçin. Bol bol su tüketin ve öğünlerinizi atlamamaya dikkat edin.