Backpacker’lara Özel: Seyahat Boyunca Temiz Kalmanın Yolları

Backpacker’lara Özel: Seyahat Boyunca Temiz Kalmanın Yolları

1963

Çantanızı sırtınıza taktınız ve bol yürüyüşlü, bol kamplı bir seyahate hazırsınız. Peki minimum eşya ile maksimum hijyenik bir tatil nasıl geçirebilirsiniz? İpuçları bu yazımızda!

Backpacker tatili demek bol yürüyüş, dolayısıyla bol terleme demek. Aynı zamanda bol çadır, dolayısıyla bol hijyen ihtiyacı demek… Biz de bu yazımızda yürüyüşlü, kamplı seyahat yapacaklar için birkaç mis tüyoyu bir araya getirelim dedik. İşte karşınızda backpacker’lara özel, seyahat boyunca temiz kalmanın yolları!

Ellerinizi hijyenik tutun


Seyahat çantanızı hazırlarken kendinize mutlaka bir sabun kutusu almayı ve kutunuzun içine de mis kokulu bir sabun koymayı unutmayın. Ya da kağıt formundaki tek kullanımlık sabun kağıtlarından. Tuvaletinizi yaptıktan, yemek yedikten ve fazla temaslı yolculuklardan sonra ellerinizi hep yıkayın. Sabun olmazsa da antibakteriyel el temizleme jelleri ürünler ile hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

Kıyafetleri durulayın

Yolculuklarınız boyunca yapacağınız yürüyüşlerde terleme potansiyelinizi düşünürsek, kıyafetlerinizin ter kokusuna maruz kalması yüksek ihtimal olacaktır. Ter, tuz temelli olduğundan, herhangi bir deterjana ihtiyaç duyulmadan kıyafet üzerinden sadece su ile yıkanarak çıkabilir. Dolayısıyla bir derede ya da şişenizdeki içme suyu ile kıyafetlerinizi düzenli olarak yıkayıp kurutmayı unutmayın.

Mendilsiz, peçetesiz olmaz


Backpacker’ların hijyenik bir yolculuk yaşaması için bir diğer kural da peçete ve mendil gibi ihtiyaçların da mutlaka yanında bulunmasıdır. Özellikle ıslak mendiler hem pratiklik hem hijyen açısından olmazsa olmazlardır.

Yatmadan önceki temizlik bakımı


Tatiliniz boyunca yüzünüzdeki deniz, ter, tuz cildiniz için olumsuz etkiler yaratır. Dolayısıyla yatmadan önce mutlaka cilt temizliği ürünleri ile cildinizi kirden arındırmanız gerekir. Tabii yanınızda kocaman bakım ürünleri taşımanız makul değil. Dolayısıyla cilt temizliği için mendiller bu konuda ideal olacaktır. Aynı zamanda ağız bakımını da unutmuyoruz ve hijyenik bir tatil için seyahat çantasına diş fırçası ve diş macununu atıyoruz!

Uyku için ayrı kıyafet

Çantanızda mutlaka bir pijama ya da uyku için seçtiğiniz bir kıyafete yer açın. Çünkü bu da sizin hijyenik bir tatil için en büyük ihtiyaçlarınızdan biri olacaktır. Gün boyunca üzerinizde olan kıyafetle uyku tulumuna ya da çadıra girdiğinizde tüm kir ve tozu içeri almış olacaksınız. Dolayısıyla uyku kıyafetinizi ayırmanız önemli bir detaydır.