Alışveriş Rehberi: Yoga Pantolonu Nasıl Seçilmeli?

Alışveriş Rehberi: Yoga Pantolonu Nasıl Seçilmeli?

520

Yogadan çok daha sağlıklı ve verimli şekilde faydalanmanın en önemli detaylarından biri de doğru yoga pantolonunu seçmektir. İpuçları bu yazımızda!

Son yılların en popüler sporlarından biri olan yoga aynı zamanda bir yaşam biçimi. Bunu hayatına adapte edenler bilir ki, yoga yaparken en önemli şeylerden biri de kendinizi rahat ve konforlu hissetmenizdir. Dolayısıyla seçeceğiniz ekipmanlar kadar, giyeceğiniz spor kıyafetleri de çok önemlidir. Yoga pozlarında kaldığınız zaman kendinizi rahat hissetmeniz için yoga taytlarını doğru seçmeniz oldukça önemlidir. Biz de bu yazımızda bu konuya değinelim dedik ve yoga pantolonu nasıl seçilmeli sorusunun yanıtlarını veren bir alışveriş rehberi hazırladık.

Hangi stil sizin için uygun?

Kendinize yoga pantolonu alırken ilk olarak sizin için en doğru stili bulmanız gerekir. Uzunluk konusuna bakarsak, diz altı olan kapri modeleri daha çok sıcak ortamlarda yoga yapanlar için uygundur. Soğuk ortamlar için ise uzun yoga taytları ideal olacaktır. Ama asıl dikkat edilmesi gereken konu, yapacağınız yoganın türüne bağlı olarak model seçmek olacaktır.

Eğer siz Hatha Yoga ve Yin Yoga gibi daha durağan bir yoga stilini benimsemişseniz konfor sizin için önemlidir demektir. Fit ama sizi sıkmayan, daha gevşek ve yumuşak kumaşlara sahip uzun yoga pantolonu modellerini sizin için öneririz.

Eğer Vinyasa, Ashtanga ya da onlar gibi daha hareketli yoga tarzınız varsa aerodinamik ve nefes alan, hafif kumaşlarla tasarlanmış yoga pantolonları seçmenizi öneririz.

Hangi materyalleri seçmeli?

Söz konusu yoga pantolonu kumaşları olduğunda karşımıza daha çok pamuklular, sentetikler ve pamuk-sentetik karışık kumaşlar çıkar.

Doğal pamuklu kumaşların hissi yumuşaktır, tüylenmeye karşı dayanıklı olma özellikleri vardır. Sentetik kumaşlar kadar nefes alma durumu yoktur ama nemi iyi emerler.

Sentetik kumaşlar arasında polyester, naylon, likra ve spandex yani sentetik fiber vardır. Bu kumaşlar nemi iyi emerler. Formu iyi korurlar ve ter kokusunu daha güçlü verirler. Pamuklular kadar yumuşak değillerdir ama spor için en idealler arasındadırlar.

Bunu da okuyun: Hangi Spor Türü İçin Hangi Mat Modeli?
Yoga matları ne kadar kalınlıkta olmalı? Pilates matlarının dokusu nasıl olmalı? Fitness ve jimnastik için en ideal mat modelleri hangileri? Hepsini yanıtları bu yazımızda!

Dikiş detayları

Yoga pantolonlarının kasık bölgesi kısmı genelde üçgen ya da dörtgen forma sahiptir. Bu formlar tek bir basınç noktası olmasını önler ve aynı zamanda kasık etrafındaki stresi azaltmaya yardımcı olur. Böylece hem sizin için daha sağlıklıdır hem de yoga pantolonlarınızın daha daha dayanıklı olmasını sağlar. Dolayısıyla satın alırken yoga pantolonlarının kasık bölgesindeki bu dikiş formlarına mutlaka bakmanızı öneririz.