Alışveriş Rehberi: Sporcu Besinleri

Alışveriş Rehberi: Sporcu Besinleri

2155

Kas gelişiminden güç kazanımına, yağ yakmadan kilo kazanmaya; her biri ayrı özelliğe sahip sporcu besin takviyelerini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Spor yapanlar için en önemli konuların başında beslenme gelir. Beslenmenizde dikkat edeceğiniz protein, karbonhidrat gibi oranların yanı sıra sporcu besinleri ile alacağınız takviyeler de kas gelişimi, güç kazanımı, yağ yakımı gibi durumların gelişmesine yardımcı olacaktır. Ama öncelikle bilinmesi gereken şey, hangi besin takviyesinin hangi işe yaradığıdır. İşte bu yazımız da bu sorulara yanıt vermek üzere hazırlandı. Sporcu besinlerine dair alışveriş rehberimiz hemen aşağıda!

Unutmadan; bu yazımız gıda takviyelerinin kullanım amaçları üzerinedir. Aynı zamanda sporcu besininin normal beslenmeye ek olarak tüketilen birşey olduğunu unutmayın ve doğal besinlerinizden kesinlikle feragat etmeyin. Sporcu besini kullanmadan önce mutlaka bir uzmana ve spor eğitmeninize danışın.

Vitamin ve mineral takviyeleri

Spor yapan insanlar spor yapmayanlara göre çok daha fazla vitamin ve minerala ihtiyaç duyarlar. Vücudumuz için son derece önemli olan vitamin ve minerallerin beslenme yoluyla alınmaması durumunda sporcular vitamin ve mineral takviyeleri yapan destekleyici ürünler kullanabilirler.

Protein tozları

Protein tozları genelde kas yapmak isteyen sporcular tarafından tercih edilen gıda takviyeleri arasındadır. Hem güç kazanmak hem kas yapmak hem de vücudu yenilemek amaçlı kullanılan protein tozlarından biri de whey protein ürünüdür. Whey protein kana çok hızlı karıştığından ötürü, kasları çabuk toparlaması açısından antrenmanın hemen sonrasında tüketilir. Bir diğer protein türü olan kazein protein ise süt proteinidir. Bu protein tozu kana daha geç karıştığı için uykudan 1-2 saat önce tüketilmelidir. Böylece gece süresince kaslarınız onarılır ve bedeninize yaklaşık 8 saatlik süre boyunca protein yüklemesi yapılıyor olunur.

Kreatin desteği

Bir diğer besin takviyesi de kreatindir. Antrenman asnasındaki performansınızı arttıran kreatin takviyesi ile zorlanılan hareketler çok daha verimli bir şekilde yapılır hale gelebilir. Kreatin tüketiminin bedendeki kas kütlesini uzun vadede arttırdığı da bilinmektedir.

BCAA

Bir aminoasit olan BCAA bedendeki kas dokusunu oluşturur ve kasların onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kas gelişimini hızlandırmaya destek olan BCAA, yapılan antrenmanın daha enerjik bir şekilde yapılmasına vesile olur.

Karbonhidrat tozu

Eğer spor yaparak kilo almak isteyenlerdenseniz karbonhidrat tozları tam size göre demektir. Kilo almanın yanı sıra eksik beslenilen durumlarda güç, enerji için de kullanılan karbonhidrat takviyesi kas yapmaya da yardımcı olur.

Son olarak sırada yağ yakıcı bir takviye var! Genelde yağ oranı yüksek sporcular tarafından tercih edilen L-Carnitine’ler antrenman öncesi veya sonrasında tüketilir. Bu şekilde, yapılan antrenmanlarda yağ yakma hızınızı yükseltmiş olur.