Alışveriş Rehberi: Soft Shell ve Hard Shell Ceketler

Alışveriş Rehberi: Soft Shell ve Hard Shell Ceketler

1118

Outdoor ceket veya mont alacaklar, bu rehberimize göz atmadan alışverişe başlamayın!

Outdoor tutkunlarından yürüyüş meraklılarına, soğuk sevmeyenlerden dış koşul çalışanlarına geniş bir kitleye hitap eden ürünler olarak karşımıza çıkan outdoor ceketlerin iki ayrı özelliğiniz incelemeye aldık. Soft shell (yumuşak kabuk) ve hard shell (sert kabuk) diye adlandırılan iki ayrı mont çeşidinin ne olduğu, size hangi ceket türünün gerekli olduğunu, outdoor mont seçiminde dikkat etmeniz gereken nüansları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hard Shell – Soft Shell Nedir?

İlk olarak askeri savaş endüstrisinde kullanılan, darbe ve yaralanmaya karşı dayanıklı kabuk zırhlara verilen addır. Sonradan outdoor endüstrisinde de kullanılmaya başlamış. Outdoor etkinliklerde, spor yaparken, dış performanslarda, esktrem sporlarda kullanılan spor ve outdoor kıyafetlerinin ismini almıştır. Hard shell denilince aklınıza genelde dış katman olarak kullanılan sert ve daha koruyucu bir malzeme ve membran ile yapılmış montlar gelmelidir. Soft shell ise hareket kabiliyeti yüksek, orta veya dış katman olarak kullanılan malzemeden yapılan daha esnek ve yumuşak ceketl modelleridir.

Outdoor mont seçerken genel ifadeler vardır. Montun rüzgara karşı mı suya karşı mı dayanıklılığı olduğu, ne amaçla kullanıldığı, ne tip bir kaplama teknolojisi ile sarılı olduğunu bu ifadelere bakarak anlarız. Önce neymiş bu ifadeler onlara bakalım: (Alttaki sıralama en sıkı korumadan en az korumaya doğru yapılmıştır.)

Su geçirmezlik

-Waterproof: Su geçirmez ve çok ekstrem koşullara dek su geçirmezliğini koruduğu kanıtlanmıştır.

-Water Resistent: Suya dayanıklı, belli bir oranda yağış ve belli seviyeye suya karşı geçirmez.

-Water Repellent: Suyu üzerinde tutmayan

Rüzgar geçirmezlik

-Windproofness: Vücut sıcaklığını dış koşullardan ve rüzgardan koruma özelliği

-Windproof: Rüzgar geçirmez, çok ciddi koşullara dek rüzgar geçirmezliği kanıtlanmış

-Windstopper: Özel membran teknolojisi ile rüzgar itici, windproof özelliğine göre daha fazla nefes alıcı

Kaplama özelliği

-Membran: Belli bir geçirmezlik özelliği olan kaplama, farklı kaplama teknolojileri (Gore-Tex, eVent vb.) genelde kendi ismiyle geçer

-Maximum Breathability: Mümkün olduğunca fazla nefes alabilirlik

Soft Shell ve Hard Shell ceketleri karşılaştırırsak

Soft shell ceket ve montlar daha kolay bükülebilir, daha yumuşak ve harekete elverişli katman ceketlerdir. Tırmanış, koşu gibi sporlar için, uzun soluklu dış aktiviteler için kullanılabilir. Kış ve zorlu koşullar için olan modeller kadar orta katman olarak da kullanılabilen yumuşak montlar da bulunabilmekte. Soft Shell ceketlerin kaliteli membrana sahip olanları özellikle bütçe açısından biraz daha yüksek olmakla birlikte kaliteli olanı almak isterseniz kaplama teknolojisine, nefes alınabilirliğine ve su geçirmezlik ibarelerine dikkat etmek gerekiyor. Soft shell ceket membranları arasında iyi bilinenleri Windstopper, Polartec Windbloc, Polartec Power Shield, Polartec Power Shield Pro, Polartec Power Shield O2, Schoeller WB-400 olarak sayabiliriz.

Hard shell ceketler ise yüzeyinde koruyucu katman olarak özel teknoloji membranlar kullanılan, daha sert ve daha az esnek montlar olarak karşımıza çıkar. En bilinen membran ve en eskisi Gore-tex ismiyle geçer. Üzernde Gore-tex etiketi, Gore-tex test edildi ibareleri bulunur. En bilinen hard shell membranları eVent, Gore-Tex, Gore-Tex XCR, Hvent, H2No, Membraine şeklindedir.

Soft shell ceketlerin hard shell ceketlere göre konforu daha fazladır. Ancak uzun süre zorlu hava koşulları altında daha çabuk üşüme, su geçirme yaşanabilir.

Hard shell ceketler soft shell ceketlere göre daha kısıtlı hareket imkanı sağlarlar. Bu durum vücudun yoğun ve hareketli kullanıldığı durumlarda işinizi zorlaştırabilir.

Soft shell ceketlerin kalitesi hard shell ceketlere göre daha zor anlaşılır. Hard shell ceketlerin soft shel’lere göre nefes alabilirliği ve esneyebilirliği daha azdır. Hard shell ceketler diğerine göre daha çok hışırtı yaparak ses çıkartabilir.

Doğru ceketi nasıl seçerim?

Öncelikle ihtiyacınızı doğru belirleyin. Alacağınız ceketi nasıl ve ne için kullanacaksınız onu netleştirin. Dış mekanda kullanılacak, aynı zamanda mont niyetine de giyilecek bir şey mi arıyorsunuz, yoksa dağ yürüyüşleri ve spor yaparken mi kullanacaksınız bunları bir düşünün. Hard shell de alsanız, soft shell de ceketin özelliklerini yukarıda verdiğimiz açıklamalara göre okuyun. Örneğin yağmurlu havalarda kullanacağınız bir ürünün waterproof olduğundan, spor yaparken kullanacağınız bir ürünün nefes alabilirlik özelliği olduğundan mutlaka emin olun.

Hangi markalar?

Soft shell ve hard Shell ceket üretimi yapan outdoor markaları genelde aynı markalardır. Akla ilk gelenler, Helly Hansen, Mammut, Millet, Patagonia, Wolfskin, Vaude, Black Diamond, North Face, Salomon olaak sayılabilir.

İyi alışverişler!