Alışveriş Rehberi: Şehir Bisikletleri

Alışveriş Rehberi: Şehir Bisikletleri

967
main

Şehir hayatının tekdüzeliğine renk katın ve diğer ulaşım araçlarını bir kenara bırakın! Bisiklet, şehirde hem vazgeçilmez ulaşım aracınız olacak hem de hayatınıza keyif ve hareket katacak!

Bisiklet, hayatımıza girdiği dönemlerden beri kullanılan en yaygın ulaşım araçlarından bir tanesi olmuştur. İtalya, Yunanistan gibi yakın komşularımıza baktığımızda bisikletin sadece çocuklar için veya haftasonu aktivitesi olarak değil, hem ulaşım aracı hem de hayat tarzı olarak şehirlerde dahi yaygın olarak benimsendiğini görüyoruz. Ülkemizde ise bisiklet son dönemde bir ulaşım aracı olarak gündemde ve yeni nesil, bisiklete daha çok sahip çıkıyor. Doğayı kirletmeyen, çevreci, insan vücuduna faydalı olan bu ulaşım biçimini şehir hayatımızın bir parçası haline getirmek için bakalım ne gibi seçeneklerimiz var. Şehir bisikletleri alışveriş rehberi ile karşınızdayız!

Şehir bisikleti nedir?

Bisiklet almaya gittiğiniz vakit, bu işte profesyonel olan bir bisiklet satıcısının size soracağı ilk soru “Bisikletinizi nerede ve ne amaçla kullanacaksınız?” olacaktır. Bisikletler kullanım yeri ve amaçlarına göre tasarlanır. Şehirde kullanacağınız bisikletler de yine hız ve yarış için olanlar, uzun seyahatler yapmak için olanlar veya arazi ve dağ, orman yollarında kullanmak için olanlar gibi kendine özel bir kategoriye sahiptir. Son yıllarda ‘city bikes’ veya şehir bisikleti denilen bu bisiklet çeşidinin oldukça farklı ve ilginç tasarımları ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan şehir bisikleti edinmek istiyorsanız, tüm bu farklı seçenekler arasından en doğru olanını seçmek size hem keyifli bir sürüş, hem rahat bir kullanım, hem de bütçeniz açısından doğru yatırımı yapmanızı sağlayacaktır.

Şehir bisikletleri seçmek için ipuçları


Bisikleti Yoğunlukla Kullanacağınız Mekanlar: Ne kadar şehir bisikleti olarak ayırsak da şehir bisikletinizi nasıl bir şehirde kullanacağınız önemlidir. Amsterdam gibi düz bir şehirde kullanacağınız bisiklet ile İstanbul gibi inişli çıkışlı, tepelerden oluşan bir şehirde kullacağınız bisiklet farklı olmalıdır. Tepeli bir şehirde tepe üzerinde oturuyorsanız ve tepelikli yolları kullanacaksanız, vitesli bisiklet olmasına dikkat edin. Ne kadar fazla vites, o kadar geniş bir seçenek demektir. Şehrinizde kazı çalışmaları, kasisler, asfalt – kaldırım geçişleri fazlaysa amortisörlü bisiklet modelleri tercih edilebilir. Bu tip yollarda nispeten kalın lastikli bisikletler yamalar ve kasisleri daha rahat almakta, servise daha az ihtiyaç duymaktadır. Hız yapabileceğiniz geniş yollar, düzgün bir aslfalt varsa düşük vitesli ve ince tekerlekli olan bisikletler ile daha çok keyif alırsınız. Stabilize yollar ve daha çok şehir dışında kullanacaksanız, şehir bisikletlerinden ziyade dağ, orman bisikletlerine bakmanız daha mantıklı olacaktır.

Bacak Arası Boyu ve Kadro Ölçüsü Oranı: Ayak bilekleriniz arasında 5 cm mesafe olacak şekilde sırtınızı duvara dayadığınızda zemin ile kasıklarınız arasındaki mesafeye denilir. Kadro ölçüsü ise, bisikletin kadrosunun sele borusunun boyudur. Merkezden tepeye ölçülen sele boyuna C-T adı verilir. Şehir bisikleti tipinde bisikletlerde C-T ölçüsü uygunluğu 0.67 kat sayısı ile bacak arası boyunun çarpımı olmalıdır. Örneğin 1 metre boyunda bir bisikletçi 1 x 0,67 hesaplamasıyla 67 cm’lik bir kadro boyu olan bisikleti tercih etmelidir. Dağ bisikleti gibi farklı türlerde değişen bu orana dikkat etmek sürüşünüze konfor ve keyif katacaktır

Gidon Genişliği: Bisikletin direksiyonudur. Genelde sürücüler omuz genişliğinde gidon kullanmayı tercih ederler. Daha geniş gidon göğsü açarak daha iyi nefes almayı ve güç üretmeyi sağlarken, daha dar gidon manevra kabiliyetini ve aerodinamik verimi arttırır.

Bunu da okuyun: Bir Bisikletçinin Sahip Olması Gereken 6 Aksesuar
Açık havada yapılabilecek en keyifli sportif aktivitelerden biri olan bisiklet için şimdi hazırlık yapmanın tam zamanı! Bisiklet sporuna başlamak için birinci adım, sizin için en doğru bisikleti seçmeniz. İkinci adım ise size en çok lazım olacak aksesuarları tamamlamanız…

Farklı şehir bisikletleri modelleri


Town: En klasik şehir bisikleti modelidir. Genelde vitessiz veya düşük viteslidir. Lastik kalınlığı ortalamanın altındadır. Gidon ölçüsü ortalama ve yaklaşık omuz genişliğindedir. Düz yolları olan asfaltlar için daha uygundur.

Cruiser: Geniş gidonlu, geniş kadrolu, büyük ve geniş tekerlekli modellerdir. Bisiklet dünyasının chopper modelini andırırlar. Vitesli modelleri şehir dışında sürüşe de imkan tanır.

Loft: Şehir bisikletinin yarış bisikletine yakın modelidir. Gidonu daha aşşağıda ve en en fazla omuz genişliğindedir. Tekerlekleri oldukça ince ve geniştir. Daha çok düzgün asfalt ve kasissiz yollar içindir.

Amsterdam: Avrupa’daki şehir bisikletlerine benzer. Çamurluklu, dış jantlı modeldir. Gidonu geniş ve açık, selesi büyük, sepetli ve arkalıklıdır. Kadrosu yüksek, tekerlek kalınlığı ortalama veya ortalamanın üzerinde genişliktedir. Sepet ve eşya taşımak için kullanılabilir. Yüksek vitesli olanları da bulunur.

Portable: Katlanabilir bisiklet modelleri özellikle bisikletini toplu taşıma ve araba ile taşıyarak kullanmak için oldukça uygun, küçük ve taşınabilir modellerdir. Manevra tarzı, sürüş konforu konusunda uzun süreli sürüşlerde zor olsa da taşınma kolaylığı açısından şehre uygundur.

İlgili Yazılar