Alışveriş Rehberi: Kum Torbası

Alışveriş Rehberi: Kum Torbası

Kendinize bir kum torbası ve bir çift de eldiven almak istiyorsanız bu yazımıza göz atmadan kararınızı vermeyin deriz!

Hatırlayanlarınız olacaktır, bir zamanların film kahramanı boksör Rocky Balboa’nın filmlerinde kum torbası ile antrenmanlarını izledikten sonra hepimizin içinde evde aynısından isteyen bir boksör filizlenmişti. O dönem ülkemizde kum torbası bir anda popüler olmaya başlamıştı. Bir de 90’lardaki karate salonu furyası ile neredeyse her mahallede belirmeye başlayan dövüş sanatları kursları yine bizi  kum torbası ile buluşturuyordu.

Peki bu spor ekipmanı aslında pek işe yaramayan bir kum çuvalından mı ibaret? Tabii ki hayır. Bugünün spor dünyasında dövüş sporcusu olmasa bile pek çok insan dövüş sporu egzersizleri ile kilo veriyor, spor yapıyor. Üstelik bu sporların tutkunları yalnızca erkek değil kadınlar da… Pek çok kadın kum torbası ile yapılan sporları yapıyor. Kickboks ile Spor Yaparken Bedeniniz Gibi Zihninizin de Dayanıklılığını Arttırın yazımızı tıklayıp daha da motive olabilirsiniz! Bu yazımızda ise kum torbası ile yapılan sporlar, kum torbası çeşitleri gibi bu konuda merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kum Torbası İle Çalışmanın Faydaları

Kum torbası, boks, kick-boks, kung-fu gibi dövüş sporları dışında darbe çalışmaları yapma konusunda da yardımcı bir spor ekipmanıdır. Kum torbaları tekme, yumruk gibi hamleleri uygulamayı, geliştirmeyi sağlarlar. Onun dışında dövüş sporlarında rakip üzerinde uygulamaları pratik etmek için de kum torbaları kullanılır. Günümüzde kick-box, tay-boks, karate gibi sporları yapan, hatta ringe asla çıkmayacak ve gerçek bir dövüşe katılmayacak pek çok sporcu bu torbalar ile antrenmanları yapmaktadır. Kum torbasıyla spor yapan yalnızca erkek değil pek çok kadın sporcu, bu işi vücudunu geliştirmek, zayıflamak, fitleşmek, terlemek gibi nedenlerin dışında psikolojik nedenlerle de kullanır. Kum torbası, rutin hayatın ve işin getirdiği stresten, sosyal hayatlarımızda insan iletişiminde meydana gelen öfkenin bastırılmasını önleyerek o öfkeyi dışarı çıkartmak için oldukça verimli bir çalışmadır. Bugün piyasada farklı modelleri yer alırken, içerisinde ihtiyacınız olabilecek diğer ekipmanların da düşünüldüğü kum torbası setleri bulunabilmektedir. Bakalım farklı çeşitler nelermiş…

Farklı Modeller

– Ayaklı Kum Torbaları: Bu tip modeller kum torbası standı üzerinde kurularak veya ayak üzerinde yere vidalanarak veya sabitlenerek kullanılıyor. Genelde bu tip kum torbaları yerden yukarı uzandıklarından dolayı uzundurlar ve salınımları fazladır. Bu bakımdan boks yapanlar için uzun vuruşlarda avantajlı sayılabilirler. Altında stand olanların standları çoğu zaman su doldurularak veya kum doldurularak sabitlenir. Bu tiplerin dezavantajı güçlü darbelerde kaymaya olanak vermeleri ve yüzeyde kapladıkları yerdir. Yere sabitlenen model kum torbası ayaklı modeller arasında daha profesyonel bir seçim olacaktır ancak yer döşemesini delmek durumunda kalacağınızı unutmayın.

– Asılan Kum Torbaları: Asılan kum torbaları genelde zincir veya sağlam halatlar yardımıyla tutturularak tavana veya yukarıda duran sabit ve sağlam bir yere tutturularak asılan kum torbalarıdır. Kum torbası askısı genelde zincirin tuttuğu bir demir halka ve kanca gibi parçalardan oluşur. Askılı kum torbası nasıl asılır sorusunun cevabına geçmeden önce önemli bir detaya değinelim. Bu tip kum torbaları alacağı darbelerde ileri geri salınım yapacağı için asacağınız yeri iyi seçmeniz önerilir. Bağlantı zinciri boyu çapında dairesel bir bölgeyi açıkta bırakmanız önerilir. Tavan aparatı sabitlendikten sonra ana halka geçirilir ve kum torbası istenen boya göre havaya sabitlenerek asılır.

– Setler: Kum torbası fiyatları almak istediğiniz ürünün profesyonel veya ev tipi olup olmadığına göre oldukça farklılık göstermektedir. Setler bu bakımdan özelikle başlangıç aşamasında uygun olarak üretilen ve uygun fiyatları olan takım ürünlerdir. En basit setler içerisinde torba, kum torbası eldiveni , bilek bandajı, tavan asma aparatı veya stand bağlanma aparatı bulunmaktadır.

Boks Eldiveni Nasıl Olmalı?

Kum torbaları eldiveni, boks eldiveni olarak da geçer. Kum torbasıyla çalışmaya yarayan bu eldiven aynı zamanda müsabakalar için de kullanılabilir. Eldiven seçerken renk, malzeme, ağırlık ve kalıp kriterleri dikkate alınır. Renk seçimini kendi zevkinize göre yapabileceğiniz gibi, belirli bir branşta spor yapacaksanız ona göre renk seçebilirsiniz. Örneğin Wushu sanda sporunda kırmızı ve siyah kullanılırken, boks, kick-boks gibi branşlarda mavi ve kırmızı yaygındır. Malzeme açısından başlangıç aşamasında suni deri tercih edilse de ileriki aşamalarda deri tercih edilmelidir. Kalıp olarak da yine branşa göre muay tay gibi branşlar yassı, boks gibi branşlar yuvarlak eldivenler tercih etmektedir.