Alışveriş Rehberi: Koşu Ayakkabıları

Alışveriş Rehberi: Koşu Ayakkabıları

1521
main

Koşu ayakkabılarınızı doğru seçerek, yaz kış demeden, ister içeride ister dışarıda spor yapmanın keyfini yaşayın!

Farklı dönemlerde farklı sporlar ön plana çıksa da koşu sporu hiç popülaritesini kaybetmeyen, her dönem canlı kalan, sıcak aylarda dışarıda, soğuk mevsimde içeride her daim yapabileceğiniz bir spor. Bu spor için çok fazla şeye de ihtiyacınız yok. Koşu için öncelikli ihtiyaç bir çift koşu ayakkabısı. Ancak koşu ayakkabılarını çok iyi seçmeniz gerekiyor çünkü koşarken sadece ayaklarınızın değil, diz ve eklem yerlerinizin, omuriliğinizin hatta sinir ve dolaşım sisteminizin sağlığı koşu ayakkabılarınızın kalitesiyle doğrudan orantılı. Bu yazımızda koşu ayakkabılarını nasıl seçeceğinizi ele aldık.

Ayak biçimimize göre ayakkabı tercihi

Doğru ayakkabı seçimi için ayağımızın biçimini bilmek ilk aşamadır. İnsan ayağı topuktan öne çapraz hareket ederken, her insanın ayağının yeri tutuşu farklıdır. Ayağımızın yere nasıl bastığını öğrenmek için ayakkabılarımızın iç bölgesindeki aşınma yerlerine bakılır. İçe doğru basan ayakların iç tarafında, dışa doğru basanların dış tarafında, dengeli basanların ise dengeli olarak iki tarafında daha çok aşınma meydana gelecektir.

İçe basan ayaklar hareket kontrollü koşu ayakkabısı (motion control) tercih etmelidir. Dışa basan ayaklar ise kuşonlu koşu ayakkabısı (cushioned) tercih etmelidir.

Normal basanlar için ise dengeli (stability) ayakkabılar, hava tabanlı ve yastık destekli modeller tercih edilebilir.

Koşu ayakkabısı modelleri ve kullanış biçimleri

Antrenman (Training) ayakkabıları: Genel olarak kullanılan, hafif, dengeli, az destekli modellerdir. Spor salonları için tercih edilir.

Yarış (Racing) ayakkabıları: Çok az destekli, çok hafif, çorap gibi ayakkabılardır, atletler ve profesyoneller tercih eder.

Kros (off-road) ayakkabıları: Daha az yastıklı, tabanı daha geniş ve tutunabilir, arazi ayakkabılarıdır, daha ağırdırlar.

Bunu da okuyun: Maratona Hazırlık Rehberi
Hayatınızda bir kez bile olsa maraton koşmanın tadını çıkarmalısınız! Sadece koşu anında değil, hazırlık esnasında size çok şey öğretecek maratonlara hazırlık için tüyolar bu yazımızda!

Koşu ayakkabısı seçiminizde ipuçları

Genel olarak koşu ayakkabısının hafifliğine ve rahatlığına dikkat edin, hangi mekanda giyecekseniz (örneğin açık havada, nemli ortamda giyecekseniz) ona göre bir model belirleyin.

Ayakkabıları mağazadan almak deneyebilmenizi sağlarken, zaman kaybı ve model-beden sınırlaması demektir. Online alışveriş size hem model seçeneği hem zaman kazandıracak, üstelik indirim avantajları sunuyor olacaktır. GittiGidiyor’da onlarca markanın onlarca farklı modellerdeki koşu ayakkabılarından kolayca seçiminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz önce mağazada deneyip teyit edebilir, ardından seçtiğiniz ayakkabıya bir tıkla ulaşabilirsiniz.

Ayakkabı denerken, tek ayakla değil iki çifti de deneyin, antreman çoraplarınızı giyin, ayaklarınızın şiş olduğu ve genişlediği zamanları tercih edin. Koşarken ayaklarınız genişleme eğilimindedir.

Yeni aldığınız koşu ayakkabınızı antrenmandan önce evde, ofiste giyin, böylece ayakkabınız esneyecek, ayaklarınıza uyum sağlayacaktır.

İyi koşular!