Alışveriş Rehberi: Katlanır Bisikletler

Alışveriş Rehberi: Katlanır Bisikletler

11144
main

Katlanır bisikletiniz ile zaman, mekan fark etmeden her an her yerde keyifli bir sürüşe hazır olun!

Bisiklet, yediden yetmiş yediye herkesin keyif alacağı, keyif alırken sağlık bulacağı bir ulaşım aracı. Pek çok kültürde günlük olarak kullanılan bu taşıt, ülkemizde de son yıllarda ilgi görmeye devam ederken, yeni bisiklet modelleri de artarak önümüze gelmeye devam ediyor. Şehirde veya haftasonları şehir dışında mutlaka gözünüze ilişen katlanabilir bisikletler ise son dönemin en popüler bisiklet modellerinden. Gelin birlikte katlanabilir bisiklet alışverişine ve nedenlerine, artısı ve eksisine bir göz atalım!

Katlanabilir bisiklet nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?


İki tekerlekli yetişkin veya genç boyutlarında bisikletlerin kadrolarına yerleştirilen bir katlanma sistemi sayesinde taşınırken boyutu küçülebilen, araç bagajına, eşya dolabına, toplu taşımaya sığabilir hale gelen, aslına göre küçük tekerlekli, taşınabilir bisiklet modeline katlanabilir bisiklet deniliyor.

Katlanır bisiklet özellikle şehirde yaşayan, günübirlik olarak gidecekleri yolun tümünde bisikleti kullamayan, daha çok kısa mesafelerde günlük kullanım tercih eden veya haftasonları kırsalda yapılan gezilerde, kamplarda oldukça avantajlı olan bir modeldir.

Katlanabilir bisikletinizi arabanızın bagajına koyabilir, yanınıza alıp vapura binebilir, temizlik yaparken raflı dolaplara kaldırabilir, günlük işe gidiş rotanızın belli bir bölümünü ona ayırıp, yanınızda iş yerine çıkartabilirsiniz. Öte yandan katlanabilir bisikletler, uzun rotalar ve sürüşler için, hızlı kullanım, dağ yolları, toprak yollar, engebeli araziler, zorlu iniş çıkışlar için çok avantajlı sayılmazlar. Katlanabilir bisikletlere binmek normal bisiklete binmekten daha kolay, yüksek hızda olmadığınız taktirde sürerken denge tutturmak ise daha zor olabiliyor. Bisikletçilik sporu ile uğraşıyorsanız veya arada da olsa uzun bisiklet seyahatleri gerçekleştiriyorsanız, katlanır bisikletler pek de sizin için sayılmaz. Ancak “günlük hayatımda sürekli motorlu taşıtlardan sıkıldım, hafta sonu da olsa bir iki saatimi bisiklet binerek değerlendirmek istiyorum, arkadaşlarıma giderken, kısa mesafeli ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmak istiyorum” derseniz katlanabilir bisikletler tam da sizin için!

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Şehir Bisikletleri
Şehir hayatının tekdüzeliğine renk katın ve diğer ulaşım araçlarını bir kenara bırakın! Bisiklet, şehirde hem vazgeçilmez ulaşım aracınız olacak hem de hayatınıza keyif ve hareket katacak!

Katlanabilir bisikletleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?


Ağırlık: Yetişkinler için katlanabilir bisikletler 9 kg civarından 15 kg’lara kadar çıkabiliyor. Tabii ki kg düştükçe fiyat artıyor. Önemli olan bisikletinizi ne kadar uzun süre taşıyacağınız. Eğer her gün işe giderken katlanabilir bisiklet kullanmak isterseniz ve bir süre sırtınızda taşımak durumunda kalacaksanız o zaman ağırlığı daha az olan modelleri tercih edin.

Vites: Genelde 7-8 vitesli olan katlanabilir bisikletlerin bazılarında düşük vites olabiliyor veya vitessiz modeller de mevcut. Eğer yokuşlar ve iniş çıkışlarda kullanacaksanız, bisikletinizi mutlaka yüksek vitesli seçin.

Katlanma özellikleri: Katlanan yerine ve katlanma özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Bisiklet ilk elinize geldiğinde mutlaka katlanmasını test edin, gerektiği zaman mekanizmayı yağlayın.

Marka-fiyat analizi: Genel olarak katlanabilir bisiklet fiyatları yaklaşık 500 TL civarından başlıyor ve fiyat aralığı 20 bin TL civarına kadar ithal-el yapımı olanlarına kadar gidiyor. 500 TL civarında genelde Türkiye’de yapılan modeller, ucuz ve biraz daha ağır modeller bulunurken, yaklaşık 1200-1500 TL’ye kadar bütçe ayırabilirseniz Carraro, Kron, Bfold, Ümit, Bianchi , Salcano, Ecosmo, Mosso gibi markaların katlanabilir bisikletlerini bulabilmeniz mümkün. Biraz daha yüksek fiyat aralığında Dahon, Tern, Fuji, Giant gibi bu konuda yüksek puanlı, tavsiye edilen modeller yer alıyor. Brompton, Vello Bike gibi markalar ise uzun yıllar kullanabileceğiniz, özel tasarımlı katlanabilir bisikletler üretiyorlar fakat ayırmanız gereken bütçe oldukça artıyor.

Son olarak, şehirde veya kırsalda nerede olursanız olun, bisiklet kullanırken gerekli aksesuarları kullanmaya özen gösterin ve güvenliğinizi her zaman temel prensip haline getirin. İyi sürüşler!

İlgili Yazılar