Alışveriş Rehberi: Kamp Termos ve Mataraları

Alışveriş Rehberi: Kamp Termos ve Mataraları

1215

Konforlu bir kamp keyfinin olmazsa olmazları termos ve mataraları seçmeden önce mutlaka bu yazımıza göz atın!

Dört mevsim kampa gidenler bilirler, iyi bir termos veya dayanıklı bir matara bazen en zor anlarınızın kurtarıcısı bazen de tüm kampın en keyifli anlarında büyük yer sahibidir. Kış aylarında sıcacık içeceğinizi taze tutan, saklayan, sizi her seferinde çöp çıkartmaktan ve sağlıksız koşullarda saklanan içme suyundan koruyan bu basit ama mucizevi ekipmanı, kamp termosları ve mataralarını nasıl seçerim diye merak ediyorsanız, tüyolar hemen aşağıda!

Termos ve matara nedir? Neye yarar?

Termoslar içerisinde konulduğu gıda veya içeceğin sıcaklığını mümkün oldukça korumaya yarayan ısı yalıtımıve tutuculuğu olan kaplardır. Günümüzde gelişen teknolojiler ile sıcak ve soğuk termosları kahve, sıcak içecek, soğuk içecek, sıcak yemek gibi farklı ihtiyaçlara farklı termos çeşitleri üretilmektedir.

Matara ise genellikle içerisine konulan içeceği sağlıklı koşullarda saklayıp taşımaya yarayan sıvı kaplarıdır. Kamp termos veya matarası denilince aklınıza outdoor koşullarına uygun olarak daha dayanıklı, daha iyi yalıtımlı, sağlam modeller gelebilir.

Şimdi de kamp termos ve matara özellikleri ile karşınıdayız!

1. Yalıtım

Bir termosta aranacak ilk özelliklerdendir. Genelde yalıtımları kat kat tasarlanır. Ara katında izolasyon malzemeleri, iç bölgede ise vakumlu cam veya plastik kullanılır. Yalıtım ne kadar iyi olursa sıcaklık ve tazelik o derece korunur. Vakumlu termoslar bu konuda klasik termoslara göre bir adım önde diyebiliriz.

2. Sızdırmazlık

Sızdırmazlık, termos veya mataranın genellikle ağız bölgesi veya açılan bölgesinden sıvı kaybı yaşanmaması durumudur. Özellikle kamp termos ve mataralarında çok dikkat edilmesi gerekir. Kamp için biz özel bir ikinci kilit mekanizmasına sahip, sızdırmazlık kilitli termos ve mataraları tavsiye ediyoruz. Bu durumda ağızda ek bir kilit veya mekanik bir sistemle sıvı akışı önlenmektedir. Kamp ortamında hareketli olacağınızı düşünerek bunu dikkate almanızı öneririz.

3. Sıcak veya soğuk saklama süresi

Termos alırken bulabileceğiniz ürün açıklamasında sıcak tutma süresi verilmektedir. Bu süre bazı termoslarda, incelemelere bakıldığında verilen ile tutarlılık sağlarken bazılarında verilenden az çıkmaktadır. Sonuç olarak termosun sıcak veya soğuk tutma süresi verilenden uzun çıkmaz ancak az çıkabilir, bunu göz önüne almanızı öneriyoruz. Onun dışında ortam koşulları ve sıcaklığı da bu konuda önemlidir. Özellikle kış aylarında, soğuk ortamda kullanacağınız termosun sıcak tutma süresi daha da azalacaktır. Öte yandan soğuk ve sıcak tutma olarak ayrı satılan termoslarda sıcak termosunu soğuk için kullanabilirsiniz ancak içinde sıcakta çözünen plastik türevi malzeme kullanıldığını hesaba katarak soğuk termosları sıcak için kullanmamanızı tavsiye ederiz.

4. Dayanıklılık

Genelde termos veya mataranın dış yüzeyi ile ilgilidir. Kampa giderken yanınıza cam bir matara veya termos almak istemezsiniz. Çelik gövdeli termos ve mataralar oldukça dayanıklıdır. Genelde termos ve matara markaları, outdoora özel üretim yaptıkları ürün segmentini “camp, outdoor, adventure, extreme” gibi isimlerle süsleyerek pazarlarlar.

5. Materyal

Matara veya termosunuzun hangi malzemeden yapıldığı ile ilgilidir. Eğer baktığınız termos veya mataranın materyallerinde plastik ürünler kullanıldıysa, PS (polistren), BPA (Bisphenol A), PVC (polivenil klorid) içeren malzemelerden yapılmamışolmasına özellikle dikkat edin. Bu maddeler sağlığa zararlıdır ve ne yazık ki gıdalarımız ile temas eden pek çok plastik kapta kullanılmaktadırlar. PE (polietilen) ise çok daha güvenli bir malzemedir. En sağlıklı malzemeler iç kısmı cam dış kısmı çelik olan ve doğal malzemeler kullanılan termos ve mataralardır.

6. Doğa dostu

Matara ve termosunuzun ambalaj veya açıklamalarında “geri dönüştürülebilir”, “doğada çözünebilir” gibi ifadeleri taşıdığına dikkat edin. Böylece ne kadar doğa dostu bir matara olduğunu anlarsınız.

Markalar

Stanley, Thermos, Kovea, Aladdin, Ferrino, Laken, Iglo termos ürünleriyle öne çıkan markalarken, farklı ürünleri ile bilinen Bialetti, Contigo, Klean Kanteen markaları matara ve termos üreten markalar arasında tercih edilenler arasında sayılabilir.