Alışveriş Rehberi: Elektrikli Bisikletler

Alışveriş Rehberi: Elektrikli Bisikletler

1359

Sizin için en doğru olan elektrikli bisiklet modeli hangisi? Bu bisikletlerin motor şarj süreleri nasıl? Satın almadan önce bilmeniz gerekenler burada!

Elektrikli bisiklet hem en ekolojik hem de en kolay kullanılabilir ulaşım araçlarından bir tanesidir. Ehliyet, motorlu taşıtlar vergisi gibi pek çok zahmetten sizi kurtarırken, hem bedeninizi çalıştırır hem de normal bisikletle zor tırmanabildiğiniz yerlerde elektrikli motoruyla sizi taşır. Peki elektrikli bisiklet satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımıza bakmadan geçmeyin!

Elektrik bisikletinizi nerede ve nasıl kullanacaksınız?

Elektrikli bisikleti nasıl kullanacağınızı saptarsanız, nasıl bir elektrikli bisiklet alacağınız açısından ilk saptamayı yapmış olursunuz. Şehir içinde kısa mesafe mi kullacaksınız yoksa dağa tepeye tırmanışa mı gideceksiniz? Ona göre bakacağınız modeller de farklılık gösterecektir.

İstanbul gibi tırmanışı, eğimi bol bir şehirde normal yolda bisiklet kullanacaksanız TwistNGO modellerine bakın.

Daha uzun yollarda, yük taşıma kapasitesi ile elektrikli bisiklet modeli isterseniz Pedelec modellerine odaklanın.

Uzun mesafelerde bisiklet yolculuklarına çıkacaksanız ve bisiklet sürmekten keyif alıyorsanız hem pedallı hem de akü ve motorlu modelleri tercih edin.

Sürüş uzunluğuna dikkat

Menzil açısından elektrikli bisikletler 30 km menzilden çok daha uzun menzillilere kadar değişebiliyor. Menzil arttıkça bütçe de artıyor ancak uzun menzil yol gideceklerin en az 90-100 km menzilde elektrikli bisiklet almalarını tavsiye ediyoruz. Kısa mesafe gidecekler için menzil o kadar ön planda gözükmese bile, bir şarj süresiyle daha uzun kullanmak isteyenler menzili çok da kısa tutmasa iyi olacaktır.

Motor gücü ne olmalı?

Elektrikli bisikletlerde motor gücü elektrik ölçüsü olan watt ile ölçülür. Buna göre;

– 25 km mesafe menzili olan motorlar yaklaşık 500 watt,

– 50 km menzil mesafesine sahip motorlar yaklaşık 1500 watt,

– 80 km ve üstü menzile sahip motorlar ise 2000 watt üstü olarak geçer.

Şarj süresi uzunluğu

Motor şarj süresi, akünün niteliğiyle, dolayısıyla da bütçe ile doğrudan alakalıdır. Düşük bir bütçeniz varsa da şarj süresi konusunda dikkat etmenizi öneririz. Çünkü özellikle sık kullanım dönemlerinde bisikletin şarjı bitmek bilmeyebilir. Elektrik bisikletlerin şarj süreleri 7-8 saate kadar uzayabilirken, 1 saat içinde şarj olan bisikletler de mevcuttur.

Oturma alanı ve konfor

Bazı modeller daha geniş ve seleliyken bazı modeller daha dar ve sportif selelidir. Bu yine hangi modeli ne için kullanacağınızla alakalı bir seçimdir. Şehir içi, kolay taşınır, katlanabilir modellerin seleleri çok da rahat olmayacaktır. Farklı ve yedek selesi olan modeller ise size daha geniş kullanım olanağı sunar.

Hangi markalar tercih sebebi?

Bazı iyi elektrikli bisiklet markaları dünyada popülerken ülkemizde modelleri ve yedek parça-servis sıkıntısı olduğundan tercih edilmemektedir. Piyasada çok bulunan modellerin yedek parçası daha kolay bulunurken, teknik servis kolay bulunmayabilir. Bu bakımdan alacağınız markanın yakınlarınızda elektrikli bisiklet yetkili teknik servisi bulunuyor mu kontrol edin. Son dönemde sıklıkla karşılaşılan markalar arasında Benelli, Carraro, Enic, Goccia ve Salcano markaları öne çıkanlar arasında…