Alışveriş Rehberi: Elektrikli Bisikletler

Alışveriş Rehberi: Elektrikli Bisikletler

Sizin için en doğru olan elektrikli bisiklet modeli hangisi? Bu bisikletlerin motor şarj süreleri nasıl? Satın almadan önce bilmeniz gerekenler burada!

Elektrikli bisiklet hem en ekolojik hem de en kolay kullanılabilir ulaşım araçlarından bir tanesidir. Ehliyet, motorlu taşıtlar vergisi gibi pek çok zahmetten sizi kurtarırken, hem bedeninizi çalıştırır hem de normal bisikletle zor tırmanabildiğiniz yerlerde elektrikli motoruyla sizi taşır. Peki elektrikli bisiklet satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımıza bakmadan geçmeyin!

Elektrik bisikletinizi nerede ve nasıl kullanacaksınız?

Elektrikli bisikleti nasıl kullanacağınızı saptarsanız, nasıl bir elektrikli bisiklet alacağınız açısından ilk saptamayı yapmış olursunuz. Şehir içinde kısa mesafe mi kullacaksınız yoksa dağa tepeye tırmanışa mı gideceksiniz? Ona göre bakacağınız modeller de farklılık gösterecektir.

İstanbul gibi tırmanışı, eğimi bol bir şehirde normal yolda bisiklet kullanacaksanız TwistNGO modellerine bakın.

Daha uzun yollarda, yük taşıma kapasitesi ile elektrikli bisiklet modeli isterseniz Pedelec modellerine odaklanın.

Uzun mesafelerde bisiklet yolculuklarına çıkacaksanız ve bisiklet sürmekten keyif alıyorsanız hem pedallı hem de akü ve motorlu modelleri tercih edin.

Sürüş uzunluğuna dikkat

Menzil açısından elektrikli bisikletler 30 km menzilden çok daha uzun menzillilere kadar değişebiliyor. Menzil arttıkça bütçe de artıyor ancak uzun menzil yol gideceklerin en az 90-100 km menzilde elektrikli bisiklet almalarını tavsiye ediyoruz. Kısa mesafe gidecekler için menzil o kadar ön planda gözükmese bile, bir şarj süresiyle daha uzun kullanmak isteyenler menzili çok da kısa tutmasa iyi olacaktır.

Motor gücü ne olmalı?

Elektrikli bisikletlerde motor gücü elektrik ölçüsü olan watt ile ölçülür. Buna göre;

– 25 km mesafe menzili olan motorlar yaklaşık 500 watt,

– 50 km menzil mesafesine sahip motorlar yaklaşık 1500 watt,

– 80 km ve üstü menzile sahip motorlar ise 2000 watt üstü olarak geçer.

Şarj süresi uzunluğu

Motor şarj süresi, akünün niteliğiyle, dolayısıyla da bütçe ile doğrudan alakalıdır. Düşük bir bütçeniz varsa da şarj süresi konusunda dikkat etmenizi öneririz. Çünkü özellikle sık kullanım dönemlerinde bisikletin şarjı bitmek bilmeyebilir. Elektrik bisikletlerin şarj süreleri 7-8 saate kadar uzayabilirken, 1 saat içinde şarj olan bisikletler de mevcuttur.

Oturma alanı ve konfor

Bazı modeller daha geniş ve seleliyken bazı modeller daha dar ve sportif selelidir. Bu yine hangi modeli ne için kullanacağınızla alakalı bir seçimdir. Şehir içi, kolay taşınır, katlanabilir modellerin seleleri çok da rahat olmayacaktır. Farklı ve yedek selesi olan modeller ise size daha geniş kullanım olanağı sunar.

Hangi markalar tercih sebebi?

Bazı iyi elektrikli bisiklet markaları dünyada popülerken ülkemizde modelleri ve yedek parça-servis sıkıntısı olduğundan tercih edilmemektedir. Piyasada çok bulunan modellerin yedek parçası daha kolay bulunurken, teknik servis kolay bulunmayabilir. Bu bakımdan alacağınız markanın yakınlarınızda elektrikli bisiklet yetkili teknik servisi bulunuyor mu kontrol edin. Son dönemde sıklıkla karşılaşılan markalar arasında Benelli, Carraro, Enic, Goccia ve Salcano markaları öne çıkanlar arasında.

En iyi elektrikli bisiklet modelleri

Kimileri için en pratik ulaşım aracı, kimileri için spor yapmanın farklı bir yolu. Farklı tasarımlarla büyük, küçük çeşitlerle sunulan ve sessiz çalışan elektrikli bisiklet modelleri, kolay taşınabilmesi ve yakıt masrafına neden olmaması nedeniyle yaygınlaşıyor. Elektrikli bisikletler trafikte kalmayı da önlüyor. Siz de elektrikli bisiklet almayı planlıyorsanız ve modeller arasında kararsızsanız sizin için hazırladığımız listeye göz atmanızı öneririz.

İlgi çekici tasarımları ve özellikleriyle elektrikli bisikletler ulaşımda iyi bir alternatif olarak son dönemlerde sık kullanılmaya başlandı. Elbette elektrikli bisikletle kara yollarında sürücü olabilmenin de şartları bulunuyor. 16 yaşın altındakiler ve M sınıfı ehliyet belgesi bulunmayanlar bu bisikletlerden kullanamıyor. Aksi halde cezai işlem uygulanıyor. Bu şartları sağlıyorsanız yaratıcılığın yansıması tasarımlarla çevre dostu elektrikli bisiklet modellerini Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor’da bulabilirsiniz.

Xiaomi QiCYCLE EF1

Çinli Xiaomi markası, elektrikli bisiklet pazarında da aktif olarak yer alıyor. Xiaomi’nin “akıllı” olarak tanıttığı elektrikli bisiklet modeli 45 km menziliyle 20 km/s hıza çıkabiliyor. 14,5 kg seviyesinde yer alan QiCYCLE EF1, 250W güç ve 7,3 nm tork sunuyor. 16 inç büyüklüğündeki jantları üç saatte tamamen doluyor. Elektrik motoruyla sürekli pedal desteği sağlayarak yokuşları zorlanmadan geçen bisiklet, özel aydınlatması sayesinde gece de kullanılabiliyor.

Volta VSM

Marka VSM modelini “50 kuruşluk elektrikle tamamen şarj olup 55 km’lik yolu gidebilecek kadar cimri” cümlesiyle tanıtmıştı. Elektrikli bisikletin bataryası kolayca çıkarılıp şarj edilebiliyor. LED gösterge ve üç kademeden oluşan akü seviye göstergesi ile şarj durumu kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Sentetik deriden rahat bir seleye sahip olan bilgisayar yüksek çekiş gücüne sahip motoruyla iyi performans gösteriyor.

Carraro eLIFE

Şehir gezileri ve uzun turlar için tasarlanmış olan eLiFE, süspansiyonlu çatalı ve ayarlı gidon boğazı ile rahat kullanılıyor. Alüminyum V fren sistemine sahip modelde 396Wh lityum iyon kadro tipi batarya bulunuyor. Arka aydınlatması ve yol bilgisayarı bulunuyor. Lastiği patlamaya dirençli yapısıyla güvenli kullanım sağlıyor.

Geotech E-Mobile 3 Cx Shimano Steps E-Bike

Türkiye’nin ilk Shimano Steps donanımlı ve resmi belgeli elektrikli bisikleti Geotech E-Mobile, kadro yapısıyla hem dağ bisikleti hem şehir bisikleti olarak kullanılabiliyor. Pili 4 saatte tamamen doluyor. Düzenli tasarlanmış sürüş bilgisayarının yanı sıra standart bisiklet işlevleri görüyor. Pedal çevrildiğinde sistem otomatik olarak devreye giriyor.

Einhell E-Bike

Bisiklet tutkunlarının sevebileceği en iyi elektrikli bisiklet modelleri arasında Almanya meşeili markanın akülü şarjlı elektrikli bisiklet modeli de bulunuyor. Tekeri ve selesi hızlıca değiştirilebilen E-Bike, belirli kilometreden sonra aküyü devreden çıkararak güvenli kullanım sağlıyor. Sekiz vitesli E-Bike’ın süspansiyon çatalı ayarlanabiliyor ve kilitlenebiliyor.

Kron Etx 500

Üst segment bisiklet üretimi yapan Türk markanın dayanıklı ve hafif elektrikli bisiklet modeli, hidrolik disk fren sistemi ile elektrikli bisikletlerde önem taşıyan fren performansını arttırabiliyor. Shimano’nun 9 lu Alivio vitesini kullanan bisiklet Mitas lastikler sayesinde güçlü zemin tutuşu sağlıyor.

RKS TNT15 Katlanabilir

Kalite açısından sınıfının en iyi özellikleri ve malzemeleri ile donatılmış olan TNT-15 modeli, sürüş anında ihtiyaç duyulabilen bilgileri gösterge panelinde anlık olarak gösteriyor. 6 vitesli elektrikli bisikletin çatal süspansiyonu kilitlenebiliyor. Alüminyum şasisi eve gidonuyla sağlam bir model olan TNT15, şık ve modern görünüyor.

Arora Madrid Lux

7 vitesli elektrikli bisiklet, lityum iyon pil kullanıyor. Dijital göstergesi kullanımda kolaylık sağlıyor. Bisiklet 6-8 saat arasında şarj edilebiliyor. Katlanabilmesi sayesinde kullanılmadığında rahatlıkla saklanabiliyor.