Alışveriş Rehberi: Dağ Bisikletleri

Alışveriş Rehberi: Dağ Bisikletleri

954
main

Yaz kış demeden dağ bayır gezebileceğiniz, spor yaparken yolculuğun keyfini çıkartabileceğiniz yeni dağ bisikletinizi seçmeden önce bu yazımızı mutlaka okuyun!

Spor deyince aklınıza yalnızca spor salonlarında ter dökmek gelmesin. Spor yapmanın yanısıra çevre gezileri, haftasonu etkinlikleri için oldukça keyifli bir yol olan bisikleti daha çok doğada ve şehir dışında, zorlu yollarda deneyimlemek isteyenler, mutlaka bu yazımıza bir göz atın!

Dağ bisikleti nedir?


Dağ bisikleti, asfalt ve düz olmayan arazilerde, bayırlarda, dağ ve orman yollarında kullanılmak için elverişli hale getirilmiş bisiklet türüdür. Dağ bisikletlerinin düz gidonları, yumuşak seleleri, yüksek vites sayıları, geniş metal- plastik karışımlı pedalları, daha kısa kadroları ve stabilize yollar için özel tırtıklı ve şişman lastikleri bulunur.

Asfalt dışındaki arazi şartları veya asfalt olsa da düz olmayan dik, kasisli yollar için sürüş yapacaksanız, dağ bisikleti doğru seçimdir. Amacınız bu değil de bisikleti şehirde kullanmaksa bu yazımızdan şehir bisikletleri nasıl seçilir öğrenebilirsiniz.

Dağ bisikleti kadro ölçüsü nedir? Uygun kadro ölçüsü nasıl belirlenir?

Bedene göre bisiklet ölçüsü belirlerken bedenden alınan bacak arası boyu ve bisikletten alınan kadro boyu arasındaki orana bakılır. Farklı bisiklet türleri arasında bu oran farklıdır. Dağ bisikletlerinde merkezden tepeye kadro boyu ile bacak arası boyu arasındaki fark yol bisikletine göre 10-12 cm daha kısadır. Yol bisikleti kadro boyu hesaplanırken 0.67 oranı kullanılır. Bacak arası boyu 85 cm olan bir bisikletçi 85 cm x 0.67 den 57 cm kadro boyu olan yol bisikleti tercih ederken, yaklaşık 45 cm lik kadro boyu olan bir dağ bisikleti tercih eder. Sele yüksekliği ise bacak arası boyu x 0.88 oranı ile hesaplanır. Sele yüksekliğini kontrol ederken pedal çevirirken ayağınızın yere en yakın olduğu pozisyonda duraarak bunu yapabilirsiniz. Eğer bacağınız düz ise seleniz çok yüksek, diziniz aşırı bükük ise seleniz çok alçaktır.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Şehir Bisikletleri
Şehir hayatının tekdüzeliğine renk katın ve diğer ulaşım araçlarını bir kenara bırakın! Bisiklet, şehirde hem vazgeçilmez ulaşım aracınız olacak hem de hayatınıza keyif ve hareket katacak!

Farklı özelliklere göre dağ bisikletleri


Bisikleti oluşturan malzemelerin nitelikleri bisiklet çeşitlerine göre farklıdır. Dağ bisikleti seçerken bisikletleri oluşturan malzemeleri bu detaylara göre seçebilirsiniz:

Kadro Malzemesi: Genel olarak çelik, alüminyum, titanyum ve karbondan yapılır. Çelik sağlam, ucuz ancak ağırdır. Alüminyum fiyatı uygun ve hafiftir, yaygın kullanılır. Karbon sağlam ve hafiftir ancak zarar görürse bisikletiniz pert olabilir. Titanyum ise dayanıklı ve en iyi malzemedir ancak pahalıdır.

Vites: Genelde sağ kol arka vitesi sol kol ön vitesi değiştirecek şekilde düzenlenmiş vites sistemleri bulunur. Ortalama dağ bisikleti 21-30 vitese sahipken, bayır çıkarken düşük, bayır inerken yüksek vitesler kullanılabilir.

Tekerler: Dağ bisikletleri arazi tipi lastiklere sahip olmalıdır. Uygun basınç değeri 35-40 psi aralığıdır. İç lastikli bisikletler ağır ve tamiri kolayken, iç lastiksiz bisikletler yol tutuşu fazla, hafif ancak pahalıdır. Uzun yollar için sürüş rahatlığı iç lastiksiz lastiklerle sağlanırken, yanınızda yedek lastik taşımanız gerekebilir.

Amortisör – Süspansiyon: Havalı ve yaylı olanları mevcuttur. Dağ bisikletlerinde genelde amortisörlü modeller tercih edilir. Şehirde de süreceğiniz bir dağ bisikleti alacaksanız, amortisör kilitli olanını tercih edin. Arkadan amortisörlü modeller yokuş inişleri için uygun olup, uzun sürüşler için çok uygun değildirler.

Fren Sistemi: Dağ bisikletleri için kullanılan V veya hidrolik tip frenlerdir. Arıza yapması durumunda V tipinin tamiri daha kolayken, hidrolik frenler daha zorlu bir tamir edilir.

Bisikletinizi seçerken, daha mütevazi ve sade bir model seçip, farklı aksesuarlar ile modifiye etmek gibi bir seçeneğiniz olduğunu da unutmayın.

Hepinize iyi sürüşler!

İlgili Yazılar