Alışveriş Rehberi: Bisiklet Kaskları

Alışveriş Rehberi: Bisiklet Kaskları

578

Bisiklet tutkunuzu doğru kask ile taçlandırarak keyifli ve konforlu sürüşlere doyamayacaksınız!

Bisiklet sporunun tutkunları iyi bilirler ki olmazsa olmaz bisiklet giyim ekipmanlarının başında kask gelir. Buna rağmen bisiklet kaskı en çok ihmal edilen bisiklet aksesuarlarının başında gelir. Bunun nedeni ne kadar gerekli olduğunun ilk bakışta anlaşılmamasıdır. Ancak gerek şehir içinde gerek doğada olsun, olası kazalarda ciddi yaralanmaları ve ölümleri engellediği gerçeği yanı sıra kafanın ısınmasını engellemek gibi farklı yararları da vardır. Bu yazımızda bisiklet kaskı nasıl seçilir, sizler için incelemeye aldık.

Bisiklet kaskının özellikleri ile başlıyoruz…

Dış kabuk

Genelde plastik, polikarbon gibi malzemelerden üretilmiştir. Kaskın dış kabuğu, tüm kaskı bir arada tutan dış iskelet özelliğidir. Sivri, keskin, sert objelerin kaskı zedelemesine karşı ilk kalkandır. Dış kabuğun kaliteli ve sert plastikten üretilmiş olanlarını kullanın.

Havalandırma delikleri

Kaskın içerisinde hava dolaşmasını sağlarlar. Bu delikler sayesinde kafanızın terlemesi önlenir, kafanız terlese bile nem dışarı atılır. Kaskı hangi mevsimlerde kullanacaksanız ona göre delik büyüklüğünü ve sayısını hesaba katın. Daha fazla delik sıcak havalar içindir. Hava deliği kapanıp açılabilen kasklar ise daha mevsimlik kullanımlıdır.

Siper

Kaskın siperi, alnın üst tarafındaki koruyucu kısımdır. En makul kasklar daha fiyatlı olsa da siperin monte edilebildiği kasklardır.

Liner (İç köpük)

Genelde polyester malzemeden yapılan bu sert köpük, kafaya oturan iç kısımdır. Bu sayede herhangi bir darbede kaska binen yük kafaya eşit dağılır. Linerin kafaya büyük olmaması, kafanıza tam uyumlu olması gerekir. Takıp çıkardıkça liner kafanın şeklini alır. Buna göre kask seçerken kafanıza uyumu en çok dikkat edilmesi gereken kısımdır.

Saç çıkışı

Bazı kasklar da uzun saçlar için arka kısımda çıkış bırakmaktadır. Uzun saçlı olanlar için işe yarayabilir.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Katlanır Bisikletler
Şehirde veya haftasonları şehir dışında mutlaka gözünüze ilişen katlanabilir bisikletler ise son dönemin en popüler bisiklet modellerinden. Gelin birlikte katlanabilir bisiklet alışverişine ve nedenlerine, artısı ve eksisine bir göz atalım!

Kaskın ağırlığı

Dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bisiklet yarışçıları veya uzun yolcular için oldukça önemlidir. Mümkün oldukça hafif kask en makbulüdür ancak kaskın hafifliği ile fiyat da doğru orantılıdır.

Kask kayışı

Kayış kaskı kafaya sabitlemeye yarayan alt kısımda bulunan kısımdır. Dağ bisikleti kasklarının kayışları daha güçlü, yarış kayışları ise daha incedir.

Kask türleri

Yol Bisikleti Kaskı: En fazla kullanılan türdür. Aerodinamik ve hafiflik önceliğinden dolayı bol havalandırma deliğine sahiptir. Siperliği bulunmaz.

MTB (Dağ Bisikleti) Kaskları: Yol bisikletine göre daha sağlam, dayanıklıdır. Çalı, çırpı, toz, toprağa karşı siperlikleri bulunur.

Şehir Kaskları: Görselliği ön plandadır. Kafayı korurken şık ve güzel durması için tasarlanmıştır. Yağmur için kapaklıklı olanları bulunmaktadır.

Ekstrem Kasklar: Tüm yüzü koruyan, çeneliği de bulunan siperli kasklardır. Motorsiklet kasklarına benzer. Outdoor kullanımlarına uygundur; hareket ve atlayış yapanların kullandığı kasklardır.

Sedona, Giant, Bontegar, Moon, Giro, Bell, Limar, Uvex, Kask bilinen başlıca bisiklet kaskı markaları arasındadır…