Alışveriş Listesi: Kar Sporcuları İçin Seçtiklerimiz

Alışveriş Listesi: Kar Sporcuları İçin Seçtiklerimiz

855

Karlı zirvelerin sporcusu olma yolundaysanız listemize göz gezdirmeden alışveriş yapmayın!

Kış mevsimi demek çoğumuz için o kış çevrede kar olmasa dahi kar demektir. Karla örtülü dağ manzaraları ise tatil hayallerini süsler. Kar tatilinden daha fazlasını isteyenlerdenseniz, pistlerden süzülerek özgürlüğün tadını doyasıya yaşayacağınıza inanıyorsanız, kar sporları size göre demektir. Kar sporu yapıyor, yapmayı düşünüyorsanız, kış sporlarında kullanmak üzere sahip olmanız gerekenleri bu listemizde bulabilirsiniz!

Kayak ve snowboard kıyafetleri


Kış sporları denilince akla kayak ve snowboard gelir genel olarak. Kar motosikleti, kızak gibi sporlar için yine bu iki kış sporunda kullanılan kıyafetler ve tulumlar kullanılabilir. Kayak montu alacaksanız, kıyafetin rüzgar geçirmezlik, su geçirmezlik, nefes alabilirlik, havalandırılabilirlik ve membran özelliklerini mutlaka gözden geçirin. Su geçirmezlik mm cinsinden ölçülür ve değeri belirten rakam yükseldikçe su geçirmezlik artar. 15000 mm üstü kıyafetler yüksek basınçta bile su geçirmezken, 5000 mm altı kıyafetler basınca karşı su geçirebilirler.

Rüzgar direnci WR olarak geçer ve kıyafetlerin bu ibareyi bulundurması önemlidir. DWR ise kayak kıyafetlerine özel su geçirmez ve rüzgara dayanıklılık kazandıran katmana verilen ibaredir. Alacağınız kıyafetlerde bu ibareler olmasına dikkat edin.

Goretex, eVent gibi membranlar başta avantaj gibi görünebilir, ancak kıyafetin sertliğini etkiler, spor kıyafetleri çok sert olmamalıdır.

MVTR (Nem buharı taşınabilirlik oranı) ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Böylece teriniz içeride hapsolmaz. Mutlaka nefes alabilir kumaşta kıyafetleri tercih edin.

Konu kış sporu olduğunda ekipmana verilen bütçe biraz artırılabilir, emin olun piste çıkınca hiç pişman olamayacaksınız.

Snowboard pantolonu alırken, board botlarınızın büyüklüğüne dikkat edin. Diz bölümleri esnek, çift katmanlı pantolonları tercih edin. Tulum tercih edenler için ise fermuar yönü önemli. Çok soğuk sıcaklıklarda kayak yapmayacaksanız önden fermuarların kullanımı biraz daha rahat olabiliyor. Kapalı tulumlarda hava tahliye bölmeleri olmasına dikkat edin.

Kayak kıyafetleri markaları olarak Helly Hansen, High Sierra, Arcteryx, Smartwool gibi özel markalar veya Columbia, Jack Wolfskin gibi bilinen outdoor markaları tercih edilmektedir. Snowboard kıyafetleri için bu saydığımız markalar dışında Burton, Salomon oldukça popüler markalardır.

Kayak içlikleri


Kayak içlikleri ise başka bir önemli kayak kıyafetidir. Özellikle pamuk gibi nem tutan kumaşlardan, yün gibi ağır kumaşlardan uzak durmaya çalışın. Polyester veya fiber kumaşlardan, nefes alıp, nemi hızlı atan kumaşlardan termal içlikler tercih edin.

Termal özelliği olan uzun çoraplar ise her zaman kayak içliklerinin tamamlayıcısıdır.

Önerilen markalar, ThermaCell, Outdoor tech, Helly Hansen, Smart wool gibi bütçeli markalar dışında Wedze, Thermoform gibi uygun bütçeli markalar da tavsiye edilebilir.

Kar gözlüğü veya kar maskesi


Kar ve dağ koşullarının olmazsa olmazı olan bu aksesuar bazı bölgelerde kayak yaparken yazın güneş gözlüğünden dahi önemli olabilmektedir. Kar gözlükleri yansıtmaya karşı, ışık kırıcı, koyu camlı, açık renk camlı gibi farklı segmentlerde üretilmektedir. Gözlük seçimi genelde seçeceğiniz kayak bölgesi ile alakalıdır. Güneşli bölgelerde daha koyu veya yansıtmalı camlı gözlükler tercih edilirken, daha kuzey bölgeler, kar yağışlı destinasyonlar için renksiz veya dinlendirici camlar dahi tercih edilmektedir.

Kar maskeleri ise gözlükle birlikte veya gözlükten ayrı olarak da tasarlanmaktadır. Gözlükten ayrı modeller genelde göz altından başlayarak çene altına uzanır veya komple gözleri, burnu ve ağzı dışarıda bırakarak tüm kafayı sarar.

Kar gözlüğü için özel markaların başında Oakley, Smith, Native gelir.

Kar eldiveni ve iç eldiven


Kayak yapanlar arasında en fazla yaralanmanın parmaklarda olmasını atlamamak gerekir. Bu yüzden kar sporu için eldiven alacaksanız, kayak eldiveni tercih etmeniz daha uygun. Kayak eldivenleri, bütçeniz yükseldikçe su ve rüzgara karşı korumalı, ısı tutucu, darbeyi önleyici modellere doğru gidiyor. Tavsiyemiz mutlaka iç eldiven de kullanmanız. Böylece dışarıda bağcık bağlarken, elinizle yapacağınız diğer işlerinizi rahatlıkla iç eldivenle yapabilirsiniz. Özellikle akıllı telefonlar için dokunmatik hassasiyetli parmak ucu olan iç eldivenler, karda fotoğraf veya telefonla yapacağınız diğer işler için de oldukça uygun…

Kayak ve snowboard kaskları, şapkalar


Kış sporu yaparken bere türü şapkalar kullanmak bir tercih. Ancak profesyonel kar pistleri söz konusu ise sizi bir kere daha uyaralım, kafanızı her zaman kollayın. Olası düşüşler kadar beklenmeyen çarpmalar da oldukça önemli. Kayak ve snowboard kaskları spora özel olarak üretiliyor ancak mantığı aynı. Kayak kaskları genelde önünde kep şapkaları andıran bir uç kısma sahipken, snowboard kaskları daha yuvarlak hatlı oluyorlar ancak marjinal modeller de bir hayli fazla.

Piyasada Freestyle snowboard kullanıcılarına özel dayanıklılığı arttırılmış kasklar bulunuyor. Kayak da olsa snowboard da önemli bir ortak ayrıntı, kaskı taktıktan sonra alt klipsini kapattığınız vakit, kaskın kafanızda sabit kalması gerektiği.

Tavsiye edilen kask markaları Bolle, Chaos, Bliz, Burton.

Korumalıklar


Özellikle başlangıç seviyesindeyken size çok rahatlatacak, yalnızca spor keyfinizi değil hayatınızın da ciddi bölümünü koruma altına alacak kış sporu ekipmanlarıdır. Korumalıklar arasında dizlik, kalçalık, boyunluk, dirseklik, omurilik koruması sayılabilir. Destekli şortlar (impact short) içlik olarak da kullanılan korumalıklardır. Özellikle snowboard yapanlara önerilse de kayak yapacak olanlara da korumalık kullanmalarını tavsiye ederiz.