Aletli Pilates ile Mat Pilatesin Farkları

Aletli Pilates ile Mat Pilatesin Farkları

656

Sizin vücut tipiniz ve ihtiyaçlarınız için en ideal pilates türünü merak ediyor musunuz?

Vücudunuzu hırpalamadan spor yapmak, form tutmak, duruşunuzu ve sırtınızı düzeltmek istiyorsanız ve bunun için araştırmalar yapmışsanız pilates ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Eğitmen ve koç eşliğinde veya evde videolarla yapılan klasik pilates dışında son dönemde oldukça popüler olan klinik pilates veya aletli pilates hayatınızın bir parçası haline gelebilir. Bir yanda grup çalışmaları olduğu kadar bireysel çalışmalar için de etkili olabilen mat pilates diğer yanda profesyonel mentorluk ile ilerleyen aletli pilates; hangisi daha çok size göre diye düşünüyorsanız, buyrun bakalım, aletli pilates ve mat pilates arasındaki farklar nelerdir?

Reformer alet farkı

Aletli pilates isminden anlaşıldığı gibi alet ile yapılır. Bu aletin ismi reformer olarak geçer. Reformer , üzerinde farklı direnç seviyelerine alınabilen yay taşıyan ve tekerlekli sistem ile hareket eden yatay bir egzersiz çerçevesidir. Bu alet ayarlamalar sayesinde farklı vücut özellikleri ve klinik durumlar için farklı direnç seviyeleri ile kolaylaşıp zorlaştırılabilir. Mat pilates ise mat, pilates topu, direnç yayı, blok gibi manuel pilates aksesuarları ile yapılabilen, kendi vücut ağırlığı üzerinden yapılan bir pilates egzersizidir. Bu bakımdan büyük farklılık göstermektedir.

Egzersiz çeşitliliği farkı

Bazı uzmanlara göre aletli pilates, mat pilatese göre hareket repertuarı, çeşitliliği ve direnç çeşitliliği gösterdiğinden ötürü daha fazladır. Aletli pilateste kendi vücut tipinize özel veya kendi özel durumunuza göre ayarlı olarak daha çeşitli egzersiz grubu ve direnç aralığı bulabilmeniz mümkündür.

Mekan ve ortam durumu

Aletli pilates yapmak en azından başlangıç için bir süre belli bir eğitmen veya mentor eşliğinde, koşulları sağlanmış bir spor salonunda ve alet ile yapıldığından ötürü belli koşullara bağlıdır. Mat pilates ise, dvd, eğitim materyalleri ve videolar ile evde, öğrendikten sonra dışarıda, seyahatte, kısacası mekana bağımlı olmadan yapılabilecek bir egzersizdir.

Bütçe farkı

Aletli pilates için spor salonu üyeliği, sertifikalı eğitmen masrafı gibi masraflarınız bütçenize dikkat etmenizi gerektirebilir. Aletli pilates ise mat, top gibi başlangıç gereçleri ile bireysel olarak yapmaya başladığınız zaman daha uygun bütçelidir.

Rehabilitasyon ve iyileşme amaçlı egzersizlerde

Belirli bir sakatlanma veya fiziki bozukluk durumunda mat pilates yapamayacağınız durumlarda aletli pilates daha elverişli olabilir. Reformer aleti iyileşme ve sakatlık odaklı icat edilmiş bir alettir. Örneğin diz sakatlığı gibi bir durumda mat pilateste dizlere yük bindirebilecek bir egzersizi uygulayamazken reformer aletinin yatay düzlemi sayesinde vücut ağırlığından çok daha az bir direnç ile geniş bir hareket aralığı sunar ve diz bağlarını bozmadan güçlendirmenizi sağlar. Bunun gibi sırt sakatlıkları için de aletli pilates daha kontrollü ve iyileşme odaklı antrenman çözümleri sunabilir.

Etki etme süresi uzunluğu

Pilatesin babası Joseph Pilates şöyle demiştir: “10 saatte farkı hisseder, 20 saatte farkı görür, 30 saatte yeni bir bedene sahip olursun.” Bu kadar hızlı bir etki aletli pilatese özeldir. Mat pilates, aletli pilatese göre daha yavaş etkisini gösterir, saatlerden çok aylara yayılan bir etkiden bahsedebiliriz.