Ekstrem Spor Fotoğrafçılarından Aksiyon Çekimleri İçin 9 Tüyo

Ekstrem Spor Fotoğrafçılarından Aksiyon Çekimleri İçin 9 Tüyo

538

İyi bir aksiyon fotoğrafı çekebilmek için aksiyon tutkunu olmak birinci kural. Peki bu sizde varsa etkili bir fotoğraf için başka ne yapmalısınız? Yanıtlar burada!

Dünya standartlarında bir spor fotoğrafçısıysanız belli ki iyi bir göze ve yüksek kaliteli ekipmana sahipsiniz demektir. Ayrıca fotoğrafını çektiğiniz sporcular kadar hızlı refleksleriniz de olmalı. Tüm bunlara ek olarak adrenalin sevmeniz de gerekebilir. Ünlü fotoğrafçı Bo Bridges Tom Cruise’un mükemmel aksiyon fotoğraflarını çekebilmek için saatte 200 mil hızla giden bir araçtan ayaklarından iki kişi tutarken sarktığını anlatıyor. Bo Bridges mesleki deneyimi inanılmaz anılarla dolu ona ve mesleğin diğer duayenlerine iyi bir aksiyon fotoğrafının nasıl çekileceğini sormuşlar. Biz de hemen bu tüyoları sizlere ulaştıralım dedik. İşte karşınızda ekstrem spor fotoğrafçılarından aksiyon çekimleri için 9 tüyo!

1. Doğru yerde durduğunuza emin olun

Mükemmel çekimden endişe etmeden önce, mükemmel noktada olduğunuzdan emin olun. Olayı en doğru açıdan izleyebileceğiniz noktada olmak, hele ki ortam kalabalıksa oraya yeterince önceden gitmek ve sabretmek altın kural diyebiliriz.

2. Alt açıları etkili kullanın

Bir aksiyon çekiminin temel amacı, aksiyonu gerçekleştiren kişinin bir kahraman gibi görünmesidir. Yani onu öyle bir çekmelisiniz ki kişi adeta yükseklerde olmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu kamerayı biraz altta tutmak ve çok abartılı olmayan bir alt eğimi kullanmaktır.

3. Gereksiz ekipmanı eleyin

Bir aksiyon çekimi sürprizlerle doludur. Hareketin nasıl şekillenebileceği ile ilgili fikriniz olsa da tam olarak ne olacağını asla bilemezsiniz. Bu durumda manevra yapmanızı kolaylaştıracak ve ellerinizi etkin bir şekilde kullanabileceğiniz bir düzen kurmalısınız. Bunu yapabilmek için mümkün olduğunca hafif olun, ihtiyacınız olmayan bir ekipmanı hızla eleyin.

4. Makinanızın üst seviyelerden olması gerekmiyor

Giriş seviyesi bir kamera gayet iyi. Önemli olan, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz. “Giriş seviyesi kameralardan herhangi biriyle başlamaktan korkmayın” diyor Bridges.

5. Cep telefonu ile çekim olmaz demeyin

Evet, kesinlikle telefonunuzda iyi bir çekim yapabilirsiniz – sadece odaklanmayı kontrol ettiğinizden emin olun. Çoğu telefonun kaliteli kameraları var ve özellikle gündüz ışığında performansları daha iyi. Telefonunuzu kullanırken farkında olmanız gereken bir şey odak noktası. Telefonların kameralarında otomatik odaklama yavaş olabileceğinden odaklanmak için bir nokta seçmeniz (telefon ekranınızda bu noktaya dokunarak), ardından eylemin fotoğrafa çekilmesi için noktaya gelmeden önce bir saniye kadar beklemeniz net fotoğraf çekebilmenizi sağlayacaktır.

6. Güneşe dikkat edin

Kadrajınıza güneş giriyorsa pozunuzu kontrol etmek zorlaşır. Çünkü görüntünün içinde süper parlak bir noktaya sahip olursunuz ve görüntünün geri kalanını karartmadan telafi etmek zor olacaktır. Bu pek tabii etkili bir ters ışık fotoğrafı olabili. Özellikle gün batımı anları böyle fotoğraflar için idealdir. Ancak böyle bir fotoğraf çekme niyetiniz yoksa kadraja güneşi sokmayın.

7. Flaş kullanımı eğlenceli olabilir

Flaş eğlenceli olabilir, ancak daha fazla beceri gerektirir. Flaş, gölgeleri doldurarak konunun daha net ortaya çıkmasına yardımcı olur. Etkili bir flaş kullanımı için flaşın gücünü manuel olarak ayarlayabileceğiniz iyi ekipman gerekir.

8. Su çekimlerinde en iyi açı

Su, fotoğraf çekmek için en zor olanı olabilir. Su seviyesinde olmak daha içeriden ve etkili bir kare yakalamanızı sağlar. Elbette, bu kameranızın su geçirmez olması gerektiği anlamına geliyor. Makinanızı su geçirmez hale getirecek birçok özel ekipmanı olmasına rağmen, aksiyon fotoğrafçıları GoPro gibi daha basit kameraların rahatlığını da seviyor.

9. Makina her şey demek değildir

Elbette daha gelişmiş bir fotoğraf makinesine yatırım yapmak isteyeceğiniz bir zaman gelebilir. Ekipman önemlidir, ama ne çekim yaptığınızı bilmek daha da önemlidir. Fotoğraf çekmekte olduğunuz etkinliğe aşina iseniz mükemmel anı tahmin etmek ve doğru noktada beklemek konusunda çok avantajlı olursunuz. Elinizdeki ekipmanı en etkili şekilde kullanmak size son teknoloji bir makinayı kullanmaktan daha çok şey öğretebilir.