Açlık Hissini Geciktiren 10 Süper Gıda

Açlık Hissini Geciktiren 10 Süper Gıda

3041

Chia’dan yulafa, karabuğdaydan keten tohumuna, keçiboynuzundan tahine, kuru meyvelerden kuruyemişlere; tok kalmanıza yardımcı olacak besinler burada!

Sağlıklı yaşam ve fit bir beden ikilisi birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Bir yandan kilo almadan beslenmek bir yandan da sağlıklı olmak istiyorsanız beslenme düzeninizi buna göre değiştirmeniz gerekir. Bu bakımdan süper gıda denilen, içeriğinde yüksek lif içeren, vitamin bakımından zengin, Omega gibi yağ asitleri bakımından verimli özel gıdalar tüketilmesi sağlığınıza ve bedeninize olumlu yansıyacaktır. Glisemik indeksi düşük ve lif bakımından zengin, B vitaminleri ve Omega yağ asitleri bakımından yüksek değerlere sahip bu gıdalardan tüketmeniz, sizi tok tutarak açlık hissini geciktirir ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar. Bakalım açlık hissini geciktiren 10 süper gıda hangileridir?

1. Chia tohumu

İnkaların kutsal tohumu, toplam ağırlığının %15’i kadar Omega 3 içermekte ve 300 gramında günlük protein ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar protein sağlamaktadır. Chia tohumu suda ıslatılarak aktive edilir ve lapalara, salatalara karıştırılarak tüketilmesi önerilir. Ülkemizde son yıllarda popüler olan ve dünyanın farklı yerlerinden sağlanan tohumların taze olmasına dikkat edin.

2. Karabuğday

Greçka olarak geçen, Rusya ve eski sovyet ülkelerinin ana gıdası olan karabuğdayın kavrulmamış yeşil hali, ıslatılarak elde edilen filizlenmiş hali oldukça sağlıklı gıdaların başında gelir. Pilav gibi garnitür ve ana yemek olarak da tüketilen bu gıda, potasyum, magnezyum, fosfor ve çeşitli mineraller açısından oldukça zengindir. Karaciğere ve sindirim sistemine oldukça faydalıdır.

3. Yulaf, yulaf kepeği

Sherlock Holmes’un en sevdiği kahvaltı ile edebiyatta da kendine yer edinen ana gıda yulaf, beta-glukan lifi ve besin değeri açısından oldukça zengindir. Kan şekeri seviyesini kontrolünü düzenleyerek tokluk hissini artıran bu besin özellikle kahvaltı için iyi bir seçenektir. Kolestrol seviyenizi dengeler, antioksidan olarak iyi bir koruyucudur.

4. Keten tohumu

Ülkemizde yetişen ve özellikle sağlıklı diyet özellikli yüksek lif sağlayan bir besindir. Alfa-linolenik asit, omega 3 asitleri gibi yağ asitleri bakımından günlük ihtiyaçları karşılayıcı özelliğe sahiptir. Bitkisel protein dendiğinde özellikle akla gelir ve vegan beslenenlerin önemli protein kaynağıdır.

5. Spirulina yosunu

Hawai’den çıkan ve günümüzde tüm dünyadaki akvaryumlarda dahi üretilen spirulina isimli bu su yosunu özel bir gıdadır. Sabah aç karnına tüketilmesi önerilen, su, çay veya smoothie’lerle karıştırılarak alınabilen bu süper yeşil toz, enerji yenileyici, canlılık katıcı özelliği ile metabolizmayı besler. Cilt yenileyici özelliği ile akne ve yaraları iyileştiren, içerdiği kalsiyum ve demir sayesinde kas ve dolaşım sistemine çok iyi bir destek gıdadır.

6. Tahin, susam ezmesi

Özellikle Orta Anadolu bölgesinde yetişen susam ile yapılan susam ezmesi, tahin gibi ürünler yerli süper gıdalarımızdandır. Yüksek kalsiyum, E vitamin oranı ile kalbe ve dolaşım sistemine, lesitin ile beyne ve sinirlere, lif ile bağırsaklara iyi gelen bu besini geleneksel olarak pekmez ile karıştırarak harika bir doğal gıda karışımı olarak tüketebilirsiniz.

7. Keçiboynuzu

Anadolu’da harnup olarak da geçen, baklagillerin akrabası olan bu meyve özellikle hayvanlara da besin takviyesi olarak verilmesi ile bilinir. Keçiboynuzu öğütülerek un haline getirildiği taktirde kek ve tatlılara şeker niyetine kullanılırken, kuru meyvesi direk yenebilir. İyi bir antioksidan olarak bağışıklığı güçlendirir, kilo vermeyi sağlar, diyabete karşı iyi gelir, sindirimi güçlendirir ve kansere karşı iyi bir koruyucudur.

8. Kuru meyveler

Kuru kayısı, incir, erik ve üzüm gibi ülkemizde yetişen meyvelerden kurutularak elde edilen kuru meyveler oldukça besleyici destek gıdalardandır. Doğal enerji verici olan kuru meyveler, açlığa karşı mücadelede sürekli yanınızda bulundurulması gereken besinler olarak öne çıkar.

9. Ceviz, fındık, fıstık

Tohum yemişleri içerlerinde koca bir ağacın özünü taşırken, bizler için de oldukça zengin birer besin kaynağıdırlar. Kuruyemiş olarak bilinen bu yemişlerden kimisi omega asitleri, kimisi lif bakımından zengin, faydalı yağ ile enerji kaynağıdır ve bu gıdalar açlığa karşı uzun süre tok tutacak gıdalar arasındadırlar. Bu gıdaların dışarıda yaygın satış şekillerinin aksine mümkün olduğu kadar çiğ ve taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

10. Bezelye

Bünyesinde A, B, C, E ve yanı sıra K vitamini de taşıyan bezelye, çinko ve mineral bakımından da zengin bir tohumdur. Suda haşlama ile ana yemek olarak dahi tüketilmesi lif zengini bu sebzeyi tok tutarken sağlık veren gıdalar sıralamasında üst sıralara taşıyor.