Açık Havada Yoga Yapmanın 8 Faydası

Açık Havada Yoga Yapmanın 8 Faydası

750

Zihin, beden ve ruh birliğine dördüncüyü de ekleyin, doğada yoga yapın!

Kendimizle ve evren ile bir bütün olmanın en sağlıklı yollarından olan yoga, yalnızca pozları (asana) değil, bir yaşam tarzı olarak hayatımızın pek çok alanında etkili olmakta. Bu yaşam tarzının içerisinde mümkün olduğunca doğada ve dışarıda vakit geçirmek, yoganın yaşam (prana) dediği “nefes”in en tazesini almak oldukça önemli. Yin yogadan vinyasa veya hatha yogaya pek çok farklı disiplini deneyimlerken ortak bir nokta olarak açık havada yapılması yoganın etkisini artırıyor ve bizi özgür kılıyor. Bakalım açık havada yoga yapmanın 8 faydası neler?

1. Evren ve doğa ile daha dolaysız bir bağ kurun

Dışarıda yoga yaparken tepe çakranız ile uzay arasında atmosfer katmanından başka bir şey, dolayısıyla bir bariyer de kalmaz. Böylece günün hangi saatlerinde yoga yaptığınıza bağlı olmak üzere kozmik enerjiyi, güneş, ay ve dinginlik enerjisini farklı şekillerde daha doğrudan algılayabilirsiniz. Tüm cisimlerin dönüşünü sağlayan boşluk (aakash) elementinin üzerinizdeki etkisi daha yoğun olacaktır.

2. Havayı ve rüzgarı hissedin

Cildinize değen rüzgarı, havayı hissedeceksiniz. Dışarıdaki havanın tüm hissiyatını, bedeninizin farklı yerinde meydana getirdiği farklı hisleri daha derin algılayacak ve bedensel farkındalığınızı arttırmanıza yardım edecek. Belki kimi zaman ayaklarınız üşüyecek veya başınızın üstü ısınacak ancak dışarıdaki havayı hissetme derinliğiniz artacak.

3. Sesleri dinleyin

Doğa sesleri, kuşlar, cırcır böcekleri, dalga sesleri, rüzgarın ağaç yapraklarında çıkardığı sesler; tüm bunları dinleyeceksiniz. Meditasyonlarınızda bu sayede zihninizi sakinleştirmeniz, düşünceleri bırakmanız için bir desteğiniz de açık havadaki sesler olacak. Araba da geçse, bülbül de ötse, yavaşlayın ve tüm olan biteni dinleyin.

4. Topraklanın

Açık havada yoga yapmak ayakkabılarınızı çıkartıp çıplak ayakla toprağa basmak, vücutta biriken elektriğinizi atmak ve topraklanmak için de harika bir fırsat. Böylece yer küre ile doğrudan bir bağ kurabilir, ondan aldığınız enerjiyi yoga pozlarında kullanabilirsiniz.

5. Kokular

İnsanın zihnin en kökenine inen, duygularla bağdaşan duyusu olan koku duyusu, açık havada yapılan etkinliklerde oldukça büyük önem taşıyor. Yeni yağmış yağmurun, toprağın, denizin, çiçeklerin, dolayısıyla çevrenizdeki çoğu şeyin kokusu sizleri çok farklı ruh hallerine götürebilir. Açık havada yoga yaparken bunu aynı zamanda aromaterapi haline getirebilir, havada dolaşan kokuları ve bitkilerin kokusunu, tütsü ve yağların kokularıyla birleştirebilirsiniz.

6. Yürüyüş meditasyonu yapın

Açık havada uzun plajlar, orman yolları gibi mekanların genişliği ve boyutları, sizlere dört duvar arasında bulamayacağınız bu güzel imkanı sunar. Özellikle hızlı zihinler ve yoğun ateş (pitta) durumları için oldukça verimli bir meditasyondur yürüyüş meditasyonu.

7. Güneşi yüz yüze selamlayın

Güneşi selamlama ritüeli gerçekleştirenler için özellikle güneş doğuşları, güneşi tüm gerçekliğiyle yüz yüze karşılamak için binlerce yıldan beri gelen fırsatı yaratır. Doğan güneşle birlikte yapılan surya namaskar veya farklı yoga pozlarından çok daha fazla verim alırsınız.

8. Pozlarınız İçin Doğadan İlham Alın

Yoga pozlarının isimleri, doğadaki olaylardan, bitki ve hayvanların duruşlarından büyük ilham almış, isimleri dahi bitki ve hayvan duruşlarından esinlenmiştir. Açık havada yoga yaparken bir ağaca bakarak ağaç pozu verebilir, bir kuşa bakarak karga pozuna geçebilir, poz içinde esneyen bir köpek gibi uzanabilirsiniz.

BONUS

Son olarak doğada yoga yaparken yanınızda olduğundan emin olun:

Yoga Matı

Battaniye

Matara veya su kabı

Blok veya minder

Şapka veya şal