8 Adımda Çadır Temizleme Rehberi

8 Adımda Çadır Temizleme Rehberi

1176

En pratik şekilde yapacağınız bu temizlikle çadırınız her zaman kullanıma hazır!

Outdoor tutkunlarının en önemli ekipmanı, kampların olmazsa olmazı çadırların uzun ömürlü olmasının en önemli koşulu bakım ve temizliktir. Kamp yaptığınız zamanlarda nasıl kullandığınız kadar titiz davranmanız gereken temizlik olayının pratik uygulamalarını merak ediyorsanız, 8 adımda çadır nasıl temizlenir, bakalım.

Ön Not: Çadırınızı temizlemek için çamaşır makinasına atmak veya daha kapsamlı bir sanayi çamaşırhanesine vermek iyi bir fikir değildir. Böyle bir temizlik çadırınızın ömrünü azaltır ve formunda bozulmalar meydana getirebilir.

1. Çadırı temizliğe hazırlayın

Öncelikle çadırınızı açın ve havalandırın. Çubuklarını ve metal aksamı çıkarttıktan sonra takılı herhangi başka bir ekipman olmadığından emin olun. Çadırı ters yüz edin.

2. Kuru alanları ıslatın

Yumuşak sünger (yüzeyi çizebilecek sert ve metal içeren süngerleri kullanmayın) yardımıyla kuru yüzeyleri ıslatın.

3. Temizlik malzemesi uygulayın

Çamaşırhanede kullanılan yoğun kimyasallar yerine doğal sabun tercih edin. Kuru alanlarda sabunlu suyu emdirdiğiniz sünrgeri gezdirebilir veya sabunu direkt uygulayabilirsiniz. Durulamayı düşünerek fazla sabun uygulamaktan kaçının.

4. Yoğun çamur ve kir için

Özellikle doğal malzemelerle boyanmış, kalın çamur katmanıyla kaplanmış çadırlarda yalnızca silerek kurtulamayacağınız kısımları temizlemek için çadıra banyo yaptırabilirsiniz. Küvet veya büyük bir leğene ılık veya sıcak suyu doldurduktan sonra suyu köpürtün ve çadırı içine daldırın. Çadır yüzeylerinin su içinde kalmasını sağlayın. Belli bir süre sonra ters yüz ederek yeterince bekletin. Durulama için de küveti veya leğeni boşaltıp, temiz su le aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.

5. Çadırı kurutma

Rüzgar alan dış bir alanda asarak bir yüzünü sonra yeterince bekleyerek diğer yüzü kurutun. Çadırı güneş altında kurumaya bırakmayın, uzun süre yüzeye vuran UV ışınları çadıra zarar verecektir.

6. Çadır bakımı

Çadırı kuruttuktan sonra yüzeyi ve pencereleri ayrıntısıyla inceleyin. Açık olan yerler varsa yama veya yapıştırma yöntemiyle onarın. Çadır kumaşlarına özel sürme malzemesi olan çadır bakım ürünlerinden kullanarak çadır yüzeyine kaplama sürebilirsiniz. Bu sayede çadırınızın ömrü uzayacak, güneşe ve suya dayanıklılığı artayacaktır. Fermuarları elden geçirip, zorlanan yerlere hafif yağ sürebilirsiniz.

7. Çadır çubuklarının bakımı

Çadır çubuklarınızın metal yüzeylerinin oksitlenen kısımlarını oksit temizleyici sprey ile temizleyebilirsiniz. Spreyi sıktıktan sonra bir süre bekleyin ve su sürmeden kuru bez ile iyice silerek pasını alın.

8. Çadırınızı istifleyin

Çadırınızın temizliği ve bakımı bittikten sonra kuru , serin ve tercihen karanlık bir köşede kendi ambalajında veya kutu içinde saklayabilirsiniz.