2018 NBA All Stars Mücadelesini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

2018 NBA All Stars Mücadelesini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

930

NBA All-star mücadelesini izlemek üzere evinizin arenasında yerinizi almadan, büyük karşılaşmayla ilgili bu sene yapılan tüm değişikliklerden haberdar olun!

Senenin en heyecan verici spor karşılaşmalarından bir tanesi olan efsanevi All-Star mücadelesine az bir zaman kaldı. NBA ligi son dönemde genel olarak müsabakaları daha ilgi çekici hale getirmek üzere pek çok farklı kural ve oyun değişikliklerine gitti. Önümüzdeki hafta 67’ncisi yapılacak bu seneki All-Star karşılaşmaları için de önemli değişiklikler ve yenilikler söz konusu. Siz de sıkı bir NBA takipçisiyseniz, bu seneki All-Star mücadelesini izlemeden önce bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

Doğu ve Batı ayrımı artık yok

Yılların efsanevi çekişmesi Doğu ve Batı yakası ayrışması sona erdi. Ne kadar nostaljik taraftarlar bu dönüşümü saçma buluyorlarsa da yeni formatın spor severler için kendine göre oldukça avantajlı yanları var. Son yıllarda Batı yakasının takım ve oyuncularla öne çıkması, Batılı süper-starların fazlalığı rekabeti baltalarken, seyirci de sonu belli olan finalden sıkılmaya başlamıştı. Yeni formatta iyi oyuncuların takımlara eşit dağılması söz konusu, ayrışmanın getirdiği statik durum sona eriyor. Böylece daha eşit takımlarla beklenmeyen sonuçlar ve son saniyelere kadar gidecek rekabet amaçlanıyor.

Takım kaptanları takımları seçiyor

Yeni versiyon All-Star’da en fazla oyu alan iki ayrı konferanstan birer oyuncu iki ayrı takım kaptanı oluyor. Bu oyuncular diğer oylanan All-Star oyuncuları içerisinden takımlarını oluşturuyorlar. Kaptanlar takım oluştururken illa ki kendi bölgeleri içerisinden oyuncu seçmek zorunda değiller, iki yakadan da oyuncu seçebiliyorlar, böylece takımlar karışıyor. Böylece artık Doğu-Batı takımları yerine Lebron’un takımı, Stephen’ın takımına karşı oynuyor. Bu format bize bir yerlerden tanıdık geliyor olmalı, küçüklüğümüze mahalle maçlarında, mahalle takımları da böyle seçilirdi, All-Star özüne döndü denebilir. Bu sayede karşılıklı olarak güçlü takımlar, daha sıkı rekabet ve beğenilen oyuncuların kaptanlığı ön plana çıkıyor.

Oyuncu seçimleri aynı kalıyor

All-star maçında yer alacak oyuncuların belirlenmesi konusunda bir değişiklik yok. Oylamalar, NBA kurumsal web sitesi ve sosyal medya yoluyla alınıyor. Elde edilen oylar temel alınarak sıralamalar belirleniyor. Sonrasında final sıralaması için basketbol medyasının ve oyuncuların oyları %25 oranında etkili oluyor. Her konferanstan 12 oyuncu seçiliyor ve ağırlıklı olarak 3 hücum oyuncusu ve 2 oyun kurucu mevki, 2 oyuncu da herhangi bir mevkiinden olmak üzere ilk 7 üzerinden ilk 5 belirleniyor.

Takım koçları seçimi de aynı kalıyor

Her iki konferanstan en iyi takımları yöneten birer koç öne çıkıyor. Steve Kerr ve Brad Stevens 2017 yılının All-Star takımlarını yönettikleri için bu sene All-Star takımlarına seçilemiyorlar.

Maç bağış toplamak için oynanıyor

Tarihte ilk kez, 67. NBA All-Star maçında elde edilen gelirler, yerel ve federal çapta aktif görev yapan kar amacı gütmeyen kuruluş ve bağış organizasyonlarına bağışlanacak. Bu yeni karar, yerel toplum üzerinde olumlu etki yaratmak isteyen NBA otoriterlerinin yeni stratejileriyle oldukça uyumlu. Bu sene alınan bu yeni karar, oyuncular ve otoriteler tarafından diğer değişiklikler içerisinde en açık ve net karşılanan karar oldu.

Tüm değişiklikler ve yeniliklerle birlikte hepimizi bu sezonda çok daha heyecanlı, rekabet dolu bir NBA All-Star maçı bekliyor. Siz de bayrak ve flamaları, en sevdiğiniz basketbolcunun formasını, basketbol topunuzu, sevdiğiniz basketbol oyuncaklarını hazırlayın ve basketbol şölenindeki yerinizi alın!