Yaz Aylarında Motosikletle Uzun Yol Yapacaklara 8 Tavsiye

Yaz Aylarında Motosikletle Uzun Yol Yapacaklara 8 Tavsiye

6494

Yaz ayları motor yolculukları için harikadır. Doğru güvenlik ve rahatlık için, motorunuzla yaz gezisine çıkarken aklınızda tutmak isteyeceğiniz ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Yaz ayları motosiklet tutkunları için en heyecan verici zamanlardandır. Bununla birlikte, sıcaklıklar arttıkça, kendi konforunuz ve sağlığınız için ayrıca motosikletinizin işlevselliği için de uygun serinliği sağlamak bir gerekliliktir. Motosiklet gezinizi güvenlikten ve keyfinizden ödün vermeden gerçekleştirmek için size tavsiyelerimiz bu yazımızda.

1. Havalandırmalı motor ceketleri tercih edin

Sıcak havalarda motosiklet sürmek için uygun havalandırması olan bir ceket giymek çok önemlidir. Izgara panelleri ceketin nefes almasını sağlar ve bu da yüksek hızdaki rüzgar direncinin açık yolda soğuma etkisi sayesinde sürüş deneyimini konforlu hale getirir. Diğer bir seçenek, fermuarlı veya fermuarsız delikli deridir. Ancak, ceketin yaz sıcağında sizi serinletmesi için delikler geniş olmalıdır.

2. Delikli eldivenler seçin

Küçük eşyalar olmasına rağmen, motor eldivenleri diğer giyim eşyaları gibi güvenlik ve konfor açısından önemlidir. Motorunuzu eldiven kullanmadan kullanmak istemezsiniz. Sıcaklık elleri terletse bile kayma ya da düşme durumunda, ellerinizi korumak için eldivenlere ihtiyacınız olacaktır.

Avuç içi terlemesinde kaçınmak için delikli deri ya da delikli kumaş eldivenleri tercih edin. Bir motosiklet eldiveninin bir diğer önemli özelliği, bilekliklerin rahat ve kullanışlı olmasıdır. Bazı eldivenlerde bu amaç için elastik bileklikler bulunur; ancak çıtçıtlar, ayarlanabilir tokalar ve bilek kayışları gibi özellikler daha fazla tutuş sağlar.

3. Pantolon seçimlerinizde ileri teknoloji kumaşlar kullanın

Yaz seyahatlerinde bile giydiğiniz motosiklet pantolonu yeterli koruma sağlamalıdır. Yıllar boyunca, sağlam deri pantolonlar motosiklet sürmek için en güvenli seçenek olarak kabul edildi. Bununla birlikte, bu tür pantolonlar yoğun ısı altında terlemeye neden olabilir. Neyse ki, yenilikçi kumaş mühendisliği motosiklet pantolonları için son yıllarda farklı seçenekler yarattı.

Motor için kullanılan kot pantolonlar bile yeni geliştirilmiş çeşitleri ile daha fazla koruma sağlıyor. Kevlar ile kaplı kotlar aşınmalara karşı maksimum koruma yaratıyor. Bu kotlar genellikle cep bölgesi içinde darbe koruyucularına sahiptir. Hibrid malzeme kullanan denim olmayan pantolonlar, yaz giyimi için nefes alabilir ve korumalı özelliktedir. Hangi pantolonu seçerseniz seçin, kayma veya düşme durumunda bacaklarınızı korumalarının yeterli olduğundan emin olun.

4. Giyiminizde ara katmanlar kullanın

Isıya bağlı rahatsızlığı önlemek için, yeterli havalandırmaya sahip hafif, nem emici baz katmanlar kullanın. Bu şekilde, ceketinizin ve pantolonunuzun altındaki katmanlar, dış kıyafetlerinizin dokularını tamponlamak için iki katlı bir amaca hizmet ederken, sizi rahat ve kuru tutar.

5. Nefes alabilir kask seçimi

Motosikletçiler için kıyafetlerin en önemli parçası kask. Açık havada sürüş sırasında vücudun en savunmasız bölümünü koruyan uygun bir kaska ihtiyacınız var. Önemine rağmen, birçok sürücü yaz aylarında uygun kaskı kullanmayı atlayabilir.

En iyi yaz motosiklet kask tasarımları, karbon fiber veya polikarbonat ve fiberglas malzemelerinden yapılanları içerir. Güvenlik standartlarını karşılamaya ek olarak, bu çeşitlilikteki kasklar hafif, havalandırmalı, güneş ışığı donanımlı ve çoğu zaman Bluetooth uyumludur.

6. Bot seçeneklerine göz atın

Motosikletçiler için gerekli giyim eşyalarından botlarda yaza uygun seçeneklere bakmanız önemli. Motosikletçilere yönelik botların çoğu havalandırmasız kapalı deriden oluşma eğilimindedir.

Bazı üreticiler bu sorunu gidermiş ve hava akımını arttırmaya yardımcı olmak için küçük ön delikler ve ızgara yan panelleri olan tasarımlar geliştirmiş. Yüksek hızlarda sürerken rüzgar, ayak ve ayak bileklerini havalandırmak için deliklere ve ağa nüfuz eder. Bu, sürerken ayaklarınızı serinletebilir ve alt ekstremitelerde ısının sıkışmasını önleyebilir.

7. Yazlık motor kiti oluşturun

Motosikletle bir yaz yolculuğuna çıkacaksanız, malzeme ve koruyucu teçhizat bulundurduğunuzdan emin olun. Yanınızda yeterli miktarda su bulundurun. Yalnız veya bir grupla birlikte olsanız da, rota boyunca serinletici içecekler içmek için pit stop noktalarını, zamanlarını planlayın.

Yazlık kitininizde güneşten koruyan kremler, böcek sokmalarına ve özellikle arı sokmalarına karşı merhem ya da ilaçlar bulundurun.

8. Bol bol mola verin

Uzun yolculuklar boyunca, kendinizi dinlenmiş, enerjili tutmak için makul aralıklarla pit stoplar yaptığınızdan emin olun. İdeal olarak, soğuk bir içeceğin içilmesi için sıcak günlerde saatte en az bir kez küçük bir mola vermeniz ve rotanıza devam etmeden önce diğer olası gereksinimlere yönelmeniz gerekir.

Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kramp, aşırı terleme ve yorgunluk durumlarında sıcak çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka dinlenin ve belirtiler dinlenmeden sonra dahi azalmazsa doktora görünün. Yolculuk boyunca kendinizi zorlamaya değmeyeceğini unutmayın.