Yağmurlu Havalarda Motosiklet Kullanmanın İncelikleri

Yağmurlu Havalarda Motosiklet Kullanmanın İncelikleri

Islak zeminlerde güvenli motor sürüşleri ve gerek giyim gerek aksesuar konusunda dikkat etmeniz gerekenler için sizi bu yazımıza davet ediyoruz!

Sonbahar ve kış mevsimleri ile birlikte yağmurlu günler de artmış oluyor. Özellikle motosiklet sürücüleri için çok daha zorlu yolculuklar da kapıya dayanıyor. Hem konfor açısından zorlu olan hem de güvenlik açısından çok daha riskli olan yağmurlu havalarda motosiklet kullanmanın inceliklerini biliyor muydunuz? Bu yazımızı okumadan yola çıkmayın.

Su birikintilerine güvenmeyin

İçimizdeki muzur çocuğu dışarı çıkaran su birikintilerine dikkat! Bu çukurlar motosiklet sürücüleri için tehlikeli olabilir, çünkü suyla dolu bu alanların altında ne derinlikte bir çukur olduğu bilinemez ve risk teşkil eder.

Parlak ve pürüzsüz yüzeylerden kaçının

Kuru günlerde kaygan olan yüzeyler yağmurlu günlerde tehlikeli bir şekilde kayganlaşır. Dolayısıyla bu tip yüzeylerden, rögar kapaklarından ve metal plakalardan uzak durmanızda fayda vardır. Bu tip yüzeylerle aniden karşılaştıysanız sert fren yapmayın ve hızlanmaktan kaçının.

Sakinliğinizi koruyun

Yağmurda motosiklet sürüşlerinizde sert ve ani hızlanmalar ve frenler pek sağlıklı olmayacaktır. Sürüşlerinizin yumuşak olmasına özen gösterin. Eğer illa sert fren yapacaksanız kademeli şekilde yapın.

Tek seferde hareketler

Normal koşullarda motosikletle dönüşlerimiz esnasında vites değiştirme, hızlanma, fren gibi her hamleyi tek seferde birleştiririz. Ancak yağmurlu günlerde motosiklet sürerken bu hareketleri ayırmaya odaklanmanızda fayda var. Yani köşeyi dönecekseniz önce yavaşlayın, ardından diğer, ardından diğer yapmanız gerekeni yapın.

Gökkuşağı dostunuz değil

Her gördüğümüzde içimizin heyecan ve neşe ile kaplanmasını sağlayan gökkuşakları motorla sürüş esnasında gördüğümüzde çok daha heyecanlanacağımız bir şey değildir. Su sızdırma belirtisi olarak motorla geçmek için güvenli değildir.

Kuru hatlar üzerinden ilerleyin

Yağmurla birlikte ıslanan yollarda motor sürerken mümkün olduğunca araçların lastik izleri üzerinden ilerlemeye özen gösterin. Olabildiğince kuru hatlar üzerinden gidin ve ıslak zeminden uzak durun.

Reflektörlü detaylar olmazsa olmaz

Yağmurda motor kullanırken en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de motorunuzu görünür kılmaktır. Yağmurlu günlerde otomobillerin sizi görmesi normale göre zorlaşır, dolayısıyla sizin de kendinizi daha fazla görünür kılmak adına reflektörlü yelekler giymek ya da motorunuzun belli aksesuarlarına reflektör bantları takmak gibi yöntemleri denemeniz sağlıklı olacaktır.

Motor gözlüklerinizi takmayı unutmayın

Yağmurlu havada motor kullananlar bilirler ki en zor konulardan biri yüzü, gözleri korumaktır. Kaskınızla bunu bir kısım yapabiliyor olursunuz ama size tavsiyemiz mutlaka motosiklet gözlükleri de takmanız olacaktır.

Su geçirmez giysilerin önemi

Son olarak sırada sırılsıklam olmamak için bir tavsiye var! Nasıl giyindiğiniz de bu tip günlerdeki motor sürüşleriniz için önemlidir. Su geçirmez mont, pantolon, eldiven ve botları tercih etmeniz hem sürüşünüz hem sonrası için son derece önemli bir detay olacaktır. El rüzgarlığı, dizlik gibi aksesuarlar da daha konforlu sürüşler için size yardımcı olacaktır.