Yağmurlu Havalarda Güvenli Otomobil Sürüşleri İçin İpuçları

Yağmurlu Havalarda Güvenli Otomobil Sürüşleri İçin İpuçları

Aracınızın bakımlarından direksiyon ayarlarına, camlarda buğu önlemekten far ve fren detaylarına; yağmurlu günlerde araba kullanırken bunlara dikkat!

Bol yağmurlu bu mevsimlerde otomobili ile uzun yol gidecekler dikkat. Araç kullanmak konusunda kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin, ıslak yolda bir anlık dalgınlık veya ihmal ciddi sonuçlara yol açabilir. Bundan ötürü yağmurlu ve yağmur sonrası havalarda araç kullanmak için gerekli ipuçlarını iyi öğrenip kendinizi iyi ayarlayın. Yağmurlu havada güvenli otomobil sürüşü için ipuçları nelerdir sorusunun yanıtlarını okumadan yola çıkmayın!

1. Aracınızın bakımları ve lastikler

Sürüş öncesi aracınızın bakımı, kışın ve yağmurlu havalarda en büyük önemi taşır. Aracın periyodik bakımlarının yapıldığına emin olun. Frenleriniz ve amortisörleriniz bakımlı ve ayarlı olmalı. Lastik konusunda da belirli bir soğukluk altında kış lastiği kullanmanız tavsiye edilir. Yaz lastiklerinizin ise en az 1,6 mm diş kalınlığında olması önemlidir. Araçta lastik patlamasına karşı olası acil durumlar için işinizi kolaylaştıracak lastik tamir spreyi bulundurun. Araç içi koşulların, radyatör ve cam üflemelerinin bakımlı, sileceklerinizin ise doğru çalışıyor olduğunu kontrol edin.

2. Direksiyon ayarı ve oturuş

Kışın genelde daha kalın giysilerle araç kullanırız. Ayağımızda botlar da rahat sürüşe engeldir. Oturma pozisyonunuzu ve hareket alanınızı buna göre ayarlayın. Yağmurlu sürüşlerde, sıcak havalarda olan oturma açınızdan daha dik oturmayı tercih edin.

3. Cam buharından kurtulun

Araç içi iklimlendirme ayarlarınızı iyi yapın. Cam rezistanslarını kullanın. Sürüş esnasında camlarda buhar olmaması, cama çarpan suyun doğruca silecekle alınabilmesi gibi özellikleri kontrol ederek ihtiyaçları giderin. Cam silecek suyuna buhar giderici kullanmak cam buğusuna karşı önleminizi güçlendirecektir.

4. Araçlar arası güvenlik mesafesi

Yağmurlu havalarda tavsiye edilen öndeki araç ile güvenli sürüş mesafesini normal havalarda olduğundan iki katına çıkartmaktır. Zorlayıcı bir durum olmadıkça arayı mümkün oldukça açık tutmakta fayda var.

5. Hızınızı ayarlayın

Yağmurlu bir havada daha önce sürüş yaptığınız bir yolda gittiğiniz hızın en az %30’u kadar yavaş gitmeniz güvenlidir. Yağmurun çok yağdığı ve yola su biriktiği durumlarda bekleme yapmayı tercih etmeseniz de hızınızı asgariye düşürün.

6. Fren yapmaktan kaçının

Frene basmak konusunda temkinli davranın. Ani ve sert fren yerine kademeli fren, motor freni gibi seçenekleri tercih edin. Freni az kullanmak için yapılması gereken başka bir hamle de hızı ani arttırmamaktır. Ne kadar az hızlanırsanız o kadar sakin fren yaparsınız.

7. Farınız da açık olsun, yolunuz da

Karayollarının bu özlü sözünü unutmadan, gündüz vakti dahi kısa farlarınız açık şekilde hareket edin. Far ekipmanlarının doğru çalıştığından emin olun. Yoğun sisli havalarda sis farınızı ve dörtlüleri devreye sokmaktan çekinmeyin.

8. Yolu kullanım şekli

Yağmurlu havalarda yol seyri sırasında yol üzerinde boyalı alanların üzerinden gitmek kaygan zeminde olma riskinizi arttırır. Boyasız asfalt zeminde gitmeyi tercih edin. Önde giden aracın lastik izlerini takip ederseniz, göreli olarak daha kuru bir alandan geçersiniz.

9. Direksiyona sıkı tutunun

Yağmurlu havalarda direksiyon tutuşunuzu biraz daha güçlendirmeniz önerilir. Ani bir su birikintisi lastikleri hızla bariyerleyerek aracın ani savrulmalarına neden olabilir. Bu bakımdan direksiyonu ne kadar iyi tutarsanız o derece iyi önlem almış olursunuz. 09:15 tutuşu saat üzerindeki gibi uygulandığında iki elle doğru tutuştur.

10. Virajlarda tutuşa dikkat

Islak yolda viraj dönmek için erkenden yavaşlamak, virajı garantiye almak için iyidir. Viraja ne kadar ağır girerseniz o kadar sakin dönebilir, sonrasında hızlanmanızı da duruma göre daha ağırdan alabilirsiniz.