Uzun Yol Öncesi Otomobilinize Yaptırmanız Gereken 5 Bakım

Uzun Yol Öncesi Otomobilinize Yaptırmanız Gereken 5 Bakım

Lastiklerden fren sistemine, ön düzen ayarlarından motor bakımlarına, uzun seyahat öncesi otomobilinizde bu kontrolleri yapmadan yola çıkmayın!

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil sezonu açıldı. Artık otomobillere doluşup yaz tatillerinin keyfini çıkarmanın tam zamanı. Ancak burada en az tatile kendi hazırlığınız kadar, aracınızın da hazırlığı son derece önemli. Öncelikle güvenlik, ardından konforlu bir seyahat açısından uzun yol öncesi otomobilinizde yaptırmanız gereken 5 bakım önerisini inceleyin.

1. Lastik bakımı

Güvenli bir sürüşün en önemli parçalarından biri olan otomobil lastikleri uzun yol öncesi kontrolden geçmesi gerekenler arasında. Kış aylarında kış, yaz aylarında yaz lastiklerinizi takmanız, taktığınız lastiklerin 5 yıldan eski olmamasına özen göstermeniz önemli detaylar arasında. Lastiğinizin havası ve diş derinliklerini de kontrol etmeniz; lastik diş derinliği 3 mm’nin altında olan lastikleri değiştirmeniz de diğer bakım önerileri…

2. Fren kontrolü

Otomobilinizin fren sisteminde oluşacak bir arıza, fren mesafesini uzatacaktır ve bu durum da olası kazalara yol açabilecektir. Dolayısıyla fren bakımı da listemizin önemli maddeleri arasında. Otomobilinizin fren tertibatını gözden geçirin, hidrolik sıvısını tamamlayın ve eğer gerekli ise disklerle balataları değiştirin.

3. Ön düzen ayarları

Uzun yol öncesi araba bakımı konusunda önemli kısımlardan biri de ön düzen ayarlarıdır. Rot-balans-kamber-kaster ayarlarının yapılması, ön takımdaki boşluklar, rotlar, rotiller, tablalar, akslar, salıncaklar ve fişeklerin kontrol ettirilmesi önemlidir. Amortisörler ve diğer süspansiyon sistemlerinin de mutlaka incelenmesi; eğer patlak amortisör varsa savrulma ve kaymalara neden olacağı için mutlaka değiştirilmesi gereklidir.

4. Motor bakımı

Sıra geldi bir diğer önemli uzun yol öncesi bakıma… Aracınızın motor ve şanzıman yağları eski ya da eksikse onları değiştirmelisiniz. Aynı zamanda yağ ve hava filtrelerini de temizlemelisiniz. Klima gazı, cam suyu, havalandırma filtresi, far lambaları, elektrik aksamı, buji, buji kabloları, sigortalar, akü, silecekler gibi kontroller de olmazsa olmazlar arasında. Eğer otomobilinizin LPG’liyse ona özel bakımı mutlaka seyahat öncesinde yaptırmalısınız.

5. İnce detaylar

Şimdi de sıra kendinizin yapabileceği bakım ve kontrollerde. Otomobilinizde ilk yardım çantası bulundurmaya özen gösterin. Yedek lastiğinizin havasının tam olduğundan ve kriko, bijon anahtarı, tornavida, pense gibi malzemelerin bulunduğundan emin olun. Çekme halatı, takoz, reflektör, fosforlu yelek olup olmadığını teyit edin. En önemlilerinden biri de emniyet kemerlerinizin doğru çalışıp çalışmadığını tek tek kontrol edin.