Sürücü Dostu 7 Mobil Uygulama

Sürücü Dostu 7 Mobil Uygulama

Eski otomobilinizi “akıllı otomobile” çevirmek için 7 uygulama!

Otomobiller de artık teknolojiye hızla ayak uyduruyor ve gelişmiş multimedya sistemleriyle piyasaya çıkıyorlar. Fakat bu herkesin koşa koşa yeni araba alması gerektiği anlamına gelmiyor. Eski arabanızı bir “akıllı otomobile” çevirmek için ihtiyacınız olanlar sadece cep telefonunuz, internet bağlantısı ve bir telefon tutacağı!

1. Waze – ücretsiz

Waze, dünya çapında kullanılan topluluk temelli bir trafik ve navigasyon uygulaması. Bu topluluğun bir parçası olmak için tek yapmanız gereken, otomobilinizi kullanırken uygulamayı açmak. Uygulama, otomatik olarak trafik durumunu raporluyor. İsterseniz kendiniz de kaza, çevirme ya da başka durumları rapor ederek diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

Uygulama

2. TomTom GO Mobile – ücretsiz (her ay 75 km)

Her ay 75 kilometrelik sürüşünüz için ücretsiz olarak sunulan uygulamayı, dilerseniz yıllık ya da üç yıllık aboneliklerle kısıtlama olmadan da kullanabilirsiniz. Çevrimiçi uygulamalarının aksine, çevrimdışı haritalar sayesinde kullanırken internete ihtiyaç duymuyorsunuz. Hız kamerası uyarıları ve kolay arayüzü de diğer avantajlarından.

3. Arabamı Bul – AR – ücretsiz

Yabancısı olduğunuz mahallelerde ya da karışık park yerlerinde otomobilinizi nereye park ettiğinizi unuttuğunuz olmuştur. Bu basit uygulamayla unutkanlığınızın önüne geçebilirsiniz. Uygulama GPS ve internet yardımıyla otomobilinizi park ettiğiniz yeri kaydediyor. Üstelik Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle, kameranızı açıp herhangi bir yere tuttuğunuzda otomobilinizin ne tarafta ve ne kadar uzaklıkta olduğunu görebilirsiniz.

Carcorder

4. Carcorder – 5,29 TL

Sürüşleriniz esnasında kayıt halinde olmak olası bir kaza durumunda elinizde somut delil olmasını sağlar. Camcorder’ı indirip bir telefon tutucu satın alarak cep telefonunuzu araç içi kameraya çevirebilirsiniz. Uygulama, konumunuzu takip etmek, farklı çözünürlüklerde kayıt yapmak ve süratli gittiğinizde sizi uyarmak gibi çeşitli özellikler de barındırıyor. Gerçek bir araç içi kamera kadar kapsamlı olmasa da, iyi bir başlangıç!

5. iCarMode – 5,29 TL

iCarMode, araç içersinde telefonunuzu kullanmanızı kolaylaştıran bir uygulama. Basitleştirilmiş arayüzü ve büyük simgeleriyle sürüş esnasında telefonunuzdaki müzikleri çalmanızı, arama yapmanızı ve haritayı kontrol etmenizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda otomobilinizi park ettiğiniz yeri kaydediyor, etrafınızdaki gidebileceğiniz yerleri size gösteriyor ve istediğiniz bir uygulama için kısayol ekleme seçeneği sunuyor. Özellikle eski otomobillerde bulunmayan Apple CarPlay ya da AndroidAuto gibi sistemlere güzel bir alternatif.

speed-HUD

6. speed-HUD – ücretsiz

Mantığı oldukça basit: Uygulamayı açıyorsunuz, telefonunuzu cama bakacak şekilde konsolun üstüne yerleştiriyorsunuz ve GPS yardımıyla ölçülen süratinizi görebildiğiniz bir “head-up display”iniz oluyor! Süratinizi hem kilometre/saat hem mil/saat olarak görebiliyorsunuz ve uygulama bir sonraki girişinizde yaptığınız ayarları hatırlıyor.

7. XLR8 – 5,29 TL

Bu uygulamayla telefonunuzu ses sisteminize bağlayıp, arabanızın egzotik otomobil sesleri çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Evet, oldukça yapmacık bir şey, fakat trafikte sıkıldığınızda ya da arkadaşlarınızla komiklikler yapmak istediğinizde belki size yardımcı olur!