Port Bagaj Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Port Bagaj Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın üzerinde birçok eşyanızı güvenli ve pratik bir şekilde taşıyabileceğiniz port bagajlar birçok otomobil tutkununun favorisi. Peki port bagaj seçerken nelere dikkat etmeli?

Seyahat etmeyi seven otomobil tutkunlarının, bagajı yetersiz kalan araç kullanıcılarının, ekstrem spor meraklılarının ve kalabalık ailelerin favori ürünlerinden biri olan port bagajlar aracınızın üzerinde birçok malzemenizi kolayca taşıyabilmenizi sağlıyor.

Şimdilerde port bagaj modelleri birbirinden farklı seçenekler ile karşımıza çıkıyor. Bize de aracımız için port bagaj satın alırken dikkat edilmesi gereken bir sürü detay kalıyor. Peki nedir bu detaylar? Yanıtlar yazımızın devamında…

Aracınıza göre boyut ve hacim

Aracınıza port bagaj seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken konuların başında port bagajın aracınızla olan uyumu gelir. Aracınızın modeli ve sizin kendi ihtiyaçlarınızı iyice değerlendirin. Port bagaj modelinin litresini, uzunluğunu ve genişliğini bu ihtiyaçlarınıza göre seçin ve boyutunu da aracınızın boyutuna göre belirleyin. Ama asıl aracınıza özel olacak şey, port bagaj değil, port bagajın taşıyıcı barları olacaktır.

Dayanıklılık önemli

Satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konulardan biri de dayanıklılık konusudur. Aracınızın tepesinde taşındığından ve açıkta durduğundan, rüzgar vb hava şartlarına karşı dayanıklı olması, arabanın dış malzemesi gibi sağlam olması gereklidir. Bu da iyi bir işçilik demektir. Seçim yaparken bu işçiliğe dikkat etmenizde fayda vardır.

Açılış yönüne dikkat

Port bagajların kimisi arkadan, kimisi yandan açılır. Arkadan açılan port bagaj modelleri güvenlik açısından daha avantajlıdır ve eşyaları yükleme açısından da kolaylık sağlar. Aynı zamanda arkadan açılanların menteşeleri önde bulunduğundan, rüzgara karşı daha dayanıklı oldukları bilinir. 150 cm’den daha uzun bir port bagaj seçiyorsanız, mecburen yandan açılan port bagaj modellerini tercih etmeniz gerekecektir. Bu modellerde de genelde iki veya üç noktadan kilitleyen merkezi kilit sistemi bulunur ve bu şekilde güvenlik sağlanmış olur.

Materyal meselesi

Port bagajların temel malzemesi alüminyum, ABS ya da PMMA plastik malzemeler olabilir. Materyale baktığınız kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de güneşe dayanıklılık, yani yapısındaki ultraviyole geçirmezlik maddeleri olacaktır. Bu şekilde port bagajın sıcak ya da soğuktan ne kadar etkilendiğini inceleyin. UV koruması eksik olan port bagaj modelleri yıpranmaya, eskimeye müsait olacaktır.