Pasta-Cila Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pasta-Cila Hakkında Bilmeniz Gerekenler

9416
main

Otomobilinize yapabileceğiniz en az maliyetli işlemlerden biri pasta-cila. Başka işlemlere kıyasla daha az vaktinizi alacak olsa da en azından yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ancak işlemin sonucunda elde edeceğiniz parlaklık uğraştığınıza değdiğinin kanıtı olacak.

1. Hazırlık

Başarılı bir pasta-cila işleminin olmazsa olmazı hazırlık aşamasıdır. Uygulama yapacağınız yüzeyi ne kadar iyi hazırlarsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Öncelikle yüzeyde biriken tüm pisliği ve varsa eski pastayı yoketmelisiniz. Bu iş için kil kullanabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda kilin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

2. Mümkün olduğunca ince

Pasta-cila uygulamalarında malzemeleri asla “bol keseden” kullanmayın! Pastayı, her yere eşit dağılacak şekilde ve mümkün olduğunca ince katmanlar halinde uygulayın. Uygulayacağınız fazladan pasta, malzemenin boyayı düzeltmesine katkı sağlamayacak ve verimli olmasını engelleyecektir. Mümkün olan en az miktarda pastayla başlayın ve pasta kaybolana dek parlatın.

3. Katmanları arttırın

İnce bir katman kullanmak doğru, ama her koşulda bu yeterli olmayabilir. İnce bir katman uygulayıp kurumasını ve parlamasını bekleyin, ve aynı işlemi aynı yüzeyde tekrarlayın. Ya da ilk katmanın kurumasını beklemeden çok daha ince bir katman daha uygulayıp ikisinin birlikte kurumasını bekleyebilirsiniz.

4. Bezinizi iyi seçin!

Boya parlatma işlemlerinde yalnızca mikrofiber bez kullanmalısınız. Bunun sebepleri farklı bir makale konusu olacaktır; bilmeniz gereken tek şey bu işlemlerde temiz mikrofiber bezler kullanmak çok önemli.

5. Fazla pastadan kurtulmak

Fazla pasta kullanmak, uzayan kuruma süreleri ya da verebileceği farklı zararlardan dolayı yaptığınız uygulamayı zorlaştıracaktır. Yanlış uyguladığınız pastayı çıkarmak pek zor değil: Yapmanız gereken tek şey – yine – az bir miktar pastayı kuruyan kısıma uygulamak. Bu kuru pastayı tekrar nemlendirecek ve çıkarmaya uygun hale getirecek.